Reklama

Reklama

Co po porodzie dzieje się z łożyskiem?

Tuż po narodzinach dziecka, z macicy kobiety wydalane jest łożysko - narząd płodowy, dzięki któremu maleństwo mogło być odpowiednio żywione oraz zaopatrywane w tlen.

Czy to prawda, że ludzkie łożyska są wykorzystywane do celów medycznych lub kosmetycznych? Barbara Jaworska Tak - nie jest żadną tajemnicą, że łożyska służą jako surowiec do pozyskiwania bardzo cennych substancji, które są wykorzystywane przez przemysł kosmetyczny. Specjalizują się w tym określone firmy, wytwarzające różnego rodzaju preparaty (nie są one dostępne masowo).

Łożysko tuż po narodzinach dziecka przestaje już być potrzebne i organizm matki je wydala. Lekarz i położna poddają ten organ drobiazgowym oględzinom, ponieważ pozostawienie choćby fragmentu łożyska w macicy grozi niebezpiecznymi infekcjami lub krwotokiem.

Reklama

Jeśli nie ma wątpliwości co do tego, że łożysko urodziło się w całości, umieszcza się je w specjalnym pojemniku i zamraża.

W takiej postaci odbiera je firma kosmetyczna (potem w swoim laboratorium poddaje je koniecznym badaniom, a następnie przetwarza).

Oczywiście pacjentka ma prawo zastrzec, że nie chce, by jej łożysko było w ten sposób wykorzystywane - wówczas zgodnie z procedurą zostanie ono potraktowane jako odpad medyczny i zutylizowane.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: poród

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje