Reklama

Reklama

Czy dobrze się rozwija?

Zastanawiasz się, dlaczego twój malec jeszcze nie chodzi lub dotąd nie zaczął mówić? Podpowiemy, kiedy iść z nim do pediatry, a kiedy spokojnie czekać, aż dogoni rówieśników.

Obserwując dzieci znajomych lub maluchy w parku, mimo woli porównujemy je z własnymi pociechami.

Reklama

Jesteśmy dumne, że nasz synek jest bardziej pyzaty i rumiany od swojego rówieśnika. Gorzej, kiedy zauważamy, że nasz malec pozostaje w tyle za innymi dziećmi: on jeszcze nie siada, a młodsza od niego dziewczynka już zaczyna raczkować.

Takie porównania to błąd! Tempo rozwoju dziecka jest sprawą indywidualną i jest zapisane w genach.

Nie uda ci się go przyspieszyć, jednak możesz zachęcać malca do ćwiczenia oraz przyswajania nowych umiejętności - oczywiście w odpowiedni sposób i we właściwym do tego czasie.

Turlanie z boku na bok?

• Kiedy? Maluchy przekręcają się same z plecków na brzuszek i odwrotnie zazwyczaj po ukończeniu 6.-7. miesiąca życia, ale wcześniej to trenują: leżą na boczku lub zarzucają np. prawą nóżkę w lewą stronę, przyjmując pozycję "w połowie drogi".

• Jak możesz pomóc? Malcowi łatwiej będzie zmienić pozycję, jeśli ułożysz go na boku, zamiast na plecach, lub gdy położysz dziecko na brzuszku i podciągniesz mu zgiętą nóżkę pod brzuch.

Wszystko jednak zależy od siły mięśni smyka, a nie od twoich starań.

• Kiedy poradzić się lekarza? Jeśli malec nie będzie się samodzielnie przekręcał w 7.-8. miesiącu życia ani nawet nie czynił takich prób - zgłoś się do pediatry, który w razie potrzeby skieruje cię do rehabilitanta.

Siedzenie bez podpórki

• Kiedy? Większość niemowląt uczy się siedzieć smodzielnie między 6. a 9. miesiącem życia. Zależy to głównie od siły ich mięśni.

• Jak możesz pomóc? Nie ciągnij na siłę 5-miesięcznego malucha za rączki, sądząc, że w ten sposób szybciej nauczysz go siadać (to samo dotyczy późniejszego wstawania)! Nie powinno się też sadzać dziecka, którego mięśnie nie wytrzymują jeszcze takiej pozycji, podpierając mu plecy poduszkami.

Warto jednak wzmacniać mięśnie grzbietu i pleców malucha przez delikatne ćwiczenia - częste kładzenie na brzuszku czy podawanie dłoni, by z pozycji na wznak sam próbował podciągać się do siedzenia.

• Kiedy poradzić się lekarza? Daj malcowi czas na wzmocnienie pleców. Jeśli 4-miesięczny dziecko w pozycji podciągania się do siedzenia nie trzyma sztywno główki, powinien obejrzeć je pediatra.

Zgłoś się też do lekarza z maluchem, który po skończeniu 9 miesięcy nie siedzi samodzielnie.

Raczkowanie

• Kiedy? Zazwyczaj maleństwo zaczyna raczkować między 7. a 9. miesiącem życia. Niektóre dzieci poprzedzają ten etap wcześniejszym pełzaniem na brzuszku, ale są i takie, które nie są w ogóle zainteresowane ani czołganiem, ani raczkowaniem.

Siedzą spokojnie w kojcu, a któregoś dnia po prostu wstają i idą przed siebie, pomijając etapy pośrednie.

Dużo zależy od siły mięśni (żeby móc raczkować, trzeba nauczyć się najpierw pewnie siedzieć), ale także od charakteru dziecka.

Mały wiercipięta, który szybko się nudzi, ruszy wcześniej niż maluch o usposobieniu filozofa.

• Jak możesz pomóc? Nie pozwól, by dziecko większość czasu leżało w wózku czy łóżeczku.

Musi mieć możliwość ruszania się i motywację do tego! Połóż malca na podłodze, a obok niego zabawkę.

Chcąc jej dosięgnąć, spróbuje do niej podpełznąć. Raczkowanie usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową, która jest bardzo istotna dla rozwoju psychicznego i ruchowego (między innymi stymuluje współpracę między obiema półkulami mózgowymi dziecka).

Dowiedz się więcej na temat: maluchy | pieluchy | jedzenie | maluch | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje