Reklama

Reklama

W obronie dzieci

Jeszcze w tym roku rząd ma rozpocząć prace nad nowelizacją ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Jest szansa, że znajdzie się w niej zapis o całkowitym zakazie bicia dzieci - informuje Krystyna Wyrwicka z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na konferencji, poświęconej profilaktyce krzywdzenia małych dzieci.

Na konferencji, zorganizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje (FDN), zainaugurowano program "Dobry rodzic - Dobry start", którego celem jest ochrona przed przemocą najmłodszych dzieci.

Projekt realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Pracy i Polityki społecznej i Ministerstwa Zdrowia, przy współudziale m.in. stołecznego ratusza.

Jak wyjaśnia Karolina Lewandowska z FDN, program ma wspierać rodziców w pierwszym okresie po narodzeniu dziecka. Organizatorzy, wychodząc z założenia, że nie wszyscy potrafią się właściwie opiekować niemowlęciem i nie zdają sobie sprawy, że pewne zachowania, np. potrząsanie, mogą być dla niego niebezpieczne, położyli nacisk na edukację.

Reklama

Zarówno dla rodziców, jak i dla profesjonalistów - osób, które z racji wykonywanego zawodu stykają się z małym dzieckiem i mogą rozpoznać, że jest ono krzywdzone, będą organizowane specjalne szkolenia i warsztaty.

Powstaje też lokalny system profilaktyki krzywdzenia małych dzieci, który ma umożliwić szybką identyfikację rodzin ryzyka i udzielenie im odpowiedniej pomocy i wsparcia.

Ma on opierać się na współpracy pomiędzy ośrodkami pomocy społecznej, Zakładami Opieki Zdrowotnej i innymi instytucjami, które mają styczność z dziećmi. Organizatorzy zapraszają do

współpracy organizacje pozarządowe, instytucje państwowe, firmy komercyjne i media.

Uczestnicy konferencji zwracali uwagę na potrzebę koordynacji działań wszystkich podmiotów zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy.

- Często, gdy dochodzi do tragedii i zaczynamy szukać winnego, okazuje się, że nikt nie zawinił: każdy zrobił wszystko, co mógł, w ramach swoich kompetencji. Ale zabrakło współpracy. To największa bolączka naszego systemu - mówiła z-ca dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w MPiPS Krystyna Wyrwicka.

Wyraziła też nadzieję, że w nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy znajdzie się zapis, który definitywnie zakaże bicia dzieci i jak powiedziała - "zakończy dyskusję na temat tego, czy klaps to przemoc".

- Nikt nie ma prawa bić, poniżać i krzywdzić dzieci. Będziemy również chcieli wzmocnić ochronę ofiar przemocy przez wyciągnięcie z domu sprawcy. Poprzednim razem zwyciężyło prawo własności, mamy nadzieję, że tym razem się uda - powiedziała Wyrwicka.

Jak podkreślają organizatorzy akcji, krzywdzenie i zaniedbywanie jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci i niepełnosprawności dzieci w grupie do lat trzech. Największe ryzyko krzywdzenia występuje wśród dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Sprawcami krzywdzenia małych dzieci najczęściej są ich rodzice.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: ministerstwa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje