Reklama

Reklama

Zbuduj mocną więź z dzieckiem

Zaprzyjaźnij się z brzuszkiem

Reklama

Ciąża to czas, kiedy dziecko rozwija się nie tylko fizycznie, ale również emocjonalnie. Już wtedy potrzebuje twojej miłości i troski. Jak je okazać?

Dbaj o relaks Napięcie, pośpiech i zmęczenie podnoszą we krwi poziom kortyzolu - hormonu stresu. To może wpłynąć niekorzystnie nie tylko na twoje zdrowie, ale również na rozwój malucha.

Dlatego znajdź sposób na wyciszenie. Dobrym pomysłem jest spokojna "rozmowa z brzuszkiem" Badania pokazują, że reguluje ona gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety i jednocześnie przynosi ukojenie nienarodzonemu jeszcze maleństwu.

Warto zwracać się do dziecka konkretnym imieniem.

A jeśli nie znasz jego płci, używaj pieszczotliwego zdrobnienia, np. Bąbelek. Dzięki temu malec stanie się dla ciebie bardziej konkretną osobą.

Dotykaj brzucha Dziecko w brzuchu mamy jest w stanie rozpoznać dotyk rąk rodziców i odróżnić go od dotyku osób obcych.

Specjaliści zachęcają do "dotykowej rozmowy", w której maleństwo na głaskanie brzucha mamy odpowiada kopnięciem lub wypchnięciem piąstki.

Taka "zabawa" zmniejszy u młodych rodziców lęk przed fizycznym kontaktem z dzieckiem po narodzinach.

Angażuj partnera Zachęcaj go, by kładł dłonie na twoim brzuchu, masował go i rozmawiał z dzieckiem. Dzięki temu po narodzinach, smyk znając tatę "ze słyszenia" i pamiętając jego dotyk, będzie się szybciej uspokajać w jego ramionach.

Relacje z noworodkiem

Kobiety, które w ciąży twierdzą, że nie czują ze swoim dzieckiem silnej więzi, często słyszą: "Jak urodzisz, zakochasz się w nim od pierwszego wejrzenia".

Rzeczywiście często - choć niestety nie zawsze - tak bywa.

Poród wyzwala w ciele kobiety prawdziwą eksplozję hormonów.

Ten chemiczny koktajl obmyślony przez naturę sprawia, że zmęczona mama odzyskuje siły i patrząc na swego maluszka, zaczyna czuć wielką, wszechogarniającą miłość.

• Tuż po narodzinach dziecka kobieta ma podwyższony poziom oksytocyny - pozwala on zachować jej dobry humor niezależnie od trudów porodu. Dodatkowo zaczyna działać prolaktyna, która odpowiada za produkcję pokarmu.

Piersi młodej mamy napełniają się mlekiem, a ona sama odczuwa potrzebę nakarmienia dziecka. Mimo zmęczenia, nie jest w stanie zasnąć - to efekt działania adrenaliny, która mobilizowała ją podczas porodu.

Taka mieszanka hormonów powoduje podniesienie się poziomu endorfin - substancji odpowiedzialnych za zadowolenie i dobre samopoczucie.

To one sprawiają, że zarówno mama, jak i jej maleństwo stają się bardzo podatni na wzajemne zakochanie.

• W pierwszych 30 - 60 minutach po porodzie dziecko znajduje się w tak zwanym "spokojnym pogotowiu" - jest to stan, gdy noworodek ma szeroko otwarte oczy, jest wyciszony i przygląda się matce.

Położne uważają, że tzw. stan pogotowia poznawczego jest momentem identyfikacji - matka rozpoznaje swojego maluszka. Przeprowadzono kiedyś ciekawy eksperyment, podczas którego naukowcy poprosili, by młode mamy dotknęły trzech rączek noworodków i bez spoglądania na dziecko wskazały, które jest ich.

Aż 70 procent mam trafnie wybrało swoją pociechę! Więź łącząca matkę i maluszka działa w obie strony.

Dziecko - mimo że nie widziało mamy przed urodzeniem - rozpoznaje jej głos i zapach. Później z dnia na dzień bliskość między nimi staje się jeszcze silniejsza. Istnieje wiele sposobów, które pomagają pogłębiać to uczucie.

Dowiedz się więcej na temat: kara więzienia | oczy | relacje | kontakt | miłość | matka | dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje