Reklama

Reklama

Twoje dziecko idzie do pierwszej klasy

Harmonogram dnia

Reklama

Planowanie dnia sprawi, że po szkole twoje dziecko będzie miało czas na zabawę. Umiejętność planowania jest przydatna przez całe życie, dlatego należy uczyć jej od najmłodszych lat. Na początku roku szkolnego warto wspólnie z dzieckiem zrobić plan dnia.

Niech będzie duży i kolorowy, ozdobiony własnoręcznie przez dziecko.

Na planie umieśćcie plan lekcji, ewentualne dodatkowe zajęcia, ale też czas na odrabianie pracy domowej, oglądanie telewizji, zabawę, posiłki i porę snu.

Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych dyskusji i przepychanek dotyczących tego, co i kiedy ma być zrobione. Plan układaj z dzieckiem, niczego mu nie narzucaj, raczej dyskutuj czy na prawdę odrabianie lekcji o 22:00 to najlepszy pomysł.

Miejsce pracy dla twojego malucha

Razem zaplanujcie przemeblowanie i zróbcie zakupy przyborów szkolnych. Niech twoja pociecha aktywnie uczestniczy w przygotowaniach do rozpoczęcia nauki.

Zadbaj o to, aby w miejscu gdzie będzie się uczyć nie było rozpraszających elementów, które będą przeszkadzały podczas odrabiania lekcji.

Z pokoju dziecka wynieś komputer i telewizor - to niepotrzebni złodzieje czasu, którzy powodują, że nie masz kontroli nad tym, w co dziecko gra lub co ogląda.

Wspieraj małego ucznia

Zapewne ćwiczenia, które rozwiązuje twoje dziecko wydają ci się banalne. Podczas gdy ono siedzi nad nim od godziny, ty zrobiłbyś je w 5 minut.

Pamiętaj, że twoim zadaniem nie jest wykonywanie pracy domowej za dziecko, ale wspieranie jego wysiłków w pokonywaniu trudności. Pamiętaj też, że twój stan emocjonalny przekłada się na emocje twojej pociechy.

Jeśli się denerwujesz, sapiesz, pokrzykujesz, twoje dziecko też się spina i przestaje myśleć, popełniając błędy. Podchodź do odrabiania lekcji ze spokojem. Na początku pomagaj mu planować pracę, ucz go jak się uczyć. Szukajcie razem sposobów, które pomogą dziecku opanować materiał.

Pamiętaj, że pierwsze dni w szkole mogą być trudne dla dziecka. Może być rozdrażnione lub nieuważne. Rozmawiaj z nim o wydarzeniach szkolnych, pytaj i dawaj wsparcie. Warto zaangażować się w życie klasy.

Będąc częścią życia szkoły będziesz mieć większe rozeznanie w sytuacji szkolnej twojej córki czy syna. Możesz też kształtować pozytywne postawy wobec szkoły - jako miejsca nie tylko nauki, ale też zabawy.

Gdy coś Cię niepokoi

Pójście do szkoły to moment przełomowy w życiu każdego z nas. Obserwuj swoje dziecko, rozmawiaj z nauczycielami, ale też z samym dzieckiem o jego uczuciach, przemyśleniach i obawach.

Jeśli zauważysz, że jego zachowanie zmieniło się po rozpoczęciu nauki np. gorzej sypia, mniej je, jest osowiałe lub pobudzone, nie lekceważ tych objawów.

Poszukaj pomocy u profesjonalisty - bagatelizowanie nawet na pozór drobnych niepokojących sygnałów może w przyszłości doprowadzić do wystąpienia fobii szkolnej.

Po pomoc możesz zwrócić się między innymi do specjalisty w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Dowiedz się więcej na temat: uczyć | szkoły | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje