Reklama

Zamoczenie pępka

Zgodnie z nowymi zaleceniami dotyczącymi pielęgnacji noworodka, nie należy zamaczać kikuta pępowiny podczas kąpieli. Czasem jednak zdarza się, że w trakcie mycia maluszka do ranki dostaje się trochę wody. Co wtedy zrobić?

O odpowiedź poprosiliśmy naszą ekspertkę.

Barbara Jaworska: Przede wszystkim radzę wlewać do wanienki niewiele wody - 10-15 cm wystarczy, by wykąpać noworodka. W ten sposób unikniemy mokrej przygody. Jeśli mimo to pępek się zamoczy, nie należy wpadać w panikę. Czasami po prostu nie da się go uchronić przed dostaniem się wody.

Dlatego na wszelki wypadek warto mieć w domu preparat Octenisept (dostępny w aptece bez recepty). Po osuszeniu maluszka ręcznikiem należy psiknąć specyfik na rankę, by ją odkazić. Gdy pępek wyschnie, zakładamy dziecku czystą pieluszkę. Na pierwsze tygodnie najlepiej zaopatrzyć się w takie pieluchy, które mają wycięcie na pępek.

Reklama

Dzięki temu ranka jest przez cały czas odsłonięta (nie należy jej zakrywać także ubrankiem). Częste wietrzenie i dostęp powietrza do pępka przyspiesza proces jego gojenia się i zapobiega namnażaniu się bakterii.

Mam dziecko

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy