Reklama

Czy utrudniasz maluszkowi sen?

Odpowiedz na pytania quizu i przekonaj się, czy przez niektóre nawyki nie zakłócasz swojemu dziecku nocnego wypoczynku.

Dobre chęci przynoszą czasem odwrotny skutek. Dlatego wiele mam zamiast ułatwić malcowi zaśnięcie, nieświadomie go rozbudza. Zrób test i skorzystaj z naszych podpowiedzi, a twój smyk będzie spał w nocy jak aniołek.

1. Czy kołysanie malca ułatwia usypianie?

a) Tak, jeśli dziecko ma mniej niż 3 miesiące.

b) Nie. Poza tym w przyszłości utrudnią samodzielne zasypianie.

c) To zależy od charakteru smyka.

Właściwa odpowiedź: B

Choć kołysanie jest niemowlęciu potrzebne, to jednak usypianie go w ten sposób - to błąd. Dziecko, które jest odkładane do łóżeczka dopiero, gdy uśnie, nie zna go. Nic dziwnego, że kiedy potem się w nim obudzi, boi się i płacze. Dlatego warto wprowadzić w życie maluszka wieczorną rutynę, polegającą na myciu, ubieraniu, karmieniu i usypianiu smyka w jego własnym łóżeczku. Dzięki temu nie tylko nauczysz go samodzielnego zasypiania, ale i zmniejszysz ilość jego nocnych pobudek. 2. Czy karmienie w nocy pomaga maluszkowi ponownie usnąć?

Reklama

a) Tak, bez względu na jego wiek.

b) Nie. Dzieci budzą się także z innych powodów.

c) To zależy od wieku. Malec do 6. miesiąca życia potrzebuje jeszcze nocnych posiłków. Starszy - już nie.

Właściwa odpowiedź: C

Niemowlęta mają małe żołądki, dlatego co 2-3 godziny są głodne. Dopiero półroczne dziecko jest w stanie przespać noc bez posiłku. W praktyce jednak na jedzenie budzą się i 10-miesięczne, i dużo starsze dzieci (przyzwyczaiły się do ssania lub, po prostu, lubią przytulać się do mamy). To niedobry zwyczaj ze względu na ząbki malca (nocne posiłki sprzyjają próchnicy) i wasz sen (częste pobudki nie pozwalają się wyspać). Dlatego już w drugim półroczu warto odzwyczaić smyka od nocnych posiłków. Wprowadź rutynę (patrz punkt. 1), a jeśli to nie zlikwiduje pobudek, zastosuj nowe nocne zasady: nie wyjmuj dziecka z łóżka, gdy się obudzi, tylko głaszcz je i siedź przy nim, aż uśnie. Jeśli marudzi, zamiast mleka podaj mu wodę. Po jakimś czasie zorientuje się, że "nie opłaca" mu się budzić.

3. Czy dziecko powinno spać, ssąc smoczek?

a) Tak, dlaczego nie?

b) Nie, to bardzo zły nawyk.

c) Tak, ale tylko wtedy, gdy ma mniej niż pół roku.

Właściwa odpowiedź: B i C

Badania pokazują, że ssanie smoczka zmniejsza ryzyko wystąpienia u noworodków zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej, a u niemowląt zaspokaja potrzebę ssania. Jednak u starszych dzieci uspokajacz bardziej szkodzi, niż pomaga. Wypadanie smoczka z buzi jest powodem budzenia się malucha w nocy. Poza tym dziecko łatwo się do niego przyzwyczaja i potem trudno mu się z nim rozstać. Tymczasem długotrwałe ssanie smoczka sprzyja pojawieniu się wad zgryzu. Dlatego warto go się pozbyć, gdy malec skończy już 6 miesięcy.

4. Czy popołudniowe drzemki zakłócają nocny odpoczynek rocznego dziecka? a) Nie. Przeciwnie: jeśli malec usypia w dzień, to lepiej śpi w nocy.

b) Nie. Drzemki nie mają na to żadnego wpływu.

c) Tak, drzemka po godz. 17 utrudni mu uśnięcie wieczorem.

Właściwa odpowiedź: A i C.

Maluch nie może w dzień zbyt długo i zbyt późno spać, bo nie będzie miał ochoty położyć się po kolacji do łóżka. Warto jednak dać mu szansę na odpoczynek w ciągu dnia, bo gdy będzie przemęczony, też nie będzie mógł wieczorem usnąć. Pamiętaj, że dzieci do 6. miesiąca potrzebują ok. 5 godzin snu w ciągu dnia i 10 w nocy, a maluchy powyżej roku - odpowiednio 2 i 11 godzin.

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama