Reklama

Reklama

Problemy z małymi rączkami

Zauważyłam, że moja 7-miesięczna Zuzia nie ma tak sprawnych rączek jak jej rówieśnicy. Nie potrafi ich prawidłowo zginać oraz prostować, nie umie również chwytać (np. nie utrzyma w rączce butelki). Co w takiej sytuacji należy zrobić?

Proszę jak najszybciej iść z małą do neurologa dziecięcego (potrzebne skierowanie od pediatry). Zbada dziecko i w razie potrzeby skieruje je na rehabilitację. Opisane objawy świadczą o tym, że córka jej potrzebuje. Już 5-miesięczne niemowlę umie zwykle utrzymać w rączkach zabawkę czy butelkę. Miesiąc później, dziecko powinno już przekładać przedmioty z rączki do rączki, chwytając je wszystkimi palcami. Może też pani sama zachęcać Zuzię do chwytania. Proszę wkładać w jej rączkę np. własny kciuk. Należałoby również trenować z dzieckiem obroty z pleców na brzuch (przyciągając małej kolanka do brzuszka i unosząc jej stopy w kierunku ust). Takie obroty mają wpływ na otwarcie ręki i oswobodzenie kciuka, a tym samym na prawidłowy rozwój chwytnych funkcji rąk.

Reklama

Na pytania czytelników odpowiadają eksperci: dr n. med. Hanna Wassermann, ortopeda-traumatolog, specjalista rehabilitacji medycznej, dr n. med. Paweł Grzesiowski, immunolog i pediatra.

Dowiedz się więcej na temat: problemy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje