Reklama

Reklama

Szefie jestem w ciąży...

Zastanawiasz się, kiedy i w jaki sposób powinnaś powiedzieć pracodawcy, że spodziewasz się dziecka? Oto nasze wskazówki.

Dla wielu przyszłych mam przekazanie przełożonemu tej informacji jest sporym i stresującym przeżyciem. Jednak gdy dobrze przygotujesz się do takiej rozmowy, możesz uniknąć niepotrzebnych nerwów. Przeczytaj, jak to zrobić.

Nie zwlekaj

Jeśli zależy ci na dobrych relacjach z szefem, powinnaś powiedzieć mu o swoim stanie jak najszybciej. - Im dłużej przyszła mama zwleka z poinformowaniem pracodawcy o ciąży, tym mniej czasu zostawia mu na reorganizację pracy - mówi Elżbieta Trocha, właścicielka firmy Zewnętrzny Dział Personalny.

Tak więc postaraj się jak najszybciej umówić się z szefem na rozmowę. Najlepiej zaproponuj taki termin, kiedy nie ma on ważnych zebrań i może poświęcić ci trochę czasu. Podczas spotkania spokojnym tonem powiedz mu o ciąży i terminie porodu.

Reklama

- Warto, by wtedy przyszła mama poinformowała szefa także o swoich obowiązkach, planach służbowych na kolejne miesiące i projektach, które prowadzi - radzi Elżbieta Trocha. Nie przepraszaj za ciążę, nawet gdy uważasz, że może ona pokrzyżować plany pracodawcy. Nie zrobiłaś niczego złego. Spodziewasz się dziecka, a to zupełnie naturalne.

Bądź szczera

Nawet jeśli twoje relacje z szefem są tylko formalne, rozmawiaj z nim szczerze i uczciwie. Niech odniesie wrażenie, że jesteś zorganizowana i zależy ci na pracy. Podkreśl, że ciąża nie wpłynie negatywnie na twój stosunek do obowiązków służbowych. Ale też nie obiecuj zbyt wiele. Nie jesteś w stanie przewidzieć, jak będziesz się czuła w kolejnych miesiącach i jak długo dasz radę pracować.

Przedstaw propozycje

Wskaż osobę, którą możesz wdrożyć w swoje obowiązki i która mogłaby potem je przejąć. Przedyskutuj z szefem, jakie zadania możesz wykonywać przed urodzeniem dziecka. Powiedz, do kiedy chcesz pracować. Jeśli planujesz iść przed porodem na zwolnienie, poinformuj o tym szefa. - Podczas tej rozmowy warto zapytać też o możliwość pracy zdalnej lub w niepełnym wymiarze po urlopie macierzyńskim - podpowiada Elżbieta Trocha.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy