Reklama

Reklama

Poznajmy się, maleństwo

A MOŻE POPŁYWAMY?

Reklama

Jesteś ciekawa jak dziecko czuje się w twoim brzuchu? Idź na basen! Zajęcia w wodzie pomogą ci nie tylko utrzymać się w świetnej formie oraz przygotować się do porodu, ale także sprawią, że i ty, i maluch dostaniecie sporą porcję hormonów szczęścia, które wydzielają się w mózgu intensywniej podczas wysiłku fizycznego. Przebywanie w wodzie pomoże ci też wyobrazić sobie, jak malec porusza się w płynie owodniowym. Woda podtrzymuje twoje ciało, sprawiając,

że czujesz się lżejsza. Możesz być pewna, że po dwóch, trzech kwadransach spędzonych w wodzie, będziesz radosna, zrelaksowana, szczęśliwsza. Ono także! Jeśli nie ma dobrego, czystego basenu w twojej okolicy, połóż się na kilkanaście minut we własnej wannie wypełnionej letnią wodą. Zapal świeczki, włącz muzykę i po prostu odpręż się.

MÓWIĘ DO CIEBIE

Dziecko wewnątrz macicy nie przebywa w ciszy. Jest wręcz otoczone różnymi dźwiękami. Słyszy bicie twojego serca i szum krwi przepływającej w naczyniach, burczenie i bulgotanie pokarmu w twoich jelitach. Malec może usłyszeć to wszystko już od 16. tygodnia ciąży. Natomiast od około 25. tygodnia zaczyna słyszeć również dźwięki pochodzące spoza brzucha mamy. Maluszek uczy się rozpoznawać twój głos i potrafi go odróżnić od mowy innych ludzi. Dlatego zaraz po urodzeniu najżywiej reaguje właśnie na głos mamy. Naukowcy udowodnili też, że maleństwo w łonie matki pobiera pierwsze lekcje mowy. Słuchając tego, co do niego mówisz, zapamiętuje melodię języka oraz intonację wypowiedzi. To już za kilka miesięcy ułatwi mu gaworzenie oraz późniejszą naukę mówienia. Mówienie i śpiewanie maluchowi, kiedy przebywa jeszcze w brzuchu, to wspaniały sposób, aby wzmocnić waszą relację oraz wspomóc rozwój dziecka. Czujesz się dziwnie albo śmiesznie, przemawiając do własnego brzucha? Rób to, kiedy jesteś sama z dzieckiem, albo wtedy, kiedy rozmawiacie z nim we dwoje - mama i tata.

W TAKT MUZYKI

Nie narodzone dzieci to prawdziwi melomani! Naukowcy stwierdzili, że maluchy lubią muzykę o mocnym, regularnym rytmie. To dlatego, że przypomina bicie serca mamy. Słuchajcie więc razem twoich ulubionych melodii. Ruchy dziecka powinny ci dać wyraźną odpowiedź, czy dana muzyka podoba mu się, czy też nie. Jeśli tak, maluch zareaguje na dźwięki wyraźnym ożywieniem.

Tekst: Maria Grodzicka

Dowiedz się więcej na temat: maluch | kontakt | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje