Reklama

Reklama

Bliźniaki: mamy już roczek

Ostatnie kilkanaście miesięcy było dla nas ciężką próbą. Zaczęło się od kłopotów w czasie ciąży,

Reklama

trudnego porodu i problemów związanych z tym, że Ignacy i Jeremi byli niespełna dwuipółkilogramowymi wcześniakami (dziś ważą, bagatela, po jakieś 10 kg!). Potem były kłopoty z jedzeniem, spaniem, infekcje, dysplazja stawów biodrowych i gradówka (na szczęście wycofała się

po leczeniu). Nawet to, co jest dla rodziców powodem do radości - rozwój ruchowy, zabawy, ząbkowanie - przy dwójce dzieci staje się nie lada wyzwaniem.

Z drugiej jednak strony, bardzo trudno nam sobie dziś wyobrazić dwóch egzemplarzach. Oswajamy bliźniaki z ideą dzielenia się. Idzie to opornie, ale pierwsze sukcesy już są. Wiemy np. które zabawki czy książeczki na pewno odwrócą uwagę malucha od tego, czym akurat bawi się jego brat.

Rodzicielstwo ekstremalne

Czy fajnie jest mieć bliźniaki? Tak, ale trzeba przygotować się na to, że nie będzie łatwo. Znajomi rodzice bliźniąt ostrzegali nas, że: "Kiedy jesteś rodzicem bliźniąt, to jesteś rodzicem do kwadratu. Ta zabawa nigdy się nie skończy".

Pierwszy rok zawsze bywa ciężki, potem wcale nie jest lepiej. Lada moment trzeba będzie rozglądać się za przedszkolem, a wtedy pewnie chłopaki znów zaczną chorować. Skończy się nasza "izolacja społeczna", ale za to do domu zaczną ściągać tabuny kolegów, a później również koleżanek...

Może chociaż zaczniemy się wysypiać? Bo na razie nadal jest z tym krucho. Jeremiemu zdarza

się spędzać całe noce spokojnie, natomiast Ignacy po ostatniej infekcji gardła "przypomniał" sobie, jak to fajnie jest spać z rodzicami i praktycznie co noc ląduje w naszym łóżku. Wszystko to jednak staje się nieważne w chwilach takich jak ta. Wychodzę w pracy na obiad, dzwoni moja komórka. "Ktoś chce z tobą porozmawiać, przekazuję słuchawkę..." - mówi Niki.

A po chwili słyszę znajomy głosik: "Tata! Tata!" - Ignacy właśnie opanowuje nowe słowo. To jeszcze raz: czy fajnie jest mieć bliźniaki? No pewnie, że tak!

Jan Stradowski, szef działu nauki miesięcznika "Focus"

Dowiedz się więcej na temat: urodziny | chłopcy | bliźniaki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje