Reklama

Reklama

Gwiazdkowo, czyli bez stresu...

Choinka piękna jak las

Reklama

Jeśli masz w domu niemowlę, ubierz drzewko, gdy smyk będzie spał. Widok rozświetlonej choinki zrobi na nim gigantyczne wrażenie! Jeżeli twój maluszek jest strachliwy, weź go na ręce i najpierw pozwól poprzyglądać się ubranemu drzewku, ale nie zapalaj lampek. Gdy malec przyzwyczai się do świecidełek, zapal światełka, uprzedzając wcześniej dziecko, że za moment choinka zaświeci. Dwulatek może już próbować wieszać ozdoby - oczywiście tylko te lekkie i nietłukące. Teraz czas na zabawę. Niemowlę dzięki świątecznym ozdobom może poznać nowe faktury. Daj mu dotknąć watkę na choince czy chropowatą powierzchnię bombki. Starszakowi wieczorem zapal sztuczne ognie. Niech dom pachnie pomarańczami, pierniczkami i cynamonem - właśnie te aromaty najżywiej kojarzą nam się przecież ze świętami w dzieciństwie, prawda?

Idziemy z wizytą

Wybierając się w odwiedziny do bliskich, starannie się do nich przygotuj. Zadbaj, by wizyta odbyła się w czasie, gdy malec jest w dobrej formie, np. po południowej drzemce. Zabierz ze sobą ulubione zabawki smyka i pachnący domem kocyk. Upewnij się też, że będziesz mogła położyć malucha w oddzielnym pokoju, gdy się zmęczy. Dla starszego malca weź wózek - zabierzesz go na spacer, gdy znudzi mu się rodzinna atmosfera.

Czas świętowania - ważne rytuały

Gdy wszystkie przygotowania będą za wami, pora na... rozkoszowanie się rodzinnymi świętami z maluchem. Choć jednak Boże Narodzenie rządzi się swoimi prawami, to malec ma święte prawo do zachowania swoich zwyczajów. Nie myśl, że to ograniczenie - właśnie dzięki nim życie ze smykiem jest bardziej przewidywalne i spokojne. Postaraj się zabawić w super organizatora i wpleć kolację z bliskimi między drzemkę a kąpiel, a na świąteczny obiad pójdźcie po spacerze. Jeśli wiesz, że późnym popołudniem malec staje się marudny i potrzebuje twojej uwagi, nie umawiaj się o tej porze na żadne spotkanie. Zostań w domu i pobądź tylko z dzieckiem. Dzięki temu, że zachowasz rytm dnia malca i dostosujesz do niego świąteczny rozkład jazdy, zaoszczędzisz mnóstwa stresów i sobie, i dziecku.

Pod stertą prezentów

Przed świętami każdy, stary czy młody, ulega szaleństwu zakupów. A że nie ma bardziej wdzięcznych odbiorców prezentów niż maluchy, możesz śmiało spodziewać się, że pod choinką znajdziesz cały stos paczuszek z imieniem twojego szczęścia. Powstrzymaj się jednak i zachowaj kilka podarunków na później. Jeśli odpakujesz wszystkie naraz, dziecko nie będzie potrafi ło skupić się na konkretnej zabawce, stanie się rozdrażnione, może nawet odrzucić nowe gadżety i... pomaszerować do pudełka ze znanymi już pluszakami. Zamiast więc zasypywać dziecko prezentami, wybierz jeden lub dwa, a resztę schowaj na później. Za kilka dni, gdy smyk oswoi się już z nowymi zabawkami i nabawi się nimi, z pewnością chętnie zajrzy do kolejnego kolorowego pudełeczka.

Ostrożnie przy stole

Przygotowujesz, przyrządzasz, czekasz, ale jeśli karmisz piersią może okazać się, że nie powinnaś próbować większości smakołyków. Wiele dań zawiera kapustę lub groch - zjadając je, ryzykujesz kolkowy ból brzucha malca i spędzanie świąt na kurowaniu go, zamiast na celebrowaniu Bożego Narodzenia. Lepiej więc skup się na bezpiecznych posiłkach. Uważaj też, co skubie twój roczniak - jest ciekawy nowych smaków, ale nie powinien jeść orzechów, maku, smażonych potraw. No i jeszcze alkohol - jeśli karmisz swoje maleństwo naturalnie, jedyny dozwolony napój to susz z owoców. O procentach na razie zapomnij.

Czas tylko dla nas

Prezenty, pyszne dania, rodzina. Święta wydają się być często wypełnionym po brzegi atrakcjami. W tej mnogości można zgubić to co najważniejsze, najbardziej potrzebne i tobie, i dziecku. Bycie razem. Pozwól sobie na turlanki na podłodze, przytulanie się na sofie, niespieszny spacer po ośnieżonym parku, spokojnie wypitą kawę z mężem. Pozwól, żeby czas po prostu płynął. Pobaw się z dzieckiem, porozmawiaj z jego tatą. To właśnie w tych chwilach, kiedy jesteście tylko dla siebie, ukryta jest magia świąt. Pokażcie swojemu malcowi, dlaczego te dni są tak niezwykłe i dlaczego każdemu kojarzą się z miłością, spokojnym czasem i bliskością kochanych ludzi.

Dowiedz się więcej na temat: spacer | niemowlę | święta | Boże Narodzenie | narodzenie | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje