Reklama

Reklama

Tata jest potrzebny tak samo jak mama

Twój maluch potrzebuje troskliwej, czułej mamy. Ale silny, dzielny tata jest też niezbędny w rozwoju dziecka. Bo z tatą jest zupełnie inaczej niż z mamą!

Między tobą a pociechą jest naturalna więź. Przez dziewięć miesięcy maluszek przebywał w twoim brzuchu, słyszał bicie twojego serca. Po urodzeniu był przystawiony do twojej piersi. Nie ma wątpliwości, że mama jest mu niezbędna. Ale taty też nie da się zastąpić.

Reklama

Aby dziecko prawidłowo się rozwijało i było szczęśliwe, potrzebuje obojga rodziców, bo każde z nich spełnia inną rolę. Dzięki bliskiemu kontaktowi z obojgiem dziecko doświadcza odmiennego sposobu okazywania uczuć i sprawowania opieki.

Miłość ojcowska jest inna niż macierzyńska. Ojcowie inaczej niż matki pieszczą dziecko, rozmawiają z nim czy się bawią. Tata dostrzega odmienne cechy i umiejętności dziecka, pokazuje świat z innej perspektywy. Dlatego już od pierwszych dni życia dziecka powinien budować z nim więź. Ta bliskość powinna rozwijać się i pogłębiać w kolejnych latach.

0-12 miesięcy - tata opiekun

Niektórzy ojcowie są przy porodzie, a później usuwają się w cień. Inni boją się zbliżyć do kruchego, bezbronnego maleństwa. Gdy widzisz, że partnerowi trudno nawiązać kontakt z dzieckiem, pomóż mu. Pozwól na wykonywanie czynności pielęgnacyjnych. Pokaż, co robić. Nie bądź niezastąpiona, nie wyręczaj partnera. Jest on ważny dla maluszka z kilku powodów.

Buduje więź

W pierwszych miesiącach życia więź emocjonalna między tatą a maleństwem tworzy się przez angażowanie się ojca w codzienną opiekę nad dzieckiem. Tata też powinien przewijać malucha, wstawać do płaczącego w środku nocy. Kiedy bierze maleństwo na ręce, przytula, dziecko czuje jego ciepło i zapach, słyszy bicie jego serca.

• Co to daje dziecku? W silnych męskich ramionach czuje się kochane i bezpieczne. W kąpieli, gdy dotykają go męskie dłonie, maluch czuje się chroniony.

Wspiera rozwój

Tata powinien jak najwięcej mówić do maleństwa. Nic nie szkodzi, że ono nie rozumie tych słów. Potrafi dłuższą chwilę się w nie wsłuchać.

• Co to daje dziecku? To pierwszy trening koncentracji. Dla niemowlęcia ważne jest brzmienie mowy - barwa, intensywność, wysokość i natężenie głosu. Noworodek bardziej preferuje tony wysokie niż niskie, dlatego lepiej rozpoznaje głos matki. Ale później to się zmienia Niski męski głos, spokój w głosie ojca intrygują i uspokajają malucha. A nawet pomagają zasnąć. Dzieci, które wsłuchują się w niski ojcowski głos, chętniej i szybciej zaczynają gaworzyć.

Mobilizuje

Mama doskonale rozpoznaje potrzeby pociechy, jeszcze nim ona je zasygnalizuje. Tata potrzebuje więcej czasu, by się domyślić, dlaczego np. maluch marudzi. Ale wbrew pozorom dziecku przynosi to korzyść.

• Co to daje dziecku? Kiedy nie może liczyć na natychmiastowe zaspokojenie swoich potrzeb, np. gdy chce się bawić, zjeść kukurydzianą chrupkę, musi wyraźniej je komunikować. Kojarzy, że tacie trzeba to wyłuszczyć dokładniej. Dzięki temu uczy się myślenia oraz lepszego przekazywania, czego chce.

1-3 lata - tata kompan zabaw

Zwykle to mama spędza z maluchem cały dzień. Tata jest poza domem, pracuje. Dlatego ważne, by ojciec mocno zaznaczał swoją obecność w życiu dziecka. Szkrab powinien czuć, że z tatą, podobnie jak z mamą, łączy go stabilna więź. Pomogą w tym wspólne rytuały, np. codzienne czytanie przez tatę bajki na dobranoc, przybicie "piątki" po powrocie z pracy, wieczorne harce na dywanie. Te czynności powtarzane codziennie dają dziecku świadomość, że tata jest ważnym i stałym elementem jego życia.

Dodaje odwagi

Mama uprzedza: "Uważaj, nie przewróć się". Tata mówi: "Dasz radę". Mama drży o maleństwo. Asekuruje, chroni dziecko, gdy zdobywa ono nowe umiejętności. Jej troska jest emocjonalna. Tata patrzy racjonalnie. Gdy maluch rozbije kolano, mama rozczula się, ojciec zachowuje zimną krew. Analizuje sytuację, przedstawia fakty i daje wskazówki, jak następnym razem uniknąć wypadku.

Dostarcza wrażeń

Nikt nie potrafi tak szaleć jak tata - podrzuca wysoko do góry, ściga się na czworakach, tarza po dywanie... Tata zabiera w niezwykłe miejsca - do myjni samochodowej, gdzie wirują duże szczotki, do sklepu z rowerami, do wesołego miasteczka. Dzięki tacie dziecko nie tylko dobrze się bawi, ale też poznaje świat z perspektywy mężczyzny.

Uczy samodzielności

Maluch jest ciekawy świata. Chce sam wszystkiego dotknąć, spróbować. A tata pozwala na więcej swobody i ryzyka, daje więcej wolności.

• Co to daje dziecku?

Przy tacie maluch staje się samodzielny, pewniejszy swoich możliwości. Mama wciąż stara się wyręczać dziecko, np. gdy szkrab sięga po zabawkę, mama ją przysuwa. Tata obserwuje i czeka, aż maluch dosięgnie sam.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje