Reklama

Reklama

Ciąża tydzień po tygodniu

Przed tobą 9 niezwykłych miesięcy. Jesteś ciekawa swojego maleństwa, jak się rozwija i co robi? Pomożemy ci się tego dowiedzieć!

4.-6. tydzień

Twoje dziecko: Na razie jest zarodkiem. Ma rozmiary główki od szpilki i nie przypomina jeszcze człowieka. Jednak już teraz geny rodziców decydują o tym, jaki dziecko będzie miało kolor oczu, włosów, wzrost, talenty, itp.

Reklama

Twój maluszek ma dokładnie 50 proc. twych genów i 50 proc. genów swojego taty. Jakie cechy i uzdolnienia maleństwo po was odziedziczy? Do kogo będzie bardziej podobne? To się okaże w przyszłości. Na razie zarodek rośnie w zawrotnym tempie: około 1 milimetr dziennie!

Okres między 4. a 12. tygodniem ciąży to czas ogromnych zmian w wyglądzie i budowie dziecka. To moment tzw. organogenezy, kiedy to kształtują się wszystkie organy i układy ciała maluszka. Potem będą już jedynie rosły oraz doskonaliły się. Na razie jednak dziecko nie przypomina rozkosznego bobasa.

W 5. tygodniu ciąży ma ok. 3 mm długości i kształt wałka rozszerzonego w miejscu zawiązka głowy. Tak zwane narządy pierwotne, czyli jelito pierwotne, cewa nerwowa i struna grzbietowa, zaczynają się teraz przekształcać.

Z cewy nerwowej tworzy się zalążek mózgu i rdzenia kręgowego. Powstają też pierwsze nerwy, wnikające w kształtujące się tkanki, zaczynają się tworzyć zawiązki niewidocznych jeszcze oczu. W 6. tygodniu ciąży zarodek ma już ok. 6 mm długości. Wyglądem przypomina wygiętą w literę "C" krewetkę: na jednym końcu ma ogonek, na drugim dużą głowę.

Znajdują się na niej zawiązki oczu, uszu oraz ust, zaczyna się też rozwijać język. Tułów zakończony jest ogonkiem, ale po jego bokach zarysowują się zawiązki kończyn: najpierw górnych, potem dolnych. Jelito pierwotne przekształca się teraz w narządy wewnętrzne. Tworzy się również układ krwionośny.

Neonatolog wyjaśnia

Około 6. tygodnia życia w badaniu USG widać już serce maluszka. Jeśli ginekolog zdecydował, by wykonać to badanie (część specjalistów robi je, by potwierdzić ciążę), mama może usłyszeć jego bicie. Serce maleństwa uderza aż 160 razy na minutę, czyli dwa razy szybciej niż serce jego mamy, ale to nie powód do niepokoju.

Wiele kobiet na początku ciąży obawia się, czy z dzieckiem wszystko jest w porządku,czy jego narządy wykształcają się prawidłowo. Aby wspomóc ich rozwój, w pierwszym trymestrze ciąży trzeba brać kwas foliowy. Zapobiega on bowiem wadom cewy nerwowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje