Reklama

9. tydzień ciąży

Właśnie rozpoczyna się trzeci miesiąc ciąży. Zarodek staje się płodem, wizualnie coraz bardziej upodabnia się do dziecka – zanika ogonek, zmieniają się proporcje ciała, a symptomy odmiennego stanu u jego mamy stają się widoczne i niemal niemożliwe do przeoczenia przez nią samą. Zwykle jest to też czas na pierwsze słynne kulinarne zachcianki! Niektóre kobiety dostrzegą u siebie pierwsze zarysy ciążowego brzucha, innym dane będzie jeszcze trochę poczekać.

Jeśli przyszła mama do tej pory nie udała się do lekarza celem potwierdzenia ciąży i odebrania skierowań na podstawowe badania diagnostyczne, to nastał właśnie najwyższy czas. Do 11. tygodnia badania USG potwierdzające ciążę przeprowadza się za pomocą głowicy ultrasonograficznej wprowadzanej przez pochwę. Badanie trwa kilka minut i jest praktycznie bezbolesne.

Na tym etapie widać największą polaryzację ocen własnego samopoczucia wśród ciężarnych - jedne są zachwycone swoim stanem: przypływem energii, pełniejszymi piersiami, gładką, promienną cerą i włosami, które jeszcze nigdy nie były w tak doskonałej kondycji, inne - wręcz przeciwnie: skarżą się na trądzik, boleśnie tkliwe piersi, nudności, wzdęcia wymuszające rozpinanie spodni,  bóle brzucha i chroniczne zmęczenie, tak wielkie, że utrudniające codzienne funkcjonowanie. Oba stany są całkowicie normalne, jednak o złym samopoczuciu czy gwałtownych wymiotach należy powiadomić ginekologa. U około 0,3 - 2 proc. przyszłych matek pojawia się dolegliwość zwana niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych (łac. hyperemesis gravidarum, HG) i choć nie zagraża ona dziecku, znacząco obniża komfort życia kobiety w tym czasie.

Reklama

Na nudności o nieco łagodniejszym przebiegu poleca się domowy napar z imbiru: Receptą na wczesnociążowe dolegliwości ze zmęczeniem na czele, może być umiarkowana aktywność na świeżym powietrzu, np. spacery lub wykonywanie spokojnych ćwiczeń dedykowanych ciężarnym, o ile lekarz wyrazi zgodę. Każde, nawet najlżejsze ćwiczenia należy przerwać, jeśli pojawia się ból lub dyskomfort. 

Co się dzieje z kobiecym ciałem?

W tym czasie większość kobiet zauważa zmiany, jakie zaszły w obrębie ich piersi - te cały czas się powiększają i stają się dużo bardziej wrażliwe na dotyk niż przed ciążą, czasem można mieć w nich wrażenie "mrowienia".  Brodawki sutkowe oraz ich otoczki zmieniają kolor na ciemniejszy, dodatkowo uwidaczniają się obecne na nich niewielki grudki, zwane zamiennie gruczołami bądź guzkami Montgomery’ego. Wszystko to oznacza, że piersi już powoli przygotowują się do laktacji. Aby zapobiec powstawaniu rozstępów na biuście oraz na innych newralgicznych partiach ciała (biodra, pośladki, uda, brzuch) warto sięgnąć po certyfikowane kosmetyki dla przyszłych mam.

Na brzuchu może już być zauważalna pionowa linia, zwana kresą czarną (linea nerga) biegnąca od pępka spojenia łonowego do pępka (tu jest zwykle najbardziej widoczna) i wyżej wzdłuż brzucha, będąca fizjologiczną zmianą pigmentacyjną.  Za jej pojawienie się odpowiada wzrost poziomu melaniny, naturalnego barwnika występującego m.in. w skórze na skutek zmian hormonalnych. Nie zniknie ona wraz z przyjściem dziecka na świat, tylko pozostanie pamiątką po ciąży na dłużej. Warto dodać, że linię tę bardzo delikatnie zarysowaną część kobiet obserwuje u siebie przed ciążą, a nawet przed okresem dojrzewania. Z kolei są też osoby u których ona w ogóle się nie pojawia, nawet po kilku ciążach.

Co się dzieje z dzieckiem?

Dziecko na początku dziewiątego tygodnia mierzy 19 milimetrów, a pod koniec osiągnie "wzrost" 24 milimetrów, co odpowiada pojedynczej oliwce lub czereśni i będzie ważyć około dwóch gramów. Zaczyna wykonywać mimowolne ruchy kończynami, ale te są jeszcze niewyczuwane przez matkę. Będzie to możliwe dopiero w II trymestrze. Dłonie i stopy są zakończone palcami, ale te na razie połączone są błoną. Serce podzielone na cztery komory bije z imponującą prędkością 165 uderzeń na minutę, ale wkrótce nieco zwolni.

Proporcje ciała są jeszcze dość specyficzne - połowę długości ciała zajmuje głowa, a wszystko to przez dynamiczny rozwój mózgu. Kolejne elementy szkieletu zaczynają kostnieć, rozwijają się mięśnie i chrząstki, wydłuża się szyja, tułów zaczyna się prostować. Wszystko to z czasem pobudzi płód do większej mobilności.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy