Reklama

Reklama

Odwracanie główki tylko w jedną stronę

Kubuś przez cały czas trzyma główkę lekko odchyloną w lewo, zauważyłam też, że nie może nią obracać. Synek ma dopiero 4 miesiące. Czy jest szansa, że z czasem z tego wyrośnie, czy też wymaga rehabilitacji?

Jeśli chłopiec w pozycji leżącej lubi układać główkę w lewo, być może nie ma powodów do zmartwienia: niektóre dzieci po prostu mają takie upodobania. Niepokojące jest jednak to, że malec nie może obracać główką: takie objawy mogą wskazywać na kręcz szyi. Jest to wrodzone nieprawidłowe ustawienie głowy, spowodowane zwykle jednostronnym przykurczem mięśni po bocznej stronie szyi. Proponuję więc udać się z malcem do ortopedy lub neurologa. Leczenie kręczu polega na regularnych masażach wykonywanych przez fizjoterapeutę oraz specjalnych ćwiczeniach stymulujących mięśnie, które rodzice robią z dzieckiem w domu.

Reklama

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci: dr n. med. Hanna Wassermann, ortopeda-traumatolog, specjalista rehabilitacji medycznej, dr n. med. Paweł Grzesiowski, immunolog i pediatra.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: lewo

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje