Zapewnia odpowiednią higienę, odświeża i ułatwia dziecku zasypianie. Co zrobić, aby wieczorna toaleta zawsze była przyjemna dla maluszka i... niezbyt kłopotliwa dla ciebie?
Dzieci szybko rosną i trzeba podążać za ich potrzebami również w kwestii kąpieli. W pierwszych miesiącach życia maleństwo myje się w pozycji półleżącej, potem już można je normalnie posadzić. Czasami jednak zdarzają się nieprzewidziane okoliczności - malec nie potrafi zaakceptować kąpieli lub nagle, po kilku miesiącach zaczyna kaprysić.
Bywa, że stajesz przed problemem umycia niemowlęcia pod prysznicem i bardzo brakuje ci drugiej pary rąk.
Podpowiadamy, jakie triki zastosować i o czym pamiętać, aby ten rytuał był przyjemnym akcentem na koniec każdego dnia.
Dla noworodka
Takie maleństwo dopiero adaptuje się do nowych warunków, szybko się niepokoi i łatwo traci orientację. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych ważne są dla niego twoje bezpieczne dłonie i kojące słowa. Unikaj więc pośpiechu!
Wystarczy niewiele wody - wypełnij jedynie dno wanienki, do głębokości ok. 10 cm. Jeżeli dziecko protestuje za każdym razem, gdy znajduje się w kąpieli, spróbuj włożyć je przodem (aby widziało, co się dzieje), a potem ostrożnie odwróć na plecki.
Nie trzeba odkażać - zwykła kranówka jest bezpieczna dla maleństwa i nie musisz jej uzdatniać za pomocą roztworów z apteki. Pamiętaj tylko, że twarz małego dziecka oczyszczamy ciepłą, przegotowaną wodą, przed lub po wyjęciu z wanienki.
Pępek myje się mydłem - zgodnie z nowymi zaleceniami najlepsze jest zwykłe szare mydło, którym przemywa się kikut podczas kąpieli, a potem spłukuje i osusza jałowym gazikiem.
Kosmetyki hipoalergiczne są najbezpieczniejsze - noworodek ma bardzo cienką i skłonną do podrażnień skórę, więc idealne są dla niego żele i emulsje typu sensitive, które jednocześnie nawilżają i natłuszczają ciało.
Lepiej nie kąpać zbyt długo - woda zmywa ze skóry naturalną warstewkę tłuszczową, która chroni przed podrażnieniami i utratą wilgoci. Dlatego malucha powinnaś myć krótko - 3-5 minut.
Razem z mamą
Jeżeli maluszek z jakiś powodów obawia się kąpieli, możesz wejść do wanny razem z nim. Warunkiem jest jednak to, że będziesz zdrowa (choroby skóry i wszelkie infekcje są wykluczone!) oraz wcześniej weźmiesz szybki prysznic.
Przygotuj niezbędne akcesoria - po wejściu do wody trudno już będzie cokolwiek zorganizować, dlatego zadbaj, by mieć wszystko pod ręką. Przyda ci się szlafrok frotté (założysz go po wyjściu z wody, by nie tracić czasu na wycieranie się). Pamiętaj, że maluch szybko marznie, więc to nim naprawdę powinnaś się zająć!
Przytul dziecko - bliski kontakt "skóra do skóry" zapewni maluchowi poczucie bezpieczeństwa. Zanurzając się w wodzie, przytul maluszka do swojej piersi, a potem oprzyj go pleckami o swoje zgięte kolana. W ten sposób łatwiej przekonasz go, że woda nie jest taka straszna.
Nie przesadź z ilością płynu bo trudno ci będzie utrzymać mokre i śliskie ciało dziecka!