Reklama

Reklama

Rodzice pytają

Masz problemy z karmieniem i nie radzisz sobie z małym ssakiem? Pomożemy ci pokonać trudności.

Mam właśnie nawał pokarmu, Położna poleciła mi, by odciągać pokarm. Czy lepiej robić to ręcznie, czy laktatorem?

Odpowiedź: Wszystko zależy od upodobań. Niektóre kobiety nie lubią stosować laktatorów, bo mechaniczne odciąganie pokarmu sprawia im ból.

Z drugiej strony jest to sposób dużo szybszy i łatwiejszy w porównaniu z odciąganiem ręcznym. W przypadku nawału pokarmu, ilość odciągniętego mleka nie musi być jednak duża, dlatego metoda ręczna powinna w zupełności wystarczyć.

Jeśli chciałabyś ściągać pokarm i go przechowywać, wówczas przydatniejszy będzie laktator ręczny lub elektryczny.

Reklama

Moja córeczka nie chce ssać z prawej piersi, przez to lewa jest wielka i obrzmiała. Czy istnieje ryzyko, że stracę pokarm w piersi "nielubianej" przez małą?

Odpowiedź: Taka sytuacja zdarza się często, gdy z jednej piersi mamy mleko tryska strumieniami, a z drugiej trzeba je wyssać z wysiłkiem. A dzieci to małe leniuszki i nie lubią się męczyć.

W efekcie biust mamy wygląda dziwnie, bo jest niesymetryczny, na dodatek laktacja w "gorszej" piersi rzeczywiście może być zagrożona. Aby uniknąć takich sytuacji, zaczynaj karmienie właśnie od tej piersi, ale wcześniej rozgrzej ją ciepłymi okładami.

Jeśli podstęp się nie uda, nie martw się - dasz radę wykarmić malca jedną piersią, a asymetria biustu minie po zakończeniu karmienia.

Karmię dziecko ponad pół roku, a jednak ciągle cierpię na nawracające zapalenia piersi. Czemu tak się dzieje?

Odpowiedź: Na zapalenia i zastoje cierpi prawie 10 procent karmiących kobiet. Dolegliwości te pojawiają się nie tylko w początkowym etapie laktacji, ale również później.

Istnieje kilka przyczyn zastojów: może to być nieregularne podawanie piersi, gdy przerwy w karmieniu są dłuższe niż 4 godziny lub nieprawidłowe przystawianie malca.

Zapalenie piersi może też nawracać, jeśli nie wyleczyłaś dobrze poprzedniego.

Dlatego udaj się do lekarza, by dokładnie cię zbadał i ewentualnie zapisał antybiotyk.

Mój 3-tygodniowy synek nie umie skupić się na jedzeniu i nie potrafi ssać. Jak go dobrze przystawić, by się najadł i nie płakał z głodu?

Odpowiedź: Zanim zaczniesz karmić, musisz usiąść wygodnie i zapewnić spokój sobie oraz dziecku.

Gdy wokół panuje zamęt, gra radio, a starsze rodzeństwo biega wokół fotela, maluszek może denerwować się i płakać, zamiast ładnie ssać.

Ułóż dziecko przodem do siebie, tak by było zwrócone brzuszkiem w twoją stronę (tak samo ułóż je, gdy karmisz na leżąco).

Buzia maluszka musi być zwrócona w stronę piersi, a jego nosek - znajdować się na wysokości brodawki.

Noworodek powinien chwycić w usta brodawkę wraz z otoczką.

Dolna warga wywinie mu się wtedy jak u rybki i zacznie rytmicznie poruszać ustami.

Mam dziecko

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: pytanie | rodzice | Piersi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje