Reklama

Reklama

Bezpieczny smoczek

Potrafi szybko ukoić dziecięce łzy. Ale by jego ssanie nie zaszkodziło zębom smyka, przestrzegaj kilku reguł.

Niektóre dzieci mają tak ogromną potrzebę ssania, że nie mogą jej zaspokoić podczas karmienia. Dlatego często są niespokojne, marudzą, źle sypiają, domagają się nieustannie piersi lub trzymają w buzi palec. Ratunkiem dla takich maluchów może być właśnie smoczek. Oto rady, dzięki którym będziesz mogła podawać go dziecku bez ryzyka, że nabawi się wad zgryzu albo na wiele lat uzależni od uspokajacza.

Reklama

Nie proponuj go dziecku, które uczy się ssać pierś

Technika ssania piersi różni się od ssania smoczka, dlatego noworodki karmione naturalnie, zanim dostaną smoczek, muszą najpierw dobrze opanować sztukę ssania piersi, co zajmuje im z reguły około miesiąca. Po 4.-5. tygodniach życia dziecko powinno już umieć ssać na tyle dobrze, że podanie smoczka nie zaburzy karmienia piersią. Jeśli jednak dziecko źle przybiera na wadze i słabo je, powinno zawsze, gdy domaga się ssania, otrzymywać pierś. Maluchy karmione butelką mogą ssać smoczek już od pierwszych tygodni życia.

Nie traktuj go jako jedynego sposobu na kłopoty

Maluchy łatwo uzależniają się od smoczka i potem nie umieją sobie bez niego poradzić w żadnej trudnej sytuacji. Dlatego nie podawaj dziecku automatycznie smoczka, ilekroć dzieje się coś złego. Najpierw postaraj się znaleźć przyczynę marudzenia. Może szkrab ma mokro, uwiera go zwinięta koszulka, źle się czuje, jest głodny albo po prostu chce się przytulić. Dopiero jeśli nie skutkują zabiegi pielęgnacyjne, pieszczoty ani pocieszanie - sięgnij po smoczek. Uspokoi on malca również w trudnych dla niego sytuacjach, np. przed wizytą u lekarza, bolesnym zabiegiem, gdy zostaje pierwszy raz z opiekunką lub idzie do żłobka. Gryzak okazuje się też często pomocny w nauce samodzielnego zasypiania.

Dopasuj jego wielkość do buzi maluszka

Najmniejsze przeznaczone są dla dzieci od 0 do 3. m.ż., średnie - od 3. do 6. m.ż., zaś największe - powyżej 6.miesiąca. Ale wybierając smoczek, kieruj się nie tyle wiekiem dziecka, co wielkością jego buzi. Drobnemu dziecku smoczek przeznaczony dla jego wieku może utrudniać oddychanie zbyt duża tarczka, a także zatykać buzię za wielką częścią gumową i zaburzać rozwój podniebienia.

Wybierz odpowiedni rodzaj tworzywa

Dostępne są smoczki silikonowe i lateksowe. Silikon jest tworzywem sztucznym, bez zapachu i barwy. Smoczki silikonowe są miękkie, dlatego nadają się głównie dla najmłodszych niemowląt, które mają jeszcze słabe mięśnie szczęki. Gdy podajesz silikonowy smoczek dziecku z ząbkami, często sprawdzaj, czy nie nadgryzło części gumowej. Lateks to tworzywo naturalne (choć może być i syntetyczne), ma żółtawy odcień i charakterystyczny smak, którego dzieci czasem nie lubią. Smoczki z lateksu są twardsze, ale mniej odporne na działanie śliny czy resztek jedzenia i szybciej się zużywają.

Dowiedz się więcej na temat: niebezpieczeństwo | Piersi | dziecko | smoczek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje