Reklama

Reklama

Seks po porodzie

Czy on nadal widzi w niej ognistą kochankę, odkąd w ich życiu pojawiło się dziecko? Czego nie rozumie, czym się martwi? Oddajemy głos młodym tatusiom.

On chciałby - ale nie próbuje, żeby nie wyjść na nieczułego egoistę. Ona też by chciała - ale myśli, że już mu się nie podoba, więc nie robi pierwszego kroku. A przecież po urodzeniu dziecka seks też może być wspaniały. Pod warunkiem, że uda się wam szczerze porozmawiać o swoich potrzebach oraz oczekiwaniach. Wiele par ma podobne problemy do waszych. Sprawdźcie,

Reklama

jak można je pokonać.

Żona kazała mi przenieść się na kanapę

Marek, 33 lata, inżynier: Agata nie chciała nawet słyszeć o seksie już na kilka miesięcy przed porodem. Tłumaczyła mi, że to ze względu na dziecko, że seks byłby dla niego groźny. Miałem nadzieję, że wszystko wróci do normy po porodzie. Teraz jednak jest jeszcze gorzej. Żona poprosiła, bym przeniósł się na kanapę. Oczywiście dla mojego dobra: bo ona karmi w nocy, a ja przecież muszę być wyspany, bo rano idę do pracy. Nawet nie mogę się do niej przytulić, bo twierdzi, że "ma grube uda, obwisły brzuch, a z piersi leje się jej mleko". A przecież ja ją kocham i uważam, że po urodzeniu Krzysia jeszcze wypiękniała. Żona nie pozwala mi też zajmować się małym. Uważa, że wszystko robię źle. W ogóle czuję się w domu jak piąte koło u wozu.

Nasza rada: Wiele kobiet tak bardzo skupia się na dziecku, że dla partnera nie wystarcza im już uwagi. Podzielenie się z młodym tatą codziennymi obowiązkami jest znacznie lepszym rozwiązaniem. On poczuje się potrzebny, nawiąże więź z maleństwem, kobieta zaś nie będzie tak zestresowana i zmęczona - i szybciej powróci jej ochota na seks. Partnerka Marka ma jednak jeszcze jeden poważny problem: czuje się teraz mało atrakcyjna. Jej ciało trochę się zmieniło, brzuch wciąż wystaje, z piersi ciągle leje się mleko. Czy można w takich warunkach nadal być boginią seksu? To wcale nie jest niemożliwe.

Według badań, 80 procent Europejczyków twierdzi, że ich żony po urodzeniu dziecka podobają im się nawet bardziej niż przedtem. Sprawa karmienia przestanie być w łóżku tak krępująca, jeśli kobieta założy seksowny stanik, w którym zmieszczą się wkładki.

Jest dla mnie matką, ale nie kochanką

Paweł, 29 lat, informatyk: Prawdę mówiąc, nie chciałem być przy porodzie, ale żona, jej koleżanki, znajomi, a nawet moi rodzice powiedzieli, że to mój obowiązek. Muszę tam być, wspierać żonę, a potem przeciąć pępowinę. Zatem byłem. Zrobiłem wszystko, jak trzeba, nie zemdlałem, tyle tylko, że od tamtej pory nie mam ochoty na seks z własną żoną. Od kiedy zobaczyłem, jak wydostaje się z niej dziecko, stała się dla mnie matką - nie pociągającą kochanką. Mam wrażenie, że teraz seks z nią byłby czymś niewłaściwym.

Nasza rada: Ojciec dziecka powinien mieć prawo wyboru sposobu, w jaki przywita syna lub córkę! Im silniejszą presję się na niego wywiera, tym bardziej traumatycznym przeżyciem może być dla niego poród. A jeśli jest już po wszystkim, i mężczyzna, który był przy porodzie, nie potrafi zobaczyć w żonie partnerki seksualnej? Tu może być konieczna pomoc psychologa lub seksuologa. Nie warto z tym zwlekać. Często jedno spotkanie wystarcza, by spojrzeć na sytuację inaczej i odzyskać radość ze współżycia.

Nie chcę sprawiać jej bólu

Tomasz, 37 lat, grafik: Nie mogę się doczekać, kiedy będziemy znów normalnie ze sobą sypiać. Próbowaliśmy trzy razy, ale żona krzyczała z bólu i odpychała mnie od siebie za każdym razem. Teraz już nawet nie pozwala mi się dotknąć, uważa, że "stała się za ciasna".

Nasza rada: Jeśli rozpocznie się współżycie zbyt wcześnie po porodzie, mogą pojawić się takie problemy. Dlatego trzeba odczekać przepisowe sześć tygodni, a potem iść do ginekologa i poprosić, by sprawdził, czy wszystko jest w porządku. Czasami trzeba poczekać dłużej. Rozległe pęknięcie krocza lub szew po nacięciu, który źle się goi, może być przyczyną bólu nawet przez trzy miesiące. Najczęściej jednak "za ciasno" oznacza tak naprawdę "za sucho". Wystarczy więc tylko wspomóc wydzielanie śluzu. Lekarz może przepisać estrogeny w kremie lub globulkach dopochwowych. Działają wyłącznie miejscowo, można więc przy nich karmić piersią. W aptekach są też dostępne bez recepty żele nawilżające przedsionek pochwy. Seks może również utrudniać szew po cesarskim cięciu - tu jednak zaradzić najłatwiej. Wystarczy zmienić pozycję na taką, w której partner nie dotyka brzucha, np. od tyłu lub na łyżeczki.

Nasze życie seksualne rozkwitło

Andrzej, 36 lat, handlowiec: Przez całą ciążę uprawialiśmy seks, chyba jeszcze częściej niż przedtem. Moja żona wyglądała bardzo seksownie z brzuszkiem i miała wielki temperament. Ginekolog powiedział jej, że czasami hormony ciążowe działają właśnie w ten sposób, i że ma się tylko cieszyć. Zapewnił nas, że nie zaszkodzimy dziecku. Przeciwnie: nawet pomogliśmy mu się urodzić. Kiedy było już po terminie, zadzwoniliśmy do lekarza, a on zalecił nam wizytę w sypialni, zamiast wizyty w szpitalu. Orgazm sprawia, że w organizmie kobiety wydziela się hormon

- oksytocyna, która wywołuje skurcze macicy. Postąpiliśmy zgodnie z sugestią lekarza i... udało się! Po 14 godzinach nasz syn już był na świecie. W szpitalu już następnego dnia mieliśmy ochotę na seks. Spróbowaliśmy wkrótce w domu bardzo delikatnie, i nie było żadnych problemów. Teraz kochamy się prawie codziennie. Dziecko działa na nas jak afrodyzjak.

Nasza rada: Takiej parze można tylko pozazdrościć! Trzeba jednak pamiętać o antykoncepcji. To, że kobieta nie miesiączkuje, nie oznacza, że nie może zajść w ciążę. Seks przyspiesza powrót owulacji.

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | żona | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje