Uciążliwe formalności, które załatwisz nie wychodząc z domu

Wielka popularność internetu i coraz łatwiejszy dostęp do niego sprawiają, że wiele urzędowo-administracyjnych spraw załatwimy dziś online, zza klawiatury komputera, o dogodnej dla nas porze i – co najważniejsze – w prosty, a jednocześnie bezpieczny sposób. Nic więc dziwnego, że z profilu zaufanego korzysta już dzisiaj ponad 4,4 miliona Polaków.

Na stronach Ministerstwa Cyfryzacji czytamy, że za pomocą rządowych serwisów zrealizujemy bezpłatnie aż 51 podstawowych e-usług. - Warunek jest jeden: musimy mieć aktywny profil zaufany, który założymy zupełnie za darmo w jeden z dwóch wybranych sposobów: przez stronę internetową naszego banku lub wypełniając odpowiedni elektroniczny formularz i poświadczając go w jednym z 1500 stacjonarnych punktów potwierdzających - przypomina minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Więcej informacji znajdziemy na stronie www.pz.gov.pl.

Zawnioskuj o EKUZ

E-usługi to m.in. ułatwienia dla tych wszystkich, którzy wybierają się za granicę. Profil zaufany daje bowiem możliwość wyrobienia online Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), czyli dokumentu potwierdzającego nasze prawo do bezpłatnego korzystania ze świadczeń zdrowotnych na terenie państw należących do Unii Europejskiej, i to dokładnie w tym samym wymiarze, w jakim korzystają z nich ich obywatele.

Na zamówioną kartę przyjdzie nam zazwyczaj poczekać od 3 do 5 dni (zostanie nam dostarczona za pomocą tradycyjnej poczty), choć trzeba mieć na uwadze, że w sezonie urlopowym czas oczekiwania może się z oczywistych przyczyn nieco wydłużyć.

Uzyskaj Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ)

Zgłoś urodzenie dziecka

Korzystając z profilu zaufanego zgłosimy również narodziny dziecka. Ten przyjemny obowiązek musimy spełnić w ciągu 21 dni, licząc od chwili, w której otrzymaliśmy kartę urodzenia (wystawia ją szpital, w którym odebrano poród; nie powinniśmy na nią czekać dłużej niż 3 dni). Procedura rejestracji online noworodka jest prosta, szybka i wygodna, a co najważniejsze - wymaga od nas podania tylko najniezbędniejszych w takich okolicznościach informacji: naszych danych osobowych, numeru aktu małżeństwa, nazwy szpitala, w którym dziecko przyszło na świat i oczywiście imienia, które chcemy  nadać nowemu członkowi rodziny. Przy okazji zameldujemy dziecko i zostanie nadany mu numer PESEL. Wszystko w kilka minut, bez wychodzenia z domu.

Z tej możliwości skorzystało już niemal 60 tysięcy osób. Dołącz do nich!

Zgłoś urodzenie dziecka

Złóż wniosek o nowy dowód

Przez internet możemy też złożyć wniosek o dowód osobisty - Złóż wniosek o nowy dowód osobisty. Czego potrzebujemy, aby to zrobić? Oczywiście profilu zaufanego i... odpowiedniego zdjęcia (rzecz jasna w wersji cyfrowej). Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.

Być może nie wiecie, ale jeśli złożycie wniosek o nowy dowód za kilkanaście dni odbierzecie... e-dowód, czyli dokument tożsamości z warstwą elektroniczną! Dzięki niej, poza dotychczasowymi funkcjonalnościami, e-dowód umożliwia m.in. uwierzytelnianie się w usługach online, czy składanie podpisu osobistego (równorzędny z podpisem odręcznym).

Na stronie GOV.PL, na której można złożyć wniosek o wymianę dowodu osobistego znajdziecie tez kilka powiązanych z tym e-usług, wśród nich usługę umożliwiającą sprawdzenie, czy Wasz dokument jest gotowy do odbioru - Sprawdź, czy dowód osobisty jest gotowy.

Przez internet możecie także unieważnić swój dowód (to ważne w przypadku zgubienia lub zniszczenia dokumentu). Wystarczy, że skorzystacie z e-usługi Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego - unieważnij dowód.

Sprawdź historię pojazdu i swoje punkty karne

Za pośrednictwem internetu - a konkretnie: za pomocą e-usługi Mój Pojazd - zyskamy również dostęp do najistotniejszych informacji o naszych pojazdach. Sprawdzimy w ten sposób ich oznaczenia (markę, model, rok produkcji, numer rejestracyjny czy numer VIN), parametry techniczne oraz usterki ujawnione podczas ostatniego przeglądu technicznego. Te same informacje znajdziemy również w usłudze mPojazd, która jest częścią aplikacji Ministerstwa Cyfryzacji - mObywatel. Pozwoli nam ona m.in. sprawdzić treść dowodu rejestracyjnego naszego auta, przejrzeć przypisaną do niego kartę pojazdu, a także zapoznać się z informacjami o ubezpieczeniu, którym pozostaje ono objęte. Dzięki funkcji powiadomień, aplikacja mPojazd przypomni nam też o konieczności odnowienia polisy OC czy potrzebie przeprowadzenia kolejnego badania technicznego. We wspomnianej usłudze znajdziemy także cyfrową wersję dowodu rejestracyjnego pojazdu.

mPojazd w aplikacji mObywatel jest obecnie dostępna dla właścicieli telefonów z systemem Android, Mamy jednak dobrą wiadomość - jeszcze w tym roku będą mogli z niej korzystać także użytkownicy smartfonów z systemem iOS.

Więcej o aplikacji mObywatel na www.gov.pl/mobywatel

Ale to niejedyne udogodnienia, z jakich mogą skorzystać dziś polscy kierowcy. W sieci sprawdzimy także liczbę punktów karnych, które zgromadziliśmy na swoim koncie. W tym celu należy wejść oczywiście na stronę gov.pl, a tam wybrać e-usługę Sprawdź swoje punkty karne. Oczywiście, aby z niej korzystać potrzebujemy profilu zaufanego. To on daje nam gwarancję, że tylko my dowiemy się, jakie przewinienia mamy na koncie.

Uzyskaj potrzebny odpis

Korzystając z profilu zaufanego możemy również uzyskać potrzebny nam odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa lub zgonu). Tego rodzaju dokumenty wymagane są w Polsce do przeprowadzenia wielu urzędowo-administracyjnych spraw i postępowań (np. spadkowych).

Jak je zdobyć? W serwisie gov.pl wybierzcie e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu) i gotowe!

Quiz: Internet kiedyś i dziś. Nadążasz za zmianami?

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje