Reklama

Reklama

Pożegnanie z pieluchą

Smyk nie przeskoczy jednym susem z przewijaka na nocnik. Przez tę zmianę trzeba go przeprowadzić krok po kroku.

Marzysz, by pieluchy przestały być głównym punktem na liście zakupów dla waszej rodziny? Kto by o tym nie marzył, przewijając rozbrykanego, dość słabo współpracującego roczniaka czy dwulatka... Jeśli jesteś zdeterminowana, by zacząć akcję odzwyczajania smyka od pieluszki, przeczytaj nasz plan i zastosuj go - punkt po punkcie. Powodzenia!

Reklama

Krok 1

Sprawdź, czy smyk jest już na to gotowy.

Zanim rozpoczniesz trening czystości, szkrab musi zacząć kojarzyć uczucie parcia na pęcherz z potrzebą zrobienia siusiu. A takie związki maluchy pojmują najwcześniej po 18. miesiącu życia (wiele dzieci osiąga ten etap dopiero tuż przed 3. urodzinami). I nie ma sensu smyka poganiać, bo sukcesy będą przypadkowe, a stresu (dla malca i rodziców) mnóstwo. Po czym poznasz, że szkrab jest gotów żegnać pieluchy?

Potrafi zasygnalizować, że chce, by mu zmienić pieluszkę;

Widać po nim, że za chwilę zrobi siusiu (zmienia wyraz twarzy, nieruchomieje, chowa się za firankę lub do kąta, kuca);

Siusia rzadziej i nawet przez 3 godziny miewa suchą pieluchę;

Zauważa, gdy zrobi kałużę na podłodze lub zmoczy majtki;

Umie powiedzieć lub pokazać, że chce się załatwić. Jeśli do twojego malca odnoszą się przynajmniej trzy z tych stwierdzeń, to znak, że już czas przesadzić go na nocnik. W przeciwnym razie trzeba czekać.

Krok 2

Przygotujcie się do treningu czystości.

Zabierz dziecko na wyprawę po nowy nocniczek. Możesz maluchowi pozwolić wybrać taki, jaki najbardziej mu się podoba. Nie zachęcaj smyka do zakupu modelu grającego melodyjkę (w praktyce hałaśliwa muzyczka może zniechęcać je do korzystania). Koniecznie kupcie za to przynajmniej 10 par cienkich bawełnianych majteczek. Dzięki temu, nawet jeśli smyk zmoczy kilka sztuk dziennie (czego na początku nie da się uniknąć), nie będzie problemu. Przyda się również zapas spodenek na gumkę, które da się zdjąć jednym ruchem. W pierwszych tygodniach treningu liczy się każda chwila - spodnie na szelki, suwak czy guziki mogą nie zdać egzaminu. Jeśli martwi cię przyszłość dywanu, najlepiej zwiń go i schowaj na 1-2 miesiące. Niech wróci na swoje miejsce, dopiero gdy malec przyzwyczai się do nowego sposobu załatwiania swoich potrzeb. Kanapy, fotele czy łóżeczko możesz zabezpieczyć specjalnymi nieprzemakalnymi podkładami (do kupienia w aptece) lub ceratkami. Jeśli nie chcesz, by były widoczne, przykryj je kocem lub narzutą. Pod ręką miej także zawsze zapas chłonnych ściereczek do wycierania podłogi.

Krok 3 Oswój szkraba z nocnikiem.

W domu wytłumacz smykowi, do czego służy ten nabytek, ale - jeśli nie ma na to ochoty - nie nakłaniaj go, by natychmiast na nim usiadł. Najpierw pozwól dziecku zapoznać się z nowością, pobawić chwilę, powrzucać klocki. Wysadźcie też z maluchem lalkę czy misia. W razie potrzeby osobiście zademonstruj, jak korzystać z nowego sprzętu. Jeśli macie znajome dziecko, które opanowało już tę umiejętność, warto, by twój maluch zobaczył je "w akcji". Nic tak nie zachęca do podejmowania nowych wyzwań, jak dobry przykład. Za każdym razem, gdy po zachowaniu malca widzisz, że chce się załatwić, błyskawicznie ściągaj mu majtki, podstawiaj nocnik i entuzjastycznie chwal za nawet przypadkowe sukcesy. Dzięki temu maluch zorientuje się, czego od niego oczekujesz i chętnie powtórzy ten wyczyn. Od czasu do czasu pytaj dziecko, czy chce siusiu. Jeśli zawsze odpowiada "nie", staraj się je sadzać na chwilę co 20-30 minut.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | pieluchy | maluch | pożegnanie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje