Reklama

Reklama

Czy to mogą być hemoroidy?

Jestem w 7. miesiącu ciąży, od pewnego czasu mam problemy z wypróżnianiem. Ostatnio dołączyło się do tego uporczywe swędzenie odbytu. Czy przypadkiem to nie są hemoroidy? Co robić?

Wiele wskazuje na to, że może mieć pani żylaki odbytu (czyli tzw. hemoroidy). To częsta przypadłość przyszłych mam, występująca zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży. U kobiet ciężarnych, wskutek działania hormonów ciążowych zmniejsza się kurczliwość jelit, co powoduje zaparcia. Powiększająca się macica również utrudnia pracę układu trawiennego. Prowadzi to do "napinania się" w trakcie wypróżniania, co z kolei sprzyja powstawaniu hemoroidów.

Reklama

Ich pierwszym objawem jest właśnie świąd lub ból okolicy odbytu. Mogą również pojawiać się krwawienia. Aby zapobiec dolegliwościom, trzeba stosować dietę obfitującą w błonnik (najwięcej znajduje się go w świeżych owocach, warzywach, otrębach, pieczywie pełnoziarnistym), pić duże ilości wody oraz unikać długotrwałego siedzenia. Świąd odbytu pomogą złagodzić maści zawierające substancje ściągające oraz działające przeciwzapalnie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje