Dzieci doby informatycznej

Brytyjscy naukowcy z uniwersytetów w Bristolu i Loughborough (LAFbara) opublikowali wyniki badań nad zachowaniami dzieci doby informatycznej. Okazuje się, że potrafią one posługiwać się pięcioma ekranami na raz - co wynika nie tyle z podzielności uwagi, ile deficytu koncentracji.

Brytyjskie 10- i 11-latki są w stanie używać konsoli gier elektronicznych w przerwach na reklamy w telewizji i czekając aż załaduje się program w laptopie zajrzeć do Facebooka na i-Phonie, wysyłając jednocześnie z drugiej komórki SMS-a. Autorzy studium zachowań ponad 60 dziesięciolatków ostrzegają rodziców, że w dobie zminiaturyzowanych, przenośnych środków komunikacji i elektronicznej rozrywki nie wystarczy już usunięcie telewizora z pokoju dziecka, aby stworzyć mu atmosferę do nauki i zapobiec schorzeniom.

Reklama

Ale w innych badaniach sami rodzice wypadli jeszcze gorzej. Kilka dni temu brytyjska prasa doniosła o odkryciu inspektor szkolnej, która zorientowała się podczas wizytacji w przedszkolach i wstępnych klasach szkół podstawowych w Londynie i Hull, że spora liczba 4-latków nie wie, jak ma na nazwisko, a niekiedy nawet, że ma imię. Potwierdził to również radiu BBC dyrektor grupy szkół podstawowych z Manchesteru, winiąc milkliwość rodziców, którzy zajęci telewizją i komputerem przestali rozmawiać z dziećmi.

Grzegorz Drymer

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje