Reklama

Reklama

Bądź idolem dla malca

Twoja postawa wobec dziecka ma ogromny wpływ na jego życie, także na... przyszłe związki! Dlatego:

Gdy masz dziewczynkę:

otaczaj ją miłością i troską - noś na rękach przytulaj, mów że jest wspaniała - aby miała poczucie własnej wartości. Dzięki temu w przyszłych relacjach z mężczyznami nie da się wykorzystać czy poniżyć.

unikaj jednak chwalenia córki wyłącznie za wygląd. Powtarzając: "jesteś śliczna i grzeczna" wpoisz małej, że liczy się powierzchowność, więc dziewczynka nie musi niczego umieć! Stawiaj jej wymagania i wspieraj aktywność na różnych polach: często zabieraj na plac zabaw, graj w piłkę - niech rozwija się wszechstronnie.

Reklama

pokazuj, jak zachowuje się prawdziwy mężczyzna - pomagaj żonie w pracach domowych, włączaj się w życie rodziny. Córeczka będzie cię obserwowała i z czasem wyciągnie właściwe wnioski, że troska o dom nie jest wyłącznie domeną kobiet.

Gdy masz chłopca:

organizuj zajęcia specjalnie dla was dwóch i angażuj synka w swoje sprawy. Mały chłopiec potrzebuje męskich rytuałów, aby prawidłowo się rozwijać. Wystarczy, że pokażesz, mu jak kieruje się samochodem (podczas postoju!), wyprowadzicie wspólnie psa lub... przygotujecie razem posiłek.

kiedy smyk podrośnie, wciągaj go w rywalizację - siłuj się z nim, ścigaj, graj w piłkę. Nie dawaj mu forów - chłopiec czasami musi przegrać, by móc prawidłowo się rozwijać. Dzięki "porażkom" dowie się, że posiadasz cechy, których jemu brakuje. Upewni się, że jesteś silny i ma się od kogo uczyć!

zapomnij o stereotypie:"mężczyznom nie wypada". Okazuj emocje - także słabość - mów o problemach, nie wstydź się łez wzruszenia. Przytulaj także swojego syna (nawet, kiedy już będzie dużym chłopakiem!), aby wiedział, że kontakt fizyczny z drugim człowiekiem to nic niestosownego!

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje