Poród bliźniąt

Spodziewam się bliźniaków. Wszyscy ostrzegają mnie, że w takiej sytuacji na pewno będę miała cesarkę. Czy nie ma szans, abym urodziła swoje maluchy w sposób naturalny?

Ależ są i to całkiem spore - prawie połowa porodów bliźniaczych odbywa się drogami natury. Zależy to jednak od kilku czynników. Bardzo ważne jest ułożenie dzieci. Jeśli jest ono główkowo-główkowe (oba bliźniaki są ułożone główką w dół) są duże szanse na to, że będzie pani rodzić naturalnie. Jeżeli jednak dzieci ułożą się inaczej, znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie cesarskie cięcie. Pozwala ono bowiem uniknąć różnych komplikacji okołoporodowych, które mogłyby się pojawić podczas porodu naturalnego.

Reklama

Istotne znaczenie przy wyborze sposobu porodu bliźniąt mają również szacowane masy ciała dzieci, różnica w wadze między bliźniętami oraz wywiad położniczy. Trzeba także pamiętać, że poród bliźniaków zazwyczaj jest związany z większym ryzykiem, zwłaszcza dla tego dziecka, które przychodzi na świat jako drugie. Może się więc zdarzyć, że pierwsze z bliźniąt urodzi pani naturalnie, a drugie przyjdzie na świat przez cesarskie cięcie.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje