Reklama

Jak przetrwać III trymestr?

Kłopoty ze snem, bóle kręgosłupa, świąd skóry... Te problemy mogą teraz dawać ci się we znaki. Oto sposoby, które pomogą im zaradzić.

Jesteś w ciąży już od pół roku. Finał zbliża się wielkimi krokami. Pewnie czujesz się nieco zmęczona swoim odmiennym stanem. Masz do tego prawo - zwykle w ostatnim trymestrze nasilają się różne dolegliwości, które nękały cię wcześniej (np. trudności z oddychaniem, skurcze łydek) i pojawiają nowe (np. krwawienie z dziąseł, problemy ze snem).

Powiększający się brzuch sprawia też, że coraz częściej czujesz się ociężała i mało atrakcyjna. Mimo to bądź dla siebie łaskawa. Pozwól sobie na przeżywanie gorszych chwil - wtedy szybciej miną. Nawet jeśli nie jesteś teraz w zbyt dobrej formie, dbaj o swoje samopoczucie.

Reklama

Chodź na spacery, czytaj książki, dużo odpoczywaj. Potraktuj ten trzeci trymestr jak swoje ostatnie, osobiste wakacje. Za dwa miesiące twoje życie zmieni się o 180 stopni. Zatem teraz zbieraj siły! A jeśli dokuczają ci jakieś dolegliwości, typowe dla tego okresu ciąży, poniżej znajdziesz wskazówki, jak możesz sobie z nimi poradzić.

Bóle pleców

Pojawiają się na każdym etapie ciąży, ale najbardziej dokuczają w III trymestrze. Odpowiadają za nie m.in. powiększająca się macica i rosnący brzuch, które powodują nadmierne obciążenie kręgosłupa, zwłaszcza jego dolnego odcinka.

Co ci pomoże: 

✔ Unikaj zbyt długiego stania lub siedzenia bez ruchu.
✔ Kiedy siedzisz przy biurku, używaj podnóżka, aby unieść kolana powyżej poziomu bioder. Między oparcie krzesła a plecy włóż mały wałek - odciążysz dolny odcinek kręgosłupa.

Kiedy do lekarza: 

✔ Jeżeli żaden z powyższych sposobów na ból pleców nie przyniesie ci ulgi, a dolegliwości będą utrudniały normalne funkcjonowanie, skonsultuj się z ginekologiem.

Bezsenność

Zwykle pojawia się pod koniec ciąży. Jest wiele powodów, które przyczyniają się do problemów ze spaniem: duży brzuszek, częstsze oddawanie moczu, kurcze łydek, itp.

Co ci pomoże: 

✔ Zrelaksuj się przed snem, np. obejrzyj komedię lub poczytaj książkę. Wieczorem weź ciepłą, niezbyt długą kąpiel (10 minut w temperaturze 34-36˚C), a przed pójściem spać poproś partnera, by zrobił ci masaż pleców i karku, który cię odpręży.
✔ Wypij przed snem szklankę ciepłego mleka lub herbatki z melisy czy rumianku, które działają uspokajająco.
✔ Zasypiaj na lewym boku, a między nogi wkładaj poduszkę - to najlepsza pozycja dla ciebie i maluszka.

Kiedy do lekarza: 

✔ Trudności z zasypianiem i wielokrotne budzenie się w nocy mogą być przyczyną stresu, który źle wpływa na samopoczucie przyszłej mamy i maluszka. Dlatego w razie narastania problemu powinnaś zgłosić się ginekologa.

Krwawienie z dziąseł

W czasie ciąży dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych i zwiększenia ich kruchości. Dziąsła, które są mocno ukrwione, stają się rozpulchnione i bardziej podatne na zranienia. Nawet najmniejszy dotyk powoduje ich krwawienie.

Co ci pomoże: 

✔ Używaj miękkiej szczoteczki do zębów i łagodnej pasty (np. Meridol, Parodontax). Podczas mycia zębów powoli i bardzo ostrożnie je szczotkuj, by nie dopuścić do krwawienia.
✔ Wzbogać menu w pokarmy, które zawierają dużo naturalnej witaminy C (np. jedz jabłka, truskawki, kiwi). Uszczelnia ona ścianki naczyń krwionośnych i zapobiega krwawieniom.

Kiedy do lekarza: 

✔ Skonsultuj się ze stomatologiem, jeśli krwawienie z dziąseł stanie się obfite.

Żylaki

Pojawiają się zwykle pod koniec ciąży. Występują głównie u tych kobiet, które sporo przytyły, dużo czasu spędzają w pozycji stojącej lub siedzącej i mają skłonności genetyczne do żylaków.

Co ci pomoże: 

✔ Unikaj długiego stania i siedzenia. Gdy siedzisz, układaj stopy na podwyższeniu (np. na małym stołeczku) i nie zakładaj nogi na nogę. Gdy leżysz, podkładaj pod nie poduszkę.
✔ Smaruj nogi kremami zawierającymi rutynę i wyciąg z kasztanowca - uszczelniają i wzmacniają naczynia krwionośne.
✔ Możesz kupić specjalne rajstopy antyżylakowe. Zakładaj je przed wstaniem z łóżka, zanim krew spłynie do stóp.
✔ Pilnuj się, by nadmiernie nie przytyć (normą jest 10-14 kg), bo większa masa ciała to dodatkowe obciążenie dla żył.

Kiedy do lekarza: 

✔ Zgłoś się do niego, gdy noga, na której są żylaki, nagle
gwałtownie spuchnie i zacznie cię boleć lub stanie się sina.

Swędzenie brzucha

Przyczyną dolegliwości jest nadmierne napięcie skóry. Staje się ona bardziej sucha, czasami też pojawia się wysypka.

Co ci pomoże: 

✔ Unikaj długich, gorących kąpieli (w czasie ciąży i tak nie są one wskazane), które mogłyby dodatkowo wysuszać skórę i powodować swędzenie. Zamiast tego bierz szybki prysznic.
✔ Codziennie smaruj brzuszek olejkiem migdałowym albo oliwką dla niemowląt. Dobrze łagodzą świąd.
✔ Wypijaj na noc herbatkę rumiankową, która zmniejszy swędzenie skóry, zrelaksuje cię i ułatwi ci zaśnięcie.

Kiedy do lekarza: 

✔ Jeśli odczuwasz swędzenie skóry nie tylko na brzuchu, ale na całym ciele, jak najszybciej zgłoś się do ginekologa. Taki objaw może świadczyć o cholestazie ciężarnych, która czasem wymaga leczenia w szpitalu.

Konsultacja: lek. med. Leszek Lewandowski, ginekolog-położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Tekst: Iwona Jankowska

Mam dziecko
Dowiedz się więcej na temat: ciąża | dolegliwości | bóle pleców | bezsenność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy