Reklama

Ciąża tydzień po tygodniu: Pierwszy trymestr

Już wkrótce będziesz mamą! Przed tobą 9 niezwykłych miesięcy: w tym czasie twoje maleństwo będzie intensywnie się rozwijać, a w twoim ciele zajdą różne zmiany.


Niektóre z nich mogą wzbudzać twój niepokój. W takiej sytuacji warto zaufać ekspertom. Przekonają cię, że to, co teraz czujesz, jest zupełnie naturalne, i że tak naprawdę nie masz powodu do obaw. Gdy widzisz dwie różowe kreski na teście ciążowym, wszystko jest jasne: jesteś w ciąży! Jednak zanim po raz pierwszy weźmiesz w ramiona swoje maleństwo, minie prawie rok.

W tym szczególnym dla kobiety okresie będziesz czuła euforię: rozwija się w tobie nowe życie! Ale poczuciu szczęścia będzie towarzyszyć także wiele lęków i obaw. Czy dziecko będzie zdrowe? Czy sprawdzisz się w roli mamy? Jak bardzo zmieni się twoje ciało w czasie ciąży? Czy zmiany, jakie zauważasz, są normalne, czy może masz powód do niepokoju? Dlatego razem z naszymi ekspertami zabieramy cię w niezwykłą podróż.

Reklama

Prześledzimy tydzień po tygodniu rozwój twego maleństwa. Neonatolog wyjaśni ci, co się dzieje z dzieckiem na danym etapie ciąży, a ginekolog rozwieje obawy dotyczące zmian zachodzących w twoim ciele. Poradzimy ci też, jak powinnaś dbać teraz o swoje zdrowie i jak możesz uporać się z ciążowymi dolegliwościami.

Pierwszy trymestr

Nadchodzi czas spodziewanej miesiączki, ale ona się nie pojawia. Robisz test: dwie kreski oznaczają, że w twoim moczu jest obecny hormon ciążowy HCG. Będziesz mamą! Kiedy opadną już pierwsze emocje, twoje maleństwo najprawdopodobniej rozpocznie piąty tydzień życia.

To ważny czas dla rozwoju dziecka. W pierwszym trymestrze rośnie bowiem ono najszybciej: z zarodka zmienia się w małego człowieka.

4.-6. tydzień

Twoje dziecko: Na razie jest zarodkiem. Ma rozmiary główki od szpilki i nie przypomina jeszcze człowieka. Jednak już teraz geny rodziców decydują o tym, jaki dziecko będzie miało kolor oczu, włosów, wzrost, talenty, itp. Twój maluszek ma dokładnie 50 proc. twych genów i 50 proc. genów swojego taty.

Jakie cechy i uzdolnienia maleństwo po was odziedziczy? Do kogo będzie bardziej podobne? To się okaże w przyszłości. Na razie zarodek rośnie w zawrotnym tempie: około 1 milimetr dziennie!

Okres między 4. a 12. tygodniem ciąży to czas ogromnych zmian w wyglądzie i budowie dziecka. To moment tzw. organogenezy, kiedy to kształtują się wszystkie organy i układy ciała maluszka. Potem będą już jedynie rosły oraz doskonaliły się. Na razie jednak dziecko nie przypomina rozkosznego bobasa.

W 5. tygodniu ciąży ma ok. 3 mm długości i kształt wałka rozszerzonego w miejscu zawiązka głowy. Tak zwane narządy pierwotne, czyli jelito pierwotne, cewa nerwowa i struna grzbietowa, zaczynają się teraz przekształcać. Z cewy nerwowej tworzy się zalążek mózgu i rdzenia kręgowego.

Powstają też pierwsze nerwy, wnikające w kształtujące się tkanki, zaczynają się tworzyć zawiązki niewidocznych jeszcze oczu. W 6. tygodniu ciąży zarodek ma już ok. 6 mm długości. Wyglądem przypomina wygiętą w literę "C" krewetkę: na jednym końcu ma ogonek, na drugim dużą głowę. Znajdują się na niej zawiązki oczu, uszu oraz ust, zaczyna się też rozwijać język.

Tułów zakończony jest ogonkiem, ale po jego bokach zarysowują się zawiązki kończyn: najpierw górnych, potem dolnych. Jelito pierwotne przekształca się teraz w narządy wewnętrzne. Tworzy się również układ krwionośny.

Neonatolog wyjaśnia

Około 6. tygodnia życia w badaniu USG widać już serce maluszka. Jeśli ginekolog zdecydował, by wykonać to badanie (część specjalistów robi je, by potwierdzić ciążę), mama może usłyszeć jego bicie. Serce maleństwa uderza aż 160 razy na minutę, czyli dwa razy szybciej niż serce jego mamy, ale to nie powód do niepokoju.

Wiele kobiet na początku ciąży obawia się, czy z dzieckiem wszystko jest w porządku,czy jego narządy wykształcają się prawidłowo. Aby wspomóc ich rozwój, w pierwszym trymestrze ciąży trzeba brać kwas foliowy. Zapobiega on bowiem wadom cewy nerwowej.

Aby zapobiec zaparciom

Jadaj produkty zawierające dużo błonnika, czyli: warzywa, owoce, kasze, ciemne pieczywo. otręby pszenne. Rano wypij sok z suszonych śliwek lub wodę z cytryną. Pływaj, spaceruj, gimnastykuj się - ruch pobudza przemianę materii.

Sposoby na mdłości

Z samego rana wypij małymi łykami gorzką herbatę i zjedz biszkopta. Gdy nudności dopadną cię w ciągu dnia, possij przez chwilę plasterek cytryny. Od czasu do czasu pogryzaj migdały lub ciasteczka imbirowe. Takie przekąski łagodzą żołądkowe sensacje i zapobiegają nudnościom.

Nietypowe smaki

Masz ochotę na nietypowe połączenia smaków albo potraw, których dotąd nie jadłaś? Takie ciążowe zachcianki są całkowicie normalne! W ten sposób twój organizm dąży do tego, by uzupełnić niedobory witamin i minerałów, których potrzebuje rozwijający się maluszek.

Twoje ciało: Oprócz braku miesiączki zauważysz inne zmiany. Twoje piersi staną się pełniejsze i bardziej wrażliwe na dotyk. Możesz też częściej chodzić do toalety, gdyż powiększająca się macica zacznie uciskać na pęcherz. Nerki również będą intensywniej pracować (w twoim ciele przybywa płynów, w tym około 2 litrów krwi).

Twój organizm wydziela teraz większe ilości progesteronu: hormonu odpowiedzialnego za podtrzymanie ciąży. Hormony ciążowe odpowiadają też za pojawienie się zachcianek oraz nudności.

Ginekolog uspokaja

Nie wszystkie przyszłe mamy narzekają na mdłości czy miewają zachcianki. Moim pacjentkom, które ich nie doświadczają, radzę nie narzekać, tylko się cieszyć. Ciąża nawet bez mdłości i zachcianek i tak jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu kobiety. Właśnie dlatego tak wiele mam w pierwszym trymestrze czuje się zmęczona i wiecznie śpiąca. To znak, że dla dobra maluszka trzeba zwolnić tempo. Organizm musi przestawić się na inne tory i przystosować do odmiennego stanu.

Jak sobie radzić ze zmęczeniem?


Staraj się spać co najmniej 9 godzin w nocy, a w ciągu dnia utnij sobie drzemkę. Gdy czujesz się ospała, idź na spacer. Twój organizm potrzebuje teraz więcej tlenu. Przyjmuj witaminy dla ciężarnych. Ich niedobór może nasilać zmęczenie.

Zasada "5 co 3"

Zasada ta jest prosta: jesz pięć niewielkich posiłków dziennie, średnio co 3 godziny. Jeśli będziesz jej przestrzegać, zadbasz o zdrowie maluszka i nie przytyjesz zbyt dużo.

Jakie potrawy powinny jak najczęściej gościć na twoim talerzu? Produkty pełnoziarniste: chleb żytni, brązowy ryż, kasze, muesli. Są źródłem węglowodanów, które dostarczą ci energii.

Nabiał (jogurty, kefiry, sery); w drugiej połowie ciąży pij litr mleka dziennie.

Mięso (wołowina, indyk, kurczak, królik): gotowane lub pieczone. Dwa razy w tygodniu jadaj również ryby.

Warzywa i owoce - postaraj się, by były dodatkiem do każdego posiłku.

To może cię zaskoczyć!

Zauważyłaś, że masz zdecydowanie lepszy węch? To normalne. Hormony ciążowe wyostrzają twoje zmysł y. W ten sposób ostrzegają cię np. przed zjedzeniem czegoś, co mogłoby zaszkodzić tobie i dziecku.

7.- 9. tydzień

Twoje dziecko: Ma teraz około 8 mm długości. Przez przezroczystą powłokę jego ciała widać narządy wewnętrzne. Ponieważ maleństwo nadal niema kości, przez delikatną skórę można dojrzeć niektóre struktury mózgu. Serce zarodka dzieli się na prawą i lewą komorę. W 8. tygodniu ciąży zaczynają kostnieć szczęki, przez co zmienia się wygląd twarzy.

Zarys nosa i policzków staje się bardziej widoczny, kształtują się powieki i uszy. Formują się zawiązki ząbków oraz podniebienie. Rozwijają się narządy wewnętrzne: wątroba, żołądek oraz zaczątki oskrzeli i płuc. Wykształcają się też palce, najpierw u rąk, potem u nóg. Na początku są one jednak połączone błoną - wygląda to więc tak, jakby dziecko miało płetwy.

W 9. tygodniu ciąży coraz mocniej wyodrębniają się głowa oraz kończyny. Oczy, które dotąd znajdowały się po bokach twarzy, teraz przesuwają się ku przodowi. Uszy natomiast wędrują ku górze. Kształtuje się też układ moczowy oraz rozrodczy.

Neonatolog wyjaśnia

Choć na tym etapie ciąży zaczynają się kształtować narządy rozrodcze dziecka, jego płeć jest wiadoma już od poczęcia. Zwykle można ją rozpoznać w badaniu USG dopiero około 18. tygodnia ciąży. Chociaż zdarza się, że udaje się to zrobić nawet w 13. tygodniu.

Twoje ciało: Z racji tego, że twój metabolizm znacznie przyspiesza, możesz odczuwać uderzenia gorąca. Nie powinna cię także dziwić podwyższona temperatura: organizm tak czasem reaguje na początki ciąży.

Ginekolog uspokaja

Niektóre przyszłe mamy w pierwszym trymestrze czują się tak, jakby zaczynała się u nich grypa. Temperatura może wzrosnąć do 37,4˚C, a ciało być obolałe. Nie należy się tym martwić, ale nie wolno też przyjmować żadnych leków na własną rękę. Ciężarna powinna za to dużo wypoczywać i wypijać co najmniej 1,5 litra wody mineralnej dziennie, ponieważ może teraz nieco intensywniej się pocić.

10.-12. tydzień

Pora iść do ginekologa. Na pierwszą wizytę powinnaś wybrać się do 10. tygodnia ciąży. Lekarz potwierdzi twój odmienny stan oraz zleci ci wykonanie badań. Uwaga: zgodnie z nowymi przepisami, opiekę nad ciężarną może także sprawować położna (pod warunkiem, że nie jest to tzw. ciąża wysokiego ryzyka). Jeżeli chorujesz na coś przewlekle (np. padaczkę, cukrzycę), powinnaś też odwiedzić swojego specjalistę. Trzeba ustalić, czy np. na czas ciąży nie należy zmienić ci leków.

Twoje dziecko: Pod koniec 10. tygodnia maluszek przestaje być zarodkiem - oficjalnie nazywany jest płodem. Nabiera bardziej ludzkiego kształtu. Jego tułów wydłuża się, a głowa bardziej wyodrębnia. Nadal jest jednak nieproporcjonalnie duża, co wiąże się z szybkim rozwojem mózgu.

Czoło jest bardzo wysokie, wyraźnie widać usta, nos z uformowanymi nozdrzami i oczy pokryte zarośniętymi powiekami. W języku powstają pierwsze kubki smakowe, a na dłoniach i stopach paznokietki oraz linie papilarne.

Płuca oraz oskrzela przybierają ostateczny kształt. Tworzy się też przepona, czyli ruchoma kopuła mięśniowa, oddzielająca jamę brzuszną od klatki piersiowej. W 11. tygodniu ciąży zarodek waży ok. 8 g, czyli tyle co czubata łyżeczka cukru. Jego szkielet kostnieje, można już zaobserwować ruchy kręgosłupa.

W 12. tygodniu ciąży nerki malucha zaczynają pracować. Ćwiczy on też układ trawienny: otwiera usta i połyka wody płodowe. Dziecko staje się też bardziej ruchliwe: zgina ręce i nogi, marszczy twarz, otwiera i zamyka usta.

Neonatolog wyjaśnia

Mimo że w tym okresie dziecko zaczyna się poruszać, jego ruchy są na tyle delikatne, że kobieta jeszcze ich nie poczuje. Wraz z 12. tygodniem kończy się okres organogenezy, czyli powstawania narządów oraz układów organizmu. Między 11. a 14. tygodniem ciąży należy wykonać pierwsze USG!

Twoje ciało: Nie możesz dopiąć ulubionych dżinsów - to namacalny dowód na to, że w środku ciebie mieszka mała istotka. Może już czas wybrać ciążową garderobę? Mamy też dobrą wiadomość: jeśli cierpiałaś na silne nudności i wymioty, teraz powinny one zacząć ustępować.

Ginekolog uspokaja

Na tym etapie ciąży mamy zaczyna niepokoić ich waga. Niektóre stwierdzają, że trochę przytyły (ok. 1-2 kg), inne utrzymują stałą wagę lub nawet nieco na niej tracą na skutek wymiotów czy braku apetytu. Nie jest to powód do niepokoju. Ważne, by później przyrost wagi utrzymywał się w normie.

Jakie badania i kiedy je robimy?

  • Badanie ginekologiczne (plus cytologia) - wizyta u ginekologa raz na 4 tygodnie.
  • Pomiar ciśnienia krwi (RR), sprawdzenie masy ciała - podczas każdej wizyty.
  • Analiza krwi (krzepliwość; grupa krwi; badania w kierunku toksoplazmozy, różyczki, cytomegalii (IgG, IGM), wirusowego zapalenia wątroby typu B (HbsAg), kiły (VDRL), HIV; przeciwciała odpornościowe w przypadku ujemnego czynnika Rh - raz na początku ciąży.=
  • Morfologia krwi (hemoglobina HGB, Hb; krwinki czerwone E, RBC; krwinki białe L, WBC; płytki krwi PLT, trombocyty; hematokryt Ht; glukoza GTT) - co miesiąc.
  • Analiza moczu (ciężar właściwy, białko, glukoza, osad) - co miesiąc.
  • USG - miedzy 11. a 14. tyg. ciąży.
  • Konsultacja specjalistyczna (u kobiet, które na coś przewlekle chorują lub chorowały przed ciążą) oraz stomatologiczna - na poczatku ciąży i w razie potrzeby.


Konsultacja: Barbara Gierowska-Bogusz, pediatra-neonatolog z IMiD oraz dr Leszek Lewandowski, specjalista ginekolog-położnik z Kliniki Położnictwa i Ginekologii IMiD. Tekst: Blanka Wolniewicz


O tym, co czeka cię w następnym trymestrze przeczytasz na naszych STRONACH!

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciąża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy