Reklama

Ciąża tydzień po tygodniu

Przed tobą 9 niezwykłych miesięcy. Jesteś ciekawa swojego maleństwa, jak się rozwija i co robi? Pomożemy ci się tego dowiedzieć!

4.-6. tydzień

Twoje dziecko: Na razie jest zarodkiem. Ma rozmiary główki od szpilki i nie przypomina jeszcze człowieka. Jednak już teraz geny rodziców decydują o tym, jaki dziecko będzie miało kolor oczu, włosów, wzrost, talenty, itp.

Twój maluszek ma dokładnie 50 proc. twych genów i 50 proc. genów swojego taty. Jakie cechy i uzdolnienia maleństwo po was odziedziczy? Do kogo będzie bardziej podobne? To się okaże w przyszłości. Na razie zarodek rośnie w zawrotnym tempie: około 1 milimetr dziennie!

Okres między 4. a 12. tygodniem ciąży to czas ogromnych zmian w wyglądzie i budowie dziecka. To moment tzw. organogenezy, kiedy to kształtują się wszystkie organy i układy ciała maluszka. Potem będą już jedynie rosły oraz doskonaliły się. Na razie jednak dziecko nie przypomina rozkosznego bobasa.

Reklama

W 5. tygodniu ciąży ma ok. 3 mm długości i kształt wałka rozszerzonego w miejscu zawiązka głowy. Tak zwane narządy pierwotne, czyli jelito pierwotne, cewa nerwowa i struna grzbietowa, zaczynają się teraz przekształcać.

Z cewy nerwowej tworzy się zalążek mózgu i rdzenia kręgowego. Powstają też pierwsze nerwy, wnikające w kształtujące się tkanki, zaczynają się tworzyć zawiązki niewidocznych jeszcze oczu. W 6. tygodniu ciąży zarodek ma już ok. 6 mm długości. Wyglądem przypomina wygiętą w literę "C" krewetkę: na jednym końcu ma ogonek, na drugim dużą głowę.

Znajdują się na niej zawiązki oczu, uszu oraz ust, zaczyna się też rozwijać język. Tułów zakończony jest ogonkiem, ale po jego bokach zarysowują się zawiązki kończyn: najpierw górnych, potem dolnych. Jelito pierwotne przekształca się teraz w narządy wewnętrzne. Tworzy się również układ krwionośny.

Neonatolog wyjaśnia

Około 6. tygodnia życia w badaniu USG widać już serce maluszka. Jeśli ginekolog zdecydował, by wykonać to badanie (część specjalistów robi je, by potwierdzić ciążę), mama może usłyszeć jego bicie. Serce maleństwa uderza aż 160 razy na minutę, czyli dwa razy szybciej niż serce jego mamy, ale to nie powód do niepokoju.

Wiele kobiet na początku ciąży obawia się, czy z dzieckiem wszystko jest w porządku,czy jego narządy wykształcają się prawidłowo. Aby wspomóc ich rozwój, w pierwszym trymestrze ciąży trzeba brać kwas foliowy. Zapobiega on bowiem wadom cewy nerwowej.


7.- 9. tydzień

Twoje dziecko: Ma teraz około 8 mm długości. Przez przezroczystą powłokę jego ciała widać narządy wewnętrzne. Ponieważ maleństwo nadal niema kości, przez delikatną skórę można dojrzeć niektóre struktury mózgu. Serce zarodka dzieli się na prawą i lewą komorę.

W 8. tygodniu ciąży zaczynają kostnieć szczęki, przez co zmienia się wygląd twarzy. Zarys nosa i policzków staje się bardziej widoczny, kształtują się powieki i uszy. Formują się zawiązki ząbków oraz podniebienie. Rozwijają się narządy wewnętrzne: wątroba, żołądek oraz zaczątki oskrzeli i płuc.

Wykształcają się też palce, najpierw u rąk, potem u nóg. Na początku są one jednak połączone błoną - wygląda to więc tak, jakby dziecko miało płetwy.

W 9. tygodniu ciąży coraz mocniej wyodrębniają się głowa oraz kończyny. Oczy, które dotąd znajdowały się po bokach twarzy, teraz przesuwają się ku przodowi. Uszy natomiast wędrują ku górze. Kształtuje się też układ moczowy oraz rozrodczy.

10.-12. tydzień

Choć na tym etapie ciąży zaczynają się kształtować narządy rozrodcze dziecka, jego płeć jest wiadoma już od poczęcia. Zwykle można ją rozpoznać w badaniu USG dopiero około 18. tygodnia ciąży. Chociaż zdarza się, że udaje się to zrobić nawet w 13. tygodniu. 10.-12. tydzień pora iść do ginekologa. Na pierwszą wizytę powinnaś wybrać się do 10. tygodnia ciąży.

Lekarz potwierdzi twój odmienny stan oraz zleci ci wykonanie badań. Uwaga: zgodnie z nowymi przepisami, opiekę nad ciężarną może także sprawować położna (pod warunkiem, że nie jest to tzw. ciąża wysokiego ryzyka).

Jeżeli chorujesz na coś przewlekle (np. padaczkę, cukrzycę), powinnaś też odwiedzić swojego specjalistę. Trzeba ustalić, czy np. na czas ciąży nie należy zmienić ci leków.

Twoje dziecko: Pod koniec 10. tygodnia maluszek przestaje być zarodkiem - oficjalnie nazywany jest płodem. Nabiera bardziej ludzkiego kształtu. Jego tułów wydłuża się, a głowa bardziej wyodrębnia. Nadal jest jednak nieproporcjonalnie duża, co wiąże się z szybkim rozwojem mózgu.

Czoło jest bardzo wysokie, wyraźnie widać usta, nos z uformowanymi nozdrzami i oczy pokryte zarośniętymi powiekami. W języku powstają pierwsze kubki smakowe, a na dłoniach i stopach paznokietki oraz linie papilarne.

Płuca oraz oskrzela przybierają ostateczny kształt. Tworzy się też przepona, czyli ruchoma kopuła mięśniowa, oddzielająca jamę brzuszną od klatki piersiowej. W 11. tygodniu ciąży zarodek waży ok. 8 g, czyli tyle co czubata łyżeczka cukru. Jego szkielet kostnieje, można już zaobserwować ruchy kręgosłupa.

W 12. tygodniu ciąży nerki malucha zaczynają pracować. Ćwiczy on też układ trawienny: otwiera usta i połyka wody płodowe. Dziecko staje się też bardziej ruchliwe: zgina ręce i nogi, marszczy twarz, otwiera i zamyka usta.

Neonatolog wyjaśnia

Mimo że w tym okresie dziecko zaczyna się poruszać, jego ruchy są na tyle delikatne, że kobieta jeszcze ich nie poczuje. Wraz z 12. tygodniem kończy się okres organogenezy, czyli powstawania narządów oraz układów organizmu. Między 11. a 14. tygodniem ciąży należy wykonać pierwsze USG!

13.-15. tydzień

Twoje dziecko: Maluch potrafi już ssać. Zaczyna to robić odruchowo, gdy muśnie palcami wargi. Maleństwo umie nawet robić miny! Nadyma policzki, marszczy czoło, zwija wargi w ryjek. Ma też ukształtowane kości, stawy i mięśnie.

Jego torebki stawowe wypełnia maź, dzięki czemu maluch może się płynnie poruszać: machać rękami i nogami, kręcić głową, a nawet fikać koziołki. W mózgu maleństwa powstaje każdego dnia 360 milionów komórek. Rosną też kolejne nerwy, dzięki czemu ciałko dziecka staje się wrażliwe na dotyk.

Organizm malca nie próżnuje: trzustka zaczyna wydzielać insulinę, tarczyca tyroksynę, a wątroba - barwniki żółciowe. Nóżki dziecka stają się dłuższe od rąk, a całe ciałko pokrywa się delikatnym, miękkim owłosieniem. To tzw. lanugo, czyli meszek płodowy, który zaniknie ok. 8. miesiąca ciąży.

Neonatolog wyjaśnia

Kiedy maluszek umie już ssać, rozwija się też jego zmysł smaku. Zjedzony przez mamę kawałek czekolady także i jemu sprawi przyjemność. Gdy z kolei mama zje coś pikantnego, nie będzie zadowolony. W okresie ciąży warto więc zrezygnować z ostrych potraw oraz przypraw o wyrazistym smaku (np. czosnku).

16.-18. tydzień

Twoje dziecko: Zaczyna już reagować na światło. Co prawda jego powieki są jeszcze zamknięte, ale maluszek wie, kiedy jest dzień, a kiedy zapada noc. U dziecka wytworzyły się już w pełni genitalia charakterystyczne dla jego płci.

W tym okresie mogą być one wyraźnie widoczne w badaniu USG.

Neonatolog wyjaśnia

Podczas drugiego USG, które robi się między 18. a 22. tygodniem ciąży, lekarz będzie mógł już sprawdzić płeć dziecka. Wiele jednak zależy od tego, czy w momencie badania maluszek się odpowiednio ułoży.

19.-21. tydzień

Twoje dziecko: Na główce maleństwa rosną włosy, maluszek ma już rzęsy i brwi. Dziecko zaczyna również słyszeć: na razie tylko bicie twojego serca i odgłosy układu trawiennego.

Neonatolog wyjaśnia

Na tym etapie ciąży w skórze dziecka zaczynają pracować gruczoły łojowe. Wydzielane przez nie łój i martwe komórki naskórka tworzą maź płodową, która swym składem przypomina maści lecznicze. Chroni ona delikatną skórę dziecka przed działaniem wodnego środowiska, w którym żyje.

22.-24. tydzień

Twoje dziecko: Jest już prawie dwa razy większe niż kilka tygodni temu i zaczyna przypominać wyglądem niemowlaka.

Neonatolog wyjaśnia

Maluszek zaczyna mieć własny rytm dnia, który nie zawsze pokrywa się z rytmem jego mamy. Ona może padać ze zmęczenia, a maleństwo radosnymi kopnięciami będzie domagać się jej uwagi. W takiej sytuacji warto sprawdzić, co pomoże dziecku się wyciszyć: może delikatny masaż


25.-27. tydzień

Twoje dziecko: Płuca maluszka zaczynają wytwarzać surfakant, czyli substancję, która wyściełając pęcherzyki płucne, sprawia, że nabierają one właściwego kształtu. Dziecko ma już rozwinięty zmysł równowagi: wie, kiedy stoisz, a kiedy leżysz.

Neonatolog wyjaśnia

Gdy mama zmienia pozycję, maluszek na to reaguje. Dziecko uwielbia być kołysane. Jeśli więc mama będzie odpoczywać np. na bujanym fotelu, jemu też się to spodoba.

Czas na szkołę rodzenia

Najlepiej zapisać się do niej w 26. tygodniu ciąży. Co obejmuje typowy program zajęć dla ciężarnych? Cykl wykładów dotyczących ciąży i przebiegu porodu. Ćwiczenia, które pomogą ci przygotować się do rozwiązania.

Praktyczny kurs opieki nad noworodkiem (dowiesz się, jak pielęgnować dziecko i na co zwrócić uwagę przy karmieniu piersią). Zwiedzanie oddziału położniczego (jeśli poznasz zwyczaje panujące na porodówce, łatwiej będzie ci wybrać szpital).

28.-30. tydzień

Twoje dziecko: Meszek płodowy (lanugo) zaczyna zanikać i pozostaje jedynie na plecach oraz ramionach maluszka. Główka zaczyna nabierać właściwych proporcji wobec reszty ciała. Maleństwo nie rośnie już tak szybko jak w poprzednich tygodniach, ale za to przybywa na wadze.

Neonatolog wyjaśnia

Tłuszcz, który odkłada się teraz intensywnie pod skórą maluszka, chroni go przed utratą ciepła i pomaga mu regulować temperaturę ciała. W momencie porodu tłuszcz będzie stanowił aż 15 proc. wagi dziecka!

Na razie jednak maleństwo potrzebuje ciepła ciała mamy. Jest też bardzo wrażliwe na zmiany temperatury. Dlatego w mroźne dni ciężarna powinna odpowiednio się ubierać.

31.-33. tydzień

Twoje dziecko: Zaczyna już czuć zapachy oraz rozpoznawać dźwięki, które dochodzą do jego "mieszkania". W bicie twojego serca wsłuchuje się już od pewnego czasu. Teraz poznaje tembr twojego głosu. Rozpozna go, kiedy się urodzi, a jego brzmienie będzie je uspokajać.

Maluszek jest mniej aktywny: zaczyna być mu coraz ciaśniej, więc nie ma miejsca na fikołki.

Neonatolog wyjaśnia

Wiele kobiet na tym etapie ciąży odczuwa znaczną różnicę w częstotliwości ruchów maleństwa. Jeżeli się tym niepokoją, powinny policzyć, jak często dziecko się porusza. Gdy w ciągu godziny odczują około 10 ruchów maluszka - nie ma powodów do obaw.Trzeba jednak pamiętać, że malec może być w pewnych godzinach mniej aktywny, bo np. akurat śpi.

34.-36. tydzień

Twoje dziecko: Jego organy są już właściwie gotowe do podjęcia swoich funkcji poza macicą. Maluch przygotowuje się teraz intensywnie do życia na świecie. Gromadzi np. zapasy żelaza w wątrobie i trenuje płuca, by móc samodzielnie oddychać.

Neonatolog wyjaśnia

Maleństwo czuje, że już niedługo czekają je narodziny, dlatego ustawia się główką w dół. To, czy dziecko przyjęło prawidłową pozycję do porodu, lekarz oceni podczas badania USG.

37.-39. tydzień

Twoje dziecko: Główka maluszka stanowi teraz 1/4 długości jego ciała. Jest tak ukształtowana, by dziecko mogło się przecisnąć przez kanał rodny i zawitać na świecie.

Neonatolog wyjaśnia

Kości czaszki dziecka pod koniec ciąży nie są jeszcze w pełni zrośnięte. Nie należy więc się martwić, jeśli tuż po porodzie główka maluszka nie będzie miała ładnego kształtu. Z czasem z pewnością go nabierze. Kości czaszki dziecka będą się bowiem powoli zrastać w pierwszym roku życia.

Twoje dziecko: Maleństwo jest już gotowe do narodzin. Choć spodziewasz się, że właśnie w tym tygodniu pojawi się na świecie, nie bądź zawiedziona. Jedynie 5 proc. dzieci rodzi się w wyznaczonym terminie.

Neonatolog wyjaśnia

Tak naprawdę to dziecko decyduje o dacie swoich narodzin. Gdy będzie gotowe, zacznie produkować hormony, które przenikną przez łożysko do krwi mamy i wywołają skurcze macicy. Organizm kobiety odbierze ten sygnał i rozpocznie się akcja porodowa.


Konsultacja: Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra-neonatolog z IMiD oraz dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii IMiD. Tekst: Blanka Wolniewicz

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | poród
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy