Reklama

Jak odstawić dziecko od piersi

Pożegnanie z mlekiem mamy to nie tylko przejście na nowy sposób odżywiania malucha. To także zmiana relacji między tobą a dzieckiem. Jednak wcale nie musi być tak przykre, jak myślisz.

Karmiąc piersią maleństwo, czułaś, że dajesz mu najlepszy i najzdrowszy pokarm. Jednak teraz nieuchronnie nadchodzi czas zmiany. Twoje dziecko musi zacząć jeść co innego, bo ty wracasz do pracy, więc karmienie tak częste jak do tej pory, będzie niemożliwe. Albo uznałaś, że pociecha jest już na tyle duża, by na dobre pożegnała się z piersią. Jednak bez względu na to, czy twoje dziecko ma parę miesięcy, czy już ponad rok - zakończenie karmienia może być trudne dla was obojga. Skorzystaj z naszych wskazówek, a łatwiej przeżyjecie tę małą rewolucję.

Reklama

Kiedy zacząć Nie powinno się odstawiać dziecka od piersi (chyba że jest to z różnych powodów konieczne) przed ukończeniem przez nie 3. miesiąca życia. Dlatego jeśli tylko możesz, karm przez ten czas malucha. Pamiętaj jednak, że już w 6. miesiącu niemowlę powinno zacząć otrzymywać owoce i soki, by zacząć przyzwyczajać się do pokarmów innych niż twoje mleko.

Najlepiej stopniowo Aby odstawienie od piersi nie było dla paromiesięcznego malucha szokiem, postaraj się nie robić tego z dnia na dzień. Pożegnanie z mlekiem mamy powinno być procesem stopniowym. Dlatego zanim całkowicie przestaniesz karmić piersią, powoli wprowadzaj produkty mleczne dla niemowląt (mle- ko modyfikowane). Nie zrażaj się, jeśli na początku będzie to nieco trudne - nie każdy maluch bowiem bezproblemowo przechodzi na jedzenie z butelki. Bądź cierpliwa i spokojnie ponawiaj próby. Na początek spróbuj zrezygnować z jednego karmienia, np. w południe, i podaj mleko modyfikowane z butelki. Półrocznemu i starszemu malcowi możesz zaproponować wtedy także sok lub zupkę jarzynową. Za jakiś czas zastąp kolejne karmienie, np. kaszką. W ten sposób dziecko przyzwyczai się, że oprócz mleka z piersi mamy, może otrzymać inne, równie pyszne dania. Jeśli pociecha nie chce jeść mleka z butelki, zupy czy kaszki, możesz dodać do posiłku odrobinę swojego mleka. Pomóż maluchowi Ssanie jest ważnym elementem rozwoju dziecka. Sprawia, że maleństwo czuje się bezpiecznie, wie, że mama jest blisko, czuje jej ciepło, patrzy w oczy. Dlatego gdy decydujesz się na odstawienie go od piersi, postaraj się poświęcać mu jak najwięcej uwagi, otaczaj je miłością. Nie szczędź mu czułości - jak najczęściej przytulaj, całuj, bądź blisko. Pomóż sobie Jeżeli poczujesz, że piersi robią się twarde i nabrzmiałe, odciągnij odrobinę pokarmu tak, żeby poczuć ulgę. Możesz również pić napar z szałwii i okładać piersi liśćmi białej kapusty. To spowoduje stopniowe zanikanie laktacji. Napięcie w piersiach możesz odczuwać przez dwa tygodnie. Później laktacja zdecydowanie się zmniejszy. Jednak proces jej zupełnego zaniku może trwać nawet kilka miesięcy.

Sylwia Dąbrówka

Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: butelki | pożegnanie | dziecko | piersi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy