Reklama

Reklama

Uwaga na zakrztuszenie

Czy wiesz, co robić, gdy dziecko nie może swobodnie oddychać?

Niemowlę (0-12 miesięcy)

Jeśli zakrztusi się niemowlę, natychmiast zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij pogotowie. Następnie sprawdź, czy ciało obce znajduje się w buzi dziecka - jeśli tak, spróbuj wyjąć je za pomocą małego palca jednym ruchem. Gdy smyk nadal nie może oddychać, płacze bezgłośnie i sinieje, wykonaj następujące czynności:

1. Połóż dziecko na brzuchu na swoim przedramieniu głową w dół w taki sposób, by twoja dłoń jednocześnie trzymała jego bródkę. Ręka ma za zadanie przytrzymać główkę, która u niemowląt jest ciężka i dziecku trudno dźwigać ją samodzielnie.

Reklama

2. 5 uderzeń między łopatki Uderz dziecko mocno nadgarstkiem drugiej dłoni 5 razy między łopatkami - dzięki temu maluszek powinien wykrztusić przedmiot, który uniemożliwił mu swobodne oddychanie.

3. Przełóż dziecko na plecki Szybko odwróć maleństwo z powrotem na plecki, wcześniej sprawdzając, czy przedmiot, który zablokował jego drogi oddechowe, został odkrztuszony i dziecko może już oddychać.

4. 5 uciśnięć klatki piersiowej Jeśli dziecko nadal nie jest w stanie złapać tchu, 5 razy uciskaj dwoma palcami klatkę piersiową tuż powyżej miejsca, gdzie żebra łączą się z mostkiem. Cały czas podtrzymuj też ręką główkę maluszka.

Uwaga! Na zmianę uderzaj dziecko między łopatkami oraz uciskaj jego klatkę piersiową, dopóki przedmiot nie wypadnie i malec nie zacznie normalnie oddychać.

Maluch powyżej 1. roku życia

Gdy dziecko się zadławi, zachęć je do samodzielnego odkrztuszenia ciała obcego z dróg oddechowych. Jeżeli to nie pomoże, udziel pierwszej pomocy:

1. 5 uderzeń między łopatki Pochyl dławiące się dziecko lekko do przodu, a następnie 5 razy mocno uderz otwartą dłonią w plecy między łopatkami malucha. Jeżeli brzdąc jest cięższy, możesz go też położyć w poprzek swoich kolan, z głową skierowaną do dołu. Gdy to nie pomoże, przystąp do punktu 2.

2. 5 uciśnięć klatki piersiowej Szybko uklęknij za malcem, pochyl go lekko do przodu. Potem ułóż swoje ramiona pod jego ramionami, obejmując tułów. Jedną rękę zwiń w pięść, obejmij ją drugą ręką i 5 razy mocno uciskaj miejsce w połowie odległości między pępkiem a końcem mostka od góry do siebie.

Uwaga! Serię 5 uderzeń między łopatkami i 5 uciśnięć wykonuj na przemian aż do skutku.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy