Reklama

Reklama

Praca niani na umowę

Od niedawna, dzięki ustawie żłobkowej, możesz taniej legalnie zatrudnić opiekunkę. Sprawdź, co mówią najnowsze przepisy.

Jeśli zatrudnisz opiekunkę do dziecka na umowę, składki na jej ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne pokryje budżet państwa. Ty poniesiesz mniejsze koszty związane z jej legalnym zatrudnieniem. Dzięki niemu będziesz mieć też pewność, że niania nie odejdzie z dnia na dzień. Oto formalności, które cię czekają.

Niezbędne wymagania

Ustawa obejmuje ubezpieczeniem społecznym nianie sprawujące opiekę nad dzieckiem między 20. tygodniem a 3. rokiem życia. Jeśli jednak maluch kończy 3 lata np. w połowie roku szkolnego i nie ma szans dostać się do przedszkola, niania może zajmować się nim parę miesięcy dłużej. Aby skorzystać z prawa do refundacji składek, musisz pracować i zawrzeć z nianią umowę na piśmie. Powinny znaleźć się w niej takie informacje: miejsce, czas pracy i obowiązki niani, liczba dzieci pod jej opieką, wysokość pensji, termin jej wypłaty, czas, na jaki umowa została zawarta, oraz sposób jej zmiany i rozwiązania. Po zawarciu umowy w ciągu 7 dni musisz zgłosić w ZUS siebie jako płatnika składek i nianię jako ubezpieczoną (wypełniasz druki ZFA i ZUA). Następnie po zgłoszeniu niani i wypłaceniu jej pierwszej pensji należy do połowy następnego miesiąca (np. do 15 listopada za październik) dostarczyć formularze DRA i RCA. Jeśli jej pensja nie przekracza najniższej krajowej, druki składasz tylko raz. Jeżeli jest wyższa - co miesiąc.

Reklama

Z kasy państwa

Jeśli zaproponujesz niani minimalne wynagrodzenie za pracę (w 2011 roku jest to 1386 zł brutto), składkę rentową, emerytalną, zdrowotną i wypadkową będzie opłacać państwo. Ponadto kiedy stracisz pracę, ZUS zrefunduje je przez 3 miesiące od dnia utraty pracy. Natomiast gdy pensja niani będzie wyższa niż 1386 zł, składki od nadwyżki odprowadzisz ty i opiekunka. Możesz też zgłosić nianię do ubezpieczenia chorobowego, które uprawnia m.in. do zasiłku chorobowego. Tę składkę niania opłaci z własnych pieniędzy, ale ty będziesz ją wpłacać do ZUS.

Pomoc specjalisty

Jeśli będziesz mieć problem z wypełnieniem druków, zadzwoń na nr 801 400 400 i skorzystaj z pomocy pracownika ZUS. Informacji znajdziesz też na www.zus.pl/nianie.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje