Reklama

Reklama

Ciążowe tabu

Nie cierpisz swojego wielkiego brzucha? Zamiast kupować śpioszki, wolałabyś zapalić papierosa? Nie wstydź się - wiele kobiet ma podobne odczucia.

Ciąża jest jednym z bardziej radosnych okresów w życiu. Kobieta promienieje wówczas szczęściem, a jej instynkt macierzyński w pełni rozkwita...

Reklama

Tak przynajmniej głoszą wszelkie poradniki, które miałaś w rękach. Tymczasem to, co przeżywasz, dalekie jest od opisywanego błogostanu.

Nie znosisz swojego zmieniającego się ciała, a myśl o zmienianiu pieluch przyprawia cię o mdłości. Masz wielką ochotę zapalić albo wypić drinka, chociaż wiesz, że w twoim stanie to absolutnie zakazane.

Twoje poczucie winy rośnie z dnia na dzień i zaczynasz się bać, że będziesz złą matką. Spokojnie - podobnych uczuć doświadcza wiele kobiet.

Właśnie dlatego "Mam dziecko" postanowiło przerwać ciążową zmowę milczenia i przedstawić te emocje mam, o których mówić nie wypada, a które przecież istnieją.

I trzeba sobie z nimi jakoś poradzić - podpowiemy ci jak.

Nie potrafię cieszyć się z tego, że będę miała synka

Bardzo chciałam mieć córeczkę, ale lekarz podczas USG stwierdził, że na sto procent urodzę syna. Byłam tak rozczarowana, że rozpłakałam się w gabinecie. Nie chcę chłopca! Boję się, że nie będę umiała go pokochać.

Aga, 34 lata, 26. tydzień ciąży

Choć przeważająca większość kobiet na pytanie o preferowaną płeć dziecka odpowiada: "najważniejsze, by było zdrowe", wiele z nich tak naprawdę ma konkretne oczekiwania wobec płci potomka.

Psychologowie twierdzą, że silne pragnienie syna lub córki wynika z niezaspokojonej potrzeby matki, jest próbą zapełnienia pustki w jej życiu. Matka oczekuje, że dziecko odegra w jej życiu rolę, którą sama mu wyznaczyła.

Pomyśl, dlaczego marzysz o dziewczynce? Może brakuje ci ciepła i troski albo przyjaciółki na całe życie? Marzysz o towarzystwie na zakupach, bratniej duszy, siostrze? Postaraj się odpowiedzieć sobie szczerze na te pytania.

Podziel się swoimi uczuciami z przyszłym tatą, z przyjaciółkami. Znajdą tysiąc powodów, dla których posiadanie w domu małego mężczyzny jest czymś wyjątkowym. Pamiętaj też, że wychowanie córki wcale nie musi być łatwiejsze.

Dziewczynki potrafią być nieznośne, kapryśne i uparte. Niektóre nie lubią różowych falbanek, bawią się samochodami i klockami lego, lekceważąc lalki i wózki. A każda z nich zostaje w końcu księżniczką tatusia, zostawiając mamę na boku.

Jeśli masz wyrzuty sumienia, że nie ucieszyłaś się na wieść o płci dziecka, wiedz, że rozczarowanie i negatywne myśli nie mają wpływu na miłość, która pojawia się po narodzeniu maleństwa.

Nie jestem zachwycona macierzyństwem

Za 10 tygodni mam urodzić dziecko. Gdy mój partner pyta, czy cieszę się, że wkrótce będę zmieniać pieluchy, mam ochotę wyjść, trzaskając drzwiami.

Przerażają mnie kobiety, które mówią o dziecku per "dzidzia", nie znoszę rozmów o pierwszym ząbku czy kroczku.

Bardzo boję się naszego życia z niemowlęciem.

Dowiedz się więcej na temat: ciąża | niechęć | maluch | seks | procent | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje