Słodkie kopniaczki

Jestem głodny, szczęśliwy, chcę, byś odpoczęła - maluszek, poruszając się w brzuchu, przekazuje ci ważne informacje. Sprawdź, jak je odczytywać.

Zrobiłaś test ciążowy, wiesz, że będziesz mamą i cieszysz się bardzo, a mimo to jakoś to do ciebie nie dociera? Podobne odczucia są udziałem wielu kobiet. Wszystko zmieni się z chwilą, gdy poczujesz pierwsze ruchy maluszka. - To było coś niesamowitego. Pamiętam, że akurat oglądałam jakiś serial, gdy poczułam, jak mój synek się poruszył.

Reklama

Tak jakby dał mi sygnał: "Hej, jestem tutaj i rosnę!". Dopiero wtedy dotarło do mnie, że będę mamą. Od tej pory czekałam na kopnięcia mojego maleństwa, czułam, że w ten sposób "rozmawia" ze mną - wspomina Agata, mama 6-miesięcznego Janka. Rzeczywiście, ruchy dziecka to jego sposób na komunikowanie się z tobą. Dzięki nim dowiesz się m.in.: czy maleństwo dobrze się rozwija, czy odpowiada mu tryb życia, jaki prowadzisz, twoja dieta, a nawet... muzyka, jakiej najczęściej słuchasz.

Kiedy poczujesz pierwsze "puk"

Dziecko zaczyna ruszać się około 7. tygodnia ciąży. Jednak te pierwsze ruchy są dla mamy niewyczuwalne. To, kiedy je poczujesz, zależy od różnych czynników.

- Pierworódki zwykle wyczuwają pierwsze ruchy swojej pociechy około 20. tygodnia ciąży, wieloródki wcześniej. Bardziej wrażliwe na ruchy dziecka są szczupłe kobiety - wyjaśnia dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Każda mama inaczej odbiera ruchy swojej pociechy. Jednej mogą one przypominać bulgotanie wody, dla innej sprawiać wrażenie "przelewania się" w brzuchu lub... muśnięcia rybiej płetwy.

- Miałam uczucie, jakbym połknęła kilka motyli, które łaskotały mnie od środka - wspomina Monika, mama 3-miesięcznej Toli. Według specjalistów poruszanie się maleństwa jest najlepszym wskaźnikiem jego zdrowia.

- Po 28. tygodniu ciąży warto codziennie, zawsze o tej samej porze: rano i po posiłku, liczyć ruchy maluszka. Najlepiej, aby mama położyła się dwie godziny po posiłku na lewym boku, z ręką na brzuchu. Zdrowy płód powinien się poruszyć nie mniej niż 10 razy w czasie krótszym niż 2 godziny - mówi ginekolog.

Stopniowy rozwój zmysłów

Jeszcze 30 lat temu uważano, że dzidziuś w brzuchu mamy po prostu... jest. Jednak dzisiaj, dzięki badaniom prenatalnym już wiadomo, że płód słyszy i odbiera bodźce ze świata zewnętrznego.

- Kiedy czule przemawiam do synka albo śpiewam mu piosenki, natychmiast się porusza. Jestem pewna, że mnie słyszy - mówi Kasia, obecnie w 8. miesiącu ciąży. - Dziecko nie tylko słyszy, ale rozpoznaje też głosy mamy i taty, jeśli ten "rozmawia z brzuszkiem" - mówi dr Leszek Lewandowski. Maluszek wykorzystuje też inne zmysły. Najwcześniej rozwijającym się zmysłem (ok. 6. tygodnia ciąży) jest zmysł dotyku.

W 22. tygodniu maluszek czuje już całym swoim ciałem. Dlatego, kiedy głaszczesz lub masujesz brzuch, jest wniebowzięty! W życiu płodowym dziecka rozwija się także jego zmysł smaku - ok. 21. tygodnia ciąży. Brzdąc może zareagować gwałtownymi ruchami, jeśli dieta mamy mu odpowiada, np. gdy pozwolisz sobie na zjedzenie czegoś ostrego.

Nawiąż kontakt z brzuszkiem

Maluszek jest najbardziej aktywny późnym wieczorem. Za dnia - dzięki relaksującemu kołysaniu, gdy chodzisz - ucina sobie drzemkę. Ruchy nasilają się także wczesnym rankiem, gdy leżysz oraz zaraz po posiłku.

- Nie mogłam doczekać się, kiedy mój synek da mi pierwszego kopniaka. Ale kiedy już zaczął, to... miałam wrażenie, że w moim brzuchu schroniła się cała polska reprezentacja piłki nożnej! Dawał czadu, jak mówił mój mąż, gdy tylko położyłam się do łóżka - żartuje Agnieszka, mama 5-miesięcznego Stasia. Dziecko unika ruchu, gdy jesteś zmęczona (masz wtedy niższy poziom cukru we krwi, a tym samym nie dostarczasz maluchowi potrzebnej energii). - Gdy maleństwu coś się nie spodoba, może gwałtownymi i nadmiernymi ruchami próbować przywołać mamę do porządku - mówi Barbara Jaworska, położna.

Dziecko reaguje kopnięciami także na głos bliskich osób (w 5. miesiącu ciąży wykształca się u niego narząd słuchu) oraz ich dotyk. Warto zatem do szkraba mówić oraz jak najczęściej głaskać brzuszek, ponieważ w ten sposób rodzice nawiązują więź z dzieckiem jeszcze przed jego narodzinami. Według najnowszych badań 8-miesięczny płód potrafi przechowywać informacje w mózgu, zarówno te usłyszane od rodziców, jak i dzięki nim, np. relaksuje się przy słuchanej przez mamę muzyce.

Gdy maluszkowi jest już ciasno

Najmocniejsze kuksańce odczuwa się pod koniec ciąży - maluch nie ma już miejsca na swobodne poruszanie się.

Ruch dziecka w brzuchu mamy jest dla maluszka treningiem przed kolejnym etapem, jakim są narodziny. Ruszając się, uelastycznia kręgosłup i ćwiczy mięśnie oraz stawy, by przebrnąć przez kanał rodny. Dziecko zgina i prostuje rączki oraz nóżki, przeciąga się i obraca - Aby uspokoić maleństwo, można delikatnie połaskotać je lub podrapać przez brzuszek, a gdy dokazuje w nocy, należy zmienić ułożenie ciała - radzi Barbara Jaworska, położna.

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje