Reklama

Reklama

Powracająca grzybica

Od początku ciąży (obecnie jestem w 27. tygodniu) borykam się z grzybica intymną. Ciągle dostaję inne maści. Ale po chwilowej poprawie choroba znów powraca. Czy leczenie grzybicy nie zaszkodzi dziecku?

Proszę się nie martwić: przy leczeniu grzybicy u ciężarnych, lekarze zwykle zalecają środki działające miejscowo (np. maści, globulki), które są bezpieczne dla płodu.

Infekcje grzybicze pochwy z reguły są bardziej dokuczliwe niż groźne, ale trzeba je leczyć, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla rozwijającego się dziecka. Podobne problemy ma wiele ciężarnych kobiet.

Za skłonność do grzybicy u przyszłych mam odpowiadają zmiany hormonalne. Zwiększony poziom progesteronu powoduje, że w komórkach nabłonka pochwy pojawia się więcej glikogenu, którym żywią się drożdżaki (grzyby).

Reklama

Jeśli mimo leczenia grzybica wciąż powraca, może to świadczyć o tym, że problem jest poważniejszy, a grzybica jest tylko jednym z jego objawów.

Tak jest np. w przypadku cukrzycy.

Dlatego radzę wykonać badania takie jak: poziom glukozy we krwi, obecność glukozy w moczu, test obciążenia glukozą, które pozwolą wyjaśnić, czy ta choroba pani nie dotyczy.

Mam dziecko

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: choroby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje