Reklama

Reklama

Jak często myć dziecku rączki?

Mój synek ma 4 miesiące. bardzo mocno się ślini i wkłada piąstki do buzi. Nigdzie nie spotkałam się z informacją, czy tak malutkiemu dziecku należy w ciągu dnia myć rączki. Jak powinnam postępować?

Choć taki maluch zazwyczaj nie dotyka brudnych powierzchni, to warto w razie potrzeby (1-2 razy na dzień) przecierać mu rączki chusteczkami pielęgnacyjnymi lub myć je wodą z dodatkiem mydła dla niemowląt.

Zaschnięta ślina jest potencjalną pożywką dla bakterii, które w naturalny sposób gromadzą się na skórze, więc jeśli rączki się kleją, trzeba je umyć.

O ich dokładną higienę warto się zatroszczyć podczas kąpieli - wówczas należy otworzyć piąstkę i oczyścić wnętrze dłoni oraz przestrzenie pomiędzy paluszkami (gdzie gromadzi się m.in. złuszczony naskórek - stanowiący doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów).

Reklama

Nie można zapominać także o skracaniu paznokci (wystarczy to robić raz w tygodniu, po kąpieli, gdy stają się bardziej miękkie).

Kiedy dziecko podrośnie i zacznie raczkować, trzeba myć mu rączki kilka razy dziennie, zwłaszcza przed i po posiłku.

Na podłodze i innych powierzchniach, których malec dotyka, gromadzą się nie tylko bakterie, ale i niektóre groźne wirusy lub nawet larwy pasożytów (które na butach wnosimy do domu).

Stosując podstawowe zasady higieny, można ustrzec dziecko przed zakażeniami!

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje