Reklama

17. tydzień ciąży

Mimo różnych dolegliwości (wszak na miejsce starych mogą pojawiać się zupełnie nowe) i przybierania na wadze, nieodłącznie wiążących się z odmiennym stanem, niejedna przyszła mama znajduje się teraz w szczytowej ciążowej formie.

To dobry moment, by rozejrzeć się za położną i skontaktować z nią, o ile kobieta chce i może sobie pozwolić na taką indywidualną opiekę. 
Jeśli pierwsze obowiązkowe badanie USG wykazało jakieś nieprawidłowości lub zaistniały inne przyczyny (np. obciążony wywiad położniczy, zaawansowany wiek matki, historia chorób w rodzinie) przyszedł czas na wykonanie amniopunkcji. Nie jest to badanie obligatoryjne i w większości przypadków należy za nie zapłacić (kosztuje ok. 1500 zł).

Na badanie połówkowe jest jeszcze za wcześnie, ale gdyby teraz podejrzeć dziecko podczas USG można by bez problemu rozpoznać jego płeć - narządy płciowe są już rozwinięte od kilku tygodni, ale teraz dopiero stają się dobrze widoczne, pod warunkiem, że dziecko ułoży się w taki sposób, by dokonanie tej obserwacji było możliwe. Innym sposobem na poznanie płci dziecka są nieinwazyjne badania z krwi matki (np. test Harmony, Nifty), całkowicie bezpieczne dla rozwijającego się płodu.

Reklama

Czasem wskazane jest wykonanie dodatkowego badania ogólnego moczu (i ew. morfologii), by sprawdzić czy nie doszło do zakażenia układu moczowego i ocenić, jak pracują nerki. Lekarz może chcieć też skontrolować poziom hormonów tarczycy przyszłej mamy. Jeśli zleci przeprowadzenie tych badań, na następną wizytę należy przyjść z kompletem wyników.

Co się dzieje z kobiecym ciałem?

Dzięki hormonom sterydowym, produkowanym aktualnie w większych ilościach przez korę nadnerczy pojemność płuc zwiększa się o około 10 proc. w porównaniu ze stanem sprzed ciąży, stąd lepsze dotlenienie organizmu. Z kolei zwiększająca się ilość krwi sprawia, że serce wykonuje większą pracę (musi przepompować więcej krwi), za to skóra, mięśnie i narządy wewnętrzne są lepiej ukrwione. 

Pierwsze zaokrąglenia można zaobserwować nisko, tuż nad spojeniem łonowym. Mamy bardzo szczupłe lub doświadczone wieloródki mogą już teraz odczuwać pierwsze ruchy dziecka, delikatne jak muśnięcia. 

Jak rozwija się dziecko?

Malec zaczyna "słyszeć" dźwięki, choć jego narządy słuchu nie są jeszcze rozwinięte. Za to odbiera bodźce słuchowe całym ciałem, jako wibracje. Dlatego warto do niego mówić, śpiewać mu, czytać - im więcej, tym lepiej. 

Natomiast można usłyszeć dziecko, a raczej jego serce, przy wykorzystaniu specjalnego stetoskopu. Szkielet płodu to w tym czasie "gumowate" chrząstki, które w następnych tygodniach będą stopniowo twardnieć.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy