Reklama

Reklama

Masz brata? Będziesz niższy!

Brytyjscy naukowcy doszli do epokowego odkrycia, wedle którego, fakt posiadania starszego rodzeństwa ma znaczący wpływ... na nasz wzrost.

Co ciekawe, odkrycia dokonano niejako przy okazji, w trakcie badań nad związkami pomiędzy rodzeństwem i kwestią rywalizacji w rodzinie. Po wnikliwym przeanalizowaniu danych (dzieci urodzonych w latach 90. tych z blisko 14 tysięcy rodzin), naukowcy doszli do wniosku, że maluchy, które mają starszego brata lub siostrę mają problemy z prawidłowym rozwojem, zwłaszcza we wczesnym okresie życia. Dzieci ze starszym rodzeństwem był zdecydowanie niższe od swoich rówieśników (badania prowadzono aż do 10 roku życia uczestników testu). W rodzinach z czworgiem - lub większą ilością dzieci - każde kolejne dziecko było średnio o 2,5 cm niższe. Najniższe było oczywiście dziecko najmłodsze. Jak twierdzi David Lawson, antropolog z University College London, może to być spowodowane faktem, iż kolejne dzieci dorastają w rodzinie, która nie ma już tyle czasu, środków i możliwości, by zadbać o kolejnego potomka odpowiednio, czy też równie dobrze, co o pierworodnego.

Reklama

Co ciekawe, różnice nie są tak drastyczne w sytuacji, kiedy starsza jest dziewczynka. Jedna z teorii próbujących wyjaśnić ten fenomen głosi, że chłopcy są po prostu bardziej wymagający, absorbujący, a co za tym idzie, wymagają od rodziców więcej poświęceń, więcej czerpią też energii i to już od momentu poczęcia.

Sam autor, doktor Lawson zaleca ostrożność w powoływaniu się na odkrycie, którego wyniki nie zostały jeszcze opublikowane. Choć z drugiej strony, jeśli wszystko to się potwierdzi, będzie kolejny dowód, że młodsi... mają w życiu pod górkę.

Dowiedz się więcej na temat: odkrycia naukowe | naukowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje