Reklama

Reklama

Tajemnice noworodka

Dlaczego mu puchną i ropieją oczka?

Reklama

To reakcja organizmu na lek podawany w szpitalu. Zaraz po porodzie pielęgniarki wkraplają profilaktycznie w oczy maluszka antybakteryjny azotan srebra, który ma zapobiec ewentualnym infekcjom drobnoustrojami z kanału rodnego mamy. Preparat ma działanie drażniące, dlatego wywołuje obrzęk powiek, zaczerwienienie i ropienie spojówek. Oczka noworodka można przemywać gazikiem nasączonym solą fizjologiczną. Dzięki temu opuchlizna i wydzielina znikną po tygodniu.

- Nie należy przemywać oczu maleństwa rumiankiem, bo często wywołuje on uczulenie, a w konsekwencji jeszcze większy obrzęk - radzi Izabela Lenkiewicz.

Co to za dziwne krostki na policzkach?

Skóra niemowlęcia nie zawsze jest idealna. Często pojawiają się na niej krostki i plamki. Czerwone grudki, niekiedy wypełnione ropą lub przezroczystą wydzieliną, to trądzik niemowlęcy. Pojawia się on pod wpływem hormonów mamy, które krążą jeszcze w organizmie noworodka. Zniknie dzięki właściwej pielęgnacji. Wystarczy przemywać buzię malca czystą wodą z mydełkiem dla niemowląt. Z kolei drobne żółte krostki, które znajdziesz na brodzie i nosku dziecka są objawem niedojrzałości gurczołów łojowych. Nie należy ich wyciskać ani zdrapywać. Znikną same za kilka tygodni.

Czemu ma taki dziwny kształt?

Kości czaszki noworodka są miękkie po to, by mogły się uginać i dopasowywać do wąskich dróg rodnych mamy podczas narodzin. Czasem tak się ściskają podczas porodu, że do swojej właściwej formy powracają dopiero po kilku tygodniach. Idealnie kształtne i okrągłe główki mają zwykle tylko dzieci urodzone przez cesarskie cięcie.

Czy to normalne, że ciemiączko pulsuje?

Tak właśnie powinno być! Ciemiączko to błoniaste połączenie między kośćmi czaszki niemowlęcia. Pod wpływem zmian ciśnienia w główce pulsuje, a czasem nawet wybrzusza się (np. gdy malec płacze i się denerwuje). Ciemiączko jest elastyczne i mocne, dlatego trudno je uszkodzić.

Warto jednak zwrócić na nie uwagę, gdy jest zapadnięte - to objaw odwodnienia, częsty przy biegunce lub wymiotach niemowlęcia. Wtedy natychmiast trzeba udać się z maluszkiem do lekarza. Ciemiączko zarasta zupełnie, gdy malec ma 1-1,5 roku.

Kiedy zacznie trzymać ją w pionie?

Głowa noworodka jest ciężka i w stosunku do całego ciała dużo większa niż u dorosłego człowieka. Dlatego malcowi trudno ją utrzymać, zwłaszcza, że jego mięśnie karku są jeszcze słabe i nie wyćwiczone. Dlatego przez pierwsze 3 miesiące, biorąc dziecko na ręce, musisz zawsze podtrzymywać dłonią jego główkę. Rób tak, gdy podnosisz malca z leżenia oraz gdy po karmieniu trzymasz go w pozycji pionowej, aby odbił połknięte w czasie ssania powietrze.

Dlaczego w dzień śpi, a w nocy się budzi?

- Niemowlę nie odróżnia jeszcze dnia od nocy. Śpi na okrągło, bo potrzebuje dużo snu - nawet 19 godzin na dobę - tłumaczy ekspert. Jednak pory jego wypoczynku i aktywności nie są regularne. Czasem smyk budzi się bardzo często (z powodu głodu lub mokrej pieluszki), a czasem zapada w tak głęboki sen, że nawet przez 3-4 godziny nie domaga się piersi.

Przez pierwsze 6 tygodni dziecko powinno jeść co 3 godziny, nocą co 4. Starszego niemowlęcia nie trzeba już budzić na jedzenie. Gdy zaś niepokoją cię częste nocne pobudki malca, spróbuj go dłużej karmić i więcej przytulać. Dzieci potrzebują ciepła i zapachu mamy, aby poczuć się bezpiecznie i dopiero wtedy zapaść w błogi sen. Gdy malec skończy miesiąc, ustali sobie własny rytm dnia, więc pory jego jedzenia oraz spania będą bardziej regularne.

Czemu "podskakuje", gdy podchodzę?

Jeśli twój maluszek podczas snu nagle energicznie prostuje ręce i nogi, wygina ciało w łuk i odchyla główkę do tyłu, po czym rozrzuconymi rączkami wykonuje ruch objęcia klatki piersiowej - to znaczy, że prawidłowo zareagował na jakiś bodziec (hałas, dotyk). "Podskakuje", bo usłyszał, jak wchodzisz do pokoju albo wyczuł, że zapaliłaś światło. Odruch ten będący instynktowną reakcją na

zagrożenie, nazywany jest odruchem Moro. Jest widoczny od momentu urodzenia, aż do czasu, gdy dziecko skończy 3.-4. miesiąc życia.

Dowiedz się więcej na temat: noworodek | zdrowie dziecka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje