Reklama

Reklama

Dziecko nie umie raczkować

Moja 11-miesięczna córeczka jeszcze nie raczkuje. Czy to znaczy, że źle się rozwija?

Nie. Jeśli dotąd córeczka bez trudu opanowała wszystkie umiejętności, np. nauczyła się przekręcać z pleców na brzuch czy siadać, nie ma powodu do obaw. Niektóre dzieci czasami pomijają etap raczkowania i od razu zaczynają uczyć się chodzić.

Każdy maluch rozwija się w indywidualnym tempie. Na to, jak szybko zdobędzie nowe umiejętności wpływa wiele czynników, m.in. możliwości fizyczne dziecka, które w dużej mierze są uwarunkowane genetycznie. Duże znaczenie dla tempa rozwoju maluszka ma również to, jak przebiegał okres noworodkowy oraz wczesnoniemowlęcy.

Reklama

Jeśli dziecko jest wcześniakiem, było niedotlenione lub w pierwszych tygodniach życia przechodziło poważną chorobę (np. zapalenie płuc), może nabywać nowe umiejętności wolniej niż jego rówieśnicy. Jeżeli ma pani wątpliwości co do tego, czy córeczka na pewno rozwija się właściwie, proszę skonsultować się z pediatrą, który na co dzień opiekuje się dzieckiem.

Gdy zauważy on jakieś nieprawidłowości, na pewno skieruje małą na dodatkowe badania oraz na konsultację do specjalisty - neurologa dziecięcego.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje