Reklama

Przytulny kącik dla alergika

Decyzja, że czas na remont królestwa malucha, już zapadła. Teraz przyszła pora na jej sprawną realizację. A to może nie być proste. Bo choć w sklepach półki uginają się od towarów, oferta produktów, które mogą być użyte do gładzenia, malowania czy lakierowania w pomieszczeniu, w którym będzie mieszkał alergik, jest dość ograniczona. Nie oznacza to jednak, że z góry jesteś skazana na coś, co nie będzie spełniało twoich (i malca!) oczekiwań. Podpowiemy ci, na jakie składniki chemiczne musisz uważać i pomożemy wyremontować pokoik smyka krok po kroku.

Reklama

Ściana jak malowana

Prace remontowe najlepiej rozpocząć od odświeżenia ścian. Powinny być one idealnie gładkie - na takich osadza się mniej kurzu i są łatwe do mycia. Najprościej wyrównać ubytki masą szpachlową, pokryć ścianę gładzią gipsową albo przykręcić do ściany płyty gipsowo-kartonowe. Nie inwestuj w wymyślne tynki strukturalne - w zagłębieniach osadza się brud i kurz, które potem trudno wyczyścić. Najlepsze farby dla alergików to akrylowe rozcieńczalne wodą. Schną szybko i pozostawiają na ścianie gładką, łatwą do zmywania powłokę. Są odporne na ścieranie, można je przemywać wodą lub wodą z detergentem. Zwykłe farby zawierają uczulające rozpuszczalniki, żywice i barwniki. Uwaga! Szkodliwe są także farby ekologiczne - zawarte w nich substancje roślinne (terpentyna, kalafonia) także mogą wywołać u dziecka reakcje uczuleniową. Unikaj farb z połyskiem (podczas malowania wydzielają opary żywic akrylowych) i farb jednowarstwowych (zawierają wyjątkowo alergizujące składniki, m.in. winyl i poliuretan). Do malowania ścian najlepiej używać specjalnych farb antyalergicznych. Najbezpieczniejszy wybór to produkty posiadające atest Polskiego Towarzystwa Alergologicznego (PTA) albo farby hipoalergiczne z krajów Unii Europejskiej, oznaczone symbolem margerytki (Eco-Label) lub znakiem Błękitnego Anioła (na produktach ze Skandynawii lub Niemiec). Do pokoju dziecka wybierz jasne pastelowe odcienie, które nie męczą wzroku. Dobrze sprawdzi się błękit (łagodzi i uspokaja), zieleń (łagodzi lęki, pomaga w koncentracji), żółty i pomarańczowy (pobudzają do działania). Nie potrafisz zdecydować się na jeden kolor? Każdą ze ścian możesz pomalować na inny. Ważne, by unikać dużych kontrastów. Pomalowany pokoik należy wietrzyć przez 1-2 dni. Po tym czasie jest on bezpieczny dla małego alergika. Jeśli ściany w pokoju są zniszczone, a nie chcesz kłaść gładzi tynkowej, możesz wyłożyć pokój dziecka okleiną z korka, który dobrze wchłania wilgoć, jest łatwy do mycia oraz odporny na grzyby i pleśnie. Do pokoiku alergika (zwłaszcza jeśli nie jest dobrze nasłoneczniony), nie są polecane tapety. Jeśli jednak się na nie zdecydujesz, wybierz tapety papierowe o zmywalnej powierzchni. Winylowe wydzielają silny zapach i mogą uczulać malucha. Sprawdź, czy brzegi tapety zostały mocno przyklejone do ściany. Jeśli nie, pod odklejonymi brzegami mogą rozwijać się grzyby i pleśnie (ich pożywką jest klej celulozowy). Przed zakupem sprawdź też klej do tapet - np. celulozowe są doskonałą pożywką dla pleśni, które mogą stać się przyczyną uczulenia.

Domowy plac zabaw? czyli podłoga

Właśnie na niej najchętniej bawią się dzieci, dlatego trzeba zadbać o nią szczególnie. Najlepsze rozwiązanie dla alergika to podłoga z drewna - jest przyjemna w dotyku i ciepła. Jeśli w pokoiku dziecka jest już parkiet, najlepiej przywrócić mu dawny blask cyklinowaniem, a następnie polakierować go lakierem akrylowym rozpuszczalnym w wodzie. Jeśli jednak na remont masz tylko kilka dni, wybierz gotowe do montażu drewniane panele. W sytuacji, gdy nie chcesz codziennie odkurzać i zmywać podłogi, lepiej zrezygnuj z drewnopochodnych (i tworzyw sztucznych) paneli laminowanych. Nie dość, że wydzielają opary, to elektryzują się i przyciągają kurz. Najlepszy zakup to drewniane panele podłogowe z powłoką elektrostatyczną i antybakteryjną, które mają na opakowaniu atest PTA. W pokoju brzdąca cierpiącego na alergię nie są polecane wykładziny dywanowe - szybko się brudzą, zatrzymują kurz i pleśnie.

Jeśli nie masz czasu na renowację lub zmianę podłogi, rozważ zakup wykładziny z włókien sztucznych i nie przytwierdzaj jej na stałe do podłogi. Ostatecznie będziesz mogła ją zdjąć i porządnie wyczyścić. W sklepach jest dostępna również specjalna wykładzina dywanowa dla alergików - jej producenci zapewniają, że redukuje ona pył unoszący się w powietrzu i ma powłokę antyzabrudzeniową, która zatrzymuje brud i rozlane płyny. Zwykły dywan nie jest polecany. Nawet jeśli będziesz odkurzała go codziennie, i tak szybko stanie się siedliskiem roztoczy. Inne pomysły na podłogi dla alergików to płytki ceramiczne lub wykładziny korkowe. Płytki są jednak śliskie i zimne, korek zaś trudno utrzymać w idealnej czystości. Zdrowo i przytulnie

Im bardziej ograniczona ilość sprzętów w pokoiku malucha obciążonego alergią, tym mniej miejsca na kurz i więcej przestrzeni do zabawy. Małemu dziecku wystarczy łóżko, stolik z krzesełkiem oraz komoda (lub szafa) na ubrania. Najlepsze meble dla alergika to te wykonane z drewna - powinny być solidne, proste (czyli wyjątkowo łatwe do umycia) i w neutralnym kolorze. Warto wybrać meble drewniane. Są trwałe i jeśli zajdzie taka potrzeba można poddać je renowacji. Meble z płyt wiórowych są tańsze, ale zawierają formaldehydy, które mogą uczulać smyka. W pokoju małego uczuleniowca należy zrezygnować też z bibelotów, otwartych półek z książkami i/lub zabawkami - na wszystkim osiada kurz, który co kilka dni będziesz musiała wycierać. Zabawki malucha najlepiej trzymać w zamykanych plastikowych lub papierowych pudłach. Plusem takiego rozwiązania jest także to, że po skończonej zabawie dziecko z łatwością samodzielnie posprząta swój pokój - wystarczy, że wrzuci zabawki do pudełka. W oknie nie należy wieszać zasłon, ponieważ w ciężkich tkaninach łatwo gromadzi się kurz. Wystarczy lekka, gęsta firanka, która zatrzyma pyłki unoszące się wraz z powietrzem napływającym do pomieszczenia z zewnątrz, przez uchylone okno i roleta. W pokoju dziecka lepiej nie stawiaj również żadnych roślin doniczkowych. W ziemi kwiatowej rozwijają się bowiem zarodniki grzybów pleśniowych, które mogą uczulać szkraba. Na podłodze możesz położyć niewielki dywanik (pamiętaj, by podłożyć pod niego matę antypoślizgową) - idealny będzie taki, który można często prać w pralce. Najlepsze są bawełniane chodniczki, nadające się do prania nawet w 60oC (dopiero w takiej temperaturze giną roztocza kurzu domowego).

Zadbaj o szczegóły

Choć minimalizm w pokoju alergika jest wskazany, pokój pozbawiony kolorowych bibelotów na półkach może nie spodobać się maluchowi. Zastanów się zatem, jakie dodatki wzbudzą entuzjazm i błysk w oku dziecka. Warto kupić obrazek lub kocyk z ulubionym bajkowym bohaterem, kolorowe poduszki albo nadmuchiwane siedzisko, na którym dziecko będzie mogło odpocząć po intensywnej zabawie. Kiedy wszystko będzie gotowe, zorganizuj uroczyste przecięcie wstęgi. Zapamiętaj (najlepiej sfotografuj) reakcję malca - ten dzień i ten pokoik staną się częścią jego wspomnień z dzieciństwa.

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: pokój | meble | remont | farba
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy