Reklama

Reklama

Ciąża bez stresu

Doświadczasz teraz różnych uczuć. Radość miesza się z ciągłym strachem o to, czy z ciążą wszystko w porządku i czy maleństwo urodzi się zdrowe.

Dwie małe kreski

Reklama

Gdy zobaczyłaś je na aptecznym teście ciążowym, przepełniało cię szczęście. Zaraz jednak pojawiły się obawy, czy niechcący nie zaszkodziłaś dziecku. Przecież parę dni wcześniej byłaś na imprezie zakrapianej alkoholem, wczoraj paliłaś papierosa, a dzisiaj miałaś prześwietlenie zęba. Nie panikuj! To nie koniec świata. Zamiast martwić się na zapas, poradź się swojego lekarza, porozmawiaj z doświadczonymi koleżankami i przeczytaj ten tekst.

Alkohol

Wypiłaś kilka kieliszków, zanim dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Nie zadręczaj się tym. Nie ma dowodów na to, że alkohol wypity w tak wczesnej ciąży zaszkodzi dziecku. Jeśli jednak już wiesz, że za parę miesięcy zostaniesz mamą, koniecznie odstaw wszelkie trunki z zawartością procentów. Nie dawaj się namówić nawet na okazyjną lampkę szampana. Okres ochronny zarodka, który trwa dwa pierwsze tygodnie ciąży, już się skończył. Teraz to, co wypijasz, przenika do płodu. Alkohol zaburza jego rozwój i może spowodować u dziecka nieodwracalne upośledzenie.

Papierosy

Jeśli paliłaś je, zanim zaszłaś w ciążę (albo nie wiedziałaś, że w niej jesteś), nie masz powodów do obaw. Porzuć jednak ten zgubny nałóg jak najszybciej. Teraz masz świetną motywację: chodzi przecież nie tylko o twoje zdrowie, ale także o życie twojego maleństwa. Jeżeli w ciąży będziesz palić, grozi ci poronienie albo przedwczesny poród. Pamiętaj, też, że obecne w papierosach trujące substancje zaburzają prawidłowy rozwój płodu i mogą zahamować jego wzrost.

Kofeina

Na czas ciąży lepiej pożegnaj się z kawą, herbatą i coca-colą. Nadmiar kofeiny powoduje odwodnienie i odwapnienie twojego organizmu, co źle wpływa na rozwój dziecka. Dodatkowo kofeina utrudnia wchłanianie żelaza, co może doprowadzić cię nawet do anemii. Jeżeli jednak nie jesteś w stanie funkcjonować bez porannej kawy, możesz do śniadania wypić jedną, małą filiżankę z dużą ilością mleka. Jeżeli zachowasz umiar, na pewno nie zaszkodzisz sobie i maleństwu.

Rentgen

W czasie ciąży nie powinnaś robić badań wymagających użycia promieniowania rentgenowskiego. Jednak nowoczesna aparatura umożliwiająca wysyłanie niewielkich dawek promieni, (a takich wymaga np. RTG zęba), jest bezpieczna, więc nie powinna mieć złego wpływu na płód.

Wizyty u fryzjera

Teraz dzięki hormonom, twoje włosy są mocniejsze i bardziej lśniące. Ale jeśli chcesz jeszcze bardziej upiększyć fryzurę, chodź do fryzjera bez obaw, że to źle wpłynie na ciążę. Przed zmianą koloru włosów lub zrobieniem trwałej warto poinformować fryzjera, że spodziewasz się dziecka. Nie decyduj się też na jakieś radykalne zmiany wizerunku, bo mogą się one skończyć niepowodzeniem. Hormonalna burza, jaka zachodzi teraz w twoim organizmie, może sprawić, że np. podczas farbowania włosów uzyskasz zupełnie inny kolor, niż tego oczekiwałaś.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje