Reklama

Reklama

Tajemnice noworodka

Czasami wygląd lub zachowanie maleństwa stresują młodą mamę. Czy słusznie? Na pytania odpowiada Izabela Lenkiewicz, lekarz, założycielka wirtualnej Szkoły Rodzenia Przedporodem.pl.

Debiutujesz w roli mamy, dlatego każdego dnia zastanawiasz się: czy to normalne, że moje dziecko tyle płacze, dlaczego ma sine stópki, co to za dziwne plamki na buzi? Nasz ekspert przekonuje, że na większość pytań, które spędzają ci sen z powiek, jest prosta odpowiedź.

Dlaczego maluszek ma sine ciałko?

Reklama

Choć dłonie oraz stópki dziecka często są chłodne i mają fioletowe zabarwienie, nie znaczy to, że jest mu zimno. - Takie maluszki mają jeszcze niedojrzały układ krążenia. Na dodatek ciągła pozycja leżąca sprawia, że do ich kończyn wolniej dociera krew - tłumaczy Izabela Lenkiewicz, lekarz w Wirtualnej Szkole Rodzenia.

Czasem siny wydaje się też brzuszek maluszka, a to dlatego, że skóra noworodka jest jeszcze bardzo cienka i prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Za 3-4 tygodnie malec nabierze ciałka, jego krew zacznie lepiej krążyć, dzięki czemu zmieni się w ślicznego różowego bobasa. A jeśli chcesz sprawdzić, czy malcowi nie jest zimno, zamiast rączek czy nóżek, chłodny - okryj dziecko, jeśli spocony - rozbierz je, by się nie przegrzało. dotknij jego karku.

Skąd ten żółty kolor jego skóry?

To objaw żółtaczki fizjologicznej, która pojawia się u 60 procent noworodków, najczęściej w 2.-3. dobie ich życia. Dolegliwość ta jest po prostu wynikiem niedojrzałości wątroby, która nie nadąża z przetwarzaniem bilirubiny (barwnika, powstałego z rozpadu czerwonych krwinek) i pozwala jej krążyć we krwi maluszka. Aby pozbyć się żółtaczki, niektóre noworodki naświetlane są lamapami ultrafioletowymi. Ale nawet po takiej fototerapii dzieci, które po urodzeniu miały wysoki poziom bilirubiny we krwi, mogą jeszcze przez kilka dni po opuszczeniu szpitala mieć żółtawą skórę, a nawet białka oczu.

Jednak najpóźniej w 10. dobie życia cały barwnik powinien zostać wydalony z ich organizmu wraz z moczem. Wtedy ciało malca nabierze normalnego koloru. Jeśli żółtaczka utrzymuje się dłużej, wymaga to konsultacji z pediatrą.

Czemu łuszczy mu się naskórek?

Najczęściej schodzi on z nadgrastków i stópek maluszka. Choć wygląda to poważnie, jest absolutnie normalnym objawem u nowo narodzonych dzieci. - W przegubach rączek i w kostkach nóżek malca znajduje się bardzo mało gruczołów łojowych, których zadaniem jest nawilżanie skóry - tłumaczy Izabela Lenkiewicz.

Dlatego w tym miejscu naskórek często jest bardzo wysuszony i zaczyna się złuszczać. W takiej sytuacji warto zadbać o właściwą pielęgnację, czyli smarowanie newralgicznych miejsc delikatnym kremem nawilżającym lub balsamem. To sprawi, że już po paru dobach skóra maluszka znów będzie gładka i elastyczna.

Co to za włoski na plecach?

To pamiątka z życia płodowego. Gdy malec przebywał w twoim brzuchu, jego ciało pokrywał meszek, chroniący delikatną skórę przed działaniem płynu owodniowego. Zwykle włoski te znikają jeszcze przed urodzeniem, ale czasem ich resztki pozostają. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy dziecko urodzi się przed terminem. W końcu jednak meszek wytrze się i po kilku tygodniach nie będzie już po nim śladu.

Skąd te wybroczyny i plamy na twarzyczce?

Zaraz po porodzie dziecko ma zaczerwienioną i zmacerowaną buzię - to konsekwencja przebywania w wodnym środowisku macicy. Często ma też tzw. buzię boksera - na jego twarzyczce widać wybroczyny, siniaki, a nosek i oczka są opuchnięte. To wynik trudów porodu - gdy dziecko przeciskało się przez wąski kanał rodny, nieco się "poturbowało". Gdy minie kilka dni, organizm malca przystosuje się do nowych warunków i jego ciałko się wygładzi. Nie będzie też śladu po wybroczynach i siniakach. Niektóre noworodki mają na buzi i ciele płaskie, różowe plamki, tzw. dziobnięcia bociana.

- To naczyniaki, które w pierwszych miesiącach życia mogą się jeszcze powiększać. Zmiany te nie wymagają jednak konsultacji u dermatologa, gdyż są niegroźne. Ostatecznie znikają samoistnie do 3.-4. roku - uspokaja nasz redakcyjny ekspert.

Dowiedz się więcej na temat: noworodek | zdrowie dziecka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje