5 pytań o ... oczy maluszka

3. Czy niemowlęciu, które ma dwa miesiące, trzeba już leczyć zeza?

Reklama

Nie, ponieważ oczy niemowląt mogą się zbiegać ze sobą (tzw. zez pozorny) i jest to całkowicie naturalne, dopóki dzieci nie ukończą 2.-3. miesięcy. Później powinien już wkroczyć okulista. Nie znaczy to, że od razu konieczna będzie operacja (wykonuje się ją dopiero wtedy, gdy kąt zeza jest większy niż 15 stopni; kąt ten określa się za pomocą specjalnego urządzenia, tzw. synoptoforu). Zeza często udaje się wyleczyć za pomocą specjalnych okularów (dla najmłodszych dzieci są okulary z oprawkami z miękkiego tworzywa) i ćwiczeń. Jeśli taka korekta nie przynosi efektów, konieczna jest operacja. Zeza zbieżnego (kiedy oko "wędruje" w kierunku nosa) zwykle operuje się w drugim roku życia. Zeza rozbieżnego (gdy oko "ucieka" w kierunku skroni) operuje się później - w wieku czterech, pięciu lat.

4. Czy jeżeli rodzice są krótkowidzami, ich potomek także będzie miał taką wadę wzroku?

Jest to prawdopodobne, ponieważ krótkowzroczność najczęściej się dziedziczy. Gen krótkowzroczności daje o sobie znać, gdy maluch ma 3-4 latka lub później, ale częściej już dwuletnie dziecko niedowidzi z daleka, co mama lub tata łatwo mogą zauważyć. Dlatego obserwuj, czy twój maluszek często mruży oczka, trzyma zabawki i książeczki w bardzo bliskiej odległości od oczu, siada tuż przed telewizorem. Jeżeli zauważysz coś niepokojącego, wybierz się ze swym malcem do okulisty, by dobrać dla niego okulary. Później co pół roku chodź z nim na kontrolę.

5. Czy to prawda, że astygmatyzm może dotyczyć także maluchów?

Tak, astygmatyzm zazwyczaj ma się od urodzenia, a więc może się on pojawić nawet u noworodka. Ta wada wzroku, jest spowodowana pewnym zniekształceniem rogówki. Dziecko z astygmatyzmem widzi obraz nieostry, nienaturalnie pofalowany: tak, jakby oglądało świat w krzywym zwierciadle. Charakterystyczne dla tej wady są uporczywe bóle głowy (zwróć więc uwagę, czy malec nie trzyma się często za główkę, albo czy nie uderza w nią własną piąstką), a także przemęczenie oczu. Na to ostatnie wskazuje częste mruganie i pocieranie oczu, przez co stają się one zaczerwienione. Gdybyś zauważyła takie symptomy, koniecznie wybierz się do okulisty, gdyż brzdąc może potrzebować okularów. U starszych dzieci można zastosować szkła kontaktowe.

Dowiedz się więcej na temat: wady | maluch | dziecko | oczy

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje