Reklama

10 najczęstszych "zbrodni" wobec dzieci

Jakiś czas temu na łamach serwisu Mam dziecko INTERIA.PL zamieściliśmy ankietę dotyczącą najczęstszych zaniedbań rodziców wobec dzieci. Odpowiedziało w niej 343 użytkowników. Sprawdźcie, do jakich zaniedbań rodzice przyznają się najczęściej i co na ten temat ma do powiedzenia psycholożka, Marta Leszko-Gawor, ekspert na Forum Eksperckim naszego serwisu.

Najczęściej zaniedbuję dziecko...

...nie dbając o jego zdrowie, bagatelizując pierwsze sygnały choroby (przeziebienie, otyłość, skolioza...) - 5 proc.

Katary, kaszle, przeziębienia są wpisane w wychowanie dzieci. Czasami stwierdzamy, że podejmiemy leczenie sami i udaje się. Innym razem sprawa jest tak poważna, że zwracamy się do lekarza, by postawił diagnozę. Są też objawy, symptomy, które nas niepokoją, ale nic z tym nie robimy. Czasem brakuje nam czasu, bo nie wiemy, gdzie się udać.

Reklama


Nie odkładajmy takich spraw na później. Wczesna diagnoza i pomoc specjalistów mogą pomóc twemu dziecku poradzić sobie z wieloma problemami w przyszłości. Otyłość to nie tylko choroba dotykająca ciało, ale bardzo mocno dotykająca emocjonalnej i społecznej strony rozwoju naszych dzieci. Wady postawy, trudności z koncentracją czy trudności z koordynacją wzrokowo-ruchową mają wpływ na funkcjonowanie naszych dzieci w przedszkolu i w szkole. Jest teraz wiele miejsc, gdzie można liczyć na udzielenie kompleksowej pomocy - przyjaznych dla dziecka i całej rodziny. Warto ich poszukać!

...kupując mu tanie, złej jakości zabawki, bo i tak je przecież szybko zepsuje - 5 proc.

Dobra zabawka to taka, która rozwija, która daje przestrzeń dla wyobraźni. Cena zabawki nie ma większego znaczenia, jeśli służy ona rozwojowi dziecka.

Zasypywanie dzieci kosztownymi, modnymi zabawkami nie służy im. Często takie zabawki są rzucane w kąt i stają się bezużyteczne. Warto skupić się na wyborze takich, które będą stanowiły bogate źródło doświadczeń dla dziecka i rodzica.


...pozbywając się go z domu za wszelką cenę, bo chcę zyskać czas dla siebie - 5 proc.

Każda mama i tato potrzebują czasu dla siebie, to naturalne. Jeśli w takich sytuacjach oddajemy dziecko w dobre ręce, to bardzo dobrze. Wypoczęci  i zadbani rodzice są dużo większym skarbem dla swych dzieci niż narzekający i wciąż zmęczeni. Ważne, by dziecko czuło się kochane i bezpieczne nawet wtedy, kiedy śpi poza domem. Oczywiście, jak we wszystkim warto zachować balans.

Jeśli "wypychamy" dziecko codziennie do sąsiadki czy babci, by zyskać czas dla siebie, to nie ma wątpliwości, że jemu to nie służy. Bycie rodzicem to też świadoma rezygnacja z różnych przyjemności i ogromna lekcja dawania siebie innym.

...z oszczędności nie zmieniam pieluszki i mimo konieczności czekam aż nie będzie wyjścia - 6 proc.

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i wymaga częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Zaniedbania w tym obszarze będą skutkowały odparzeniami, zaczerwienieniami, a w konsekwencji drażliwością dziecka. Zmiana pieluszek należy do jednych z ważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Często rodzice narzekają na ceny pieluszek, ich duże zużycie i, co za tym idzie, obciążenie finansowe. Warto może w takich sytuacjach pomyśleć o zakupie pieluszek wielokrotnego użytku. Jest to jednorazowo większy wydatek, ale później wymienne wkłady, które można prać, nie obciążają już tak mocno domowego budżetu.

...odkładając moment odpieluchowania, co wynika z mojego lenistwa i braku konsekwencji - 9 proc.

Trening czystości warto zaczynać wtedy, kiedy zauważymy u dziecka pierwsze symptomy zainteresowania nocnikiem, wołania czy pokazywania, że zrobiło kupkę czy siku. Przegapienie tego momentu, odłożenie go na później nie służy maluchowi. Może to spowodować dużo większe trudności w opanowaniu treningu czystości w późniejszym czasie.

U małych dzieci należy wzmacniać sytuacje związane z postępującym rozwojem. Jeśli sami nie mamy na to czasu, a zauważymy u dziecka gotowość do nauki, warto porozmawiać z nianią czy opiekunką w żłobku, aby rozpocząć naukę nocnikowania. Należy wtedy przygotować kilka kompletów ubranek na zmianę, pieluszki tylko do spania i... nieco cierpliwości.

...szybko rezygnując z karmienia piersią, dla wyglądu piersi albo dlatego, że mi się już nie chce - 10 proc.

Karmienie piersią to bardzo indywidualna sprawa. Zgodnie z zaleceniami WHO, do ukończenia 6. miesiąca życia dzieci powinny być karmione piersią na żądanie. Dla dziecka bardzo istotne jest, aby otrzymywało pokarm matki, który je wzmacnia, uodparnia, dostarcza najlepszych składników odżywczych.

Ważna jest też w karmieniu intencja mamy. Jeśli matka czuje, że robi to dla dobra dziecka i ma gotowość do karmienia jak najdłużej, to dobrze. Jeśli jednak ma w sobie niechęć, walczy z sobą, zmusza się do tego, to dziecko odczuwa te emocje. W takich sytuacjach warto przemyśleć decyzję o dalszym karmieniu piersią i przeanalizować wprowadzanie do diety innych posiłków mlecznych lub - jeżeli dziecko ukończyło 5. miesiąc życia - posiłków bezmlecznych. 

...serwując mu nie zawsze zdrowe posiłki, bo nie lubię gotować albo mi się nie chce - 14 proc.

Zdrowe jedzenie to istotna kwestia w życiu dziecka. Jeśli na co dzień dbamy o to, by dieta dziecka była bogata w składniki odżywcze, to drobne odstępstwa nie są dużym zaniedbaniem. Najważniejsze jest zachowanie równowagi. Ważne, aby posiłek był smaczny, ale też przygotowany z dobrymi uczuciami.

Jeśli robimy coś ze złością, niechęcią, bo tego nie lubimy, to nikomu to nie służy. Cóż z tego, że dziecko zje zdrowy obiad, jak jego mama będzie niezadowolona, zła. W takich sytuacjach warto zastanowić się nad innymi rozwiązaniami, które będą dla całej rodziny korzystne i oczywiście zdrowe.

...pozwalając mu się bawić bez mojej bacznej uwagi, co czasem kończy się guzem - 15 proc.

Obserwacja dziecka i pilnowanie go w czasie zabaw są bardzo istotne. Niemniej jednak pozostawienie malucha na jakiś czas, by sam próbował zająć się czymś jest dobrym pomysłem. Takie chwile uczą samodzielności i odpowiedzialności.

Pojawienie się guza, płaczu czy nowej ściennej inspiracji jest wpisane w takie chwile, ale bez tych doświadczeń dziecko nie nauczy się reakcji obronnych przed upadkiem, nie pozna smaku samodzielnych decyzji. Taka nauka jest bardzo istotna dla dziecka i to właśnie z takich samodzielnych chwil dziecko uczy się i wyciąga wnioski na przyszłość. 

...nie poświęcając mu czasu na zabawę, która go rozwinie, bo mam inne rzeczy do zrobienia - 41 proc.

Małe dziecko rozwija się głównie przez zabawę. Później proces rozwoju wzmacniany jest przez przedszkole i szkołę, ale zawsze odbywa się z dużym udziałem i zaangażowaniem rodziców. Nasz maluch, aby się prawidłowo rozwijał, potrzebuje stymulacji i naszego czasu. To nie mają być długie godziny spędzane z dzieckiem, ale nawet dwudziestominutowe "seanse", w czasie których rodzic pokazuje, prezentuje sposób zabawy czy czyta albo opowiada bajkę.

Warto też angażować dziecko w domowe zajęcia, które są skarbnicą doświadczeń sensorycznych i wpływają na rozwój poznawczy. Np. przy odkurzaniu możemy nazywać czynności i obszary, które odkurzamy, rozwijając mowę, porównywać odgłosy odkurzacza włączonego i wyłączonego (cichy, głośny), a pozwalając dziecku odkurzać, wspomagamy rozwój równowagi i koordynacji wzrokowo-ruchowej. To może być świetna rozwojowa zabawa dla malucha.

...pozwalając mu oglądać bajki albo grać na komputerze, by zyskać dla siebie czas - 62 proc.

Brak czasu to zmora naszych dni. Wciąż gdzieś biegniemy, wciąż mówimy "jestem w niedoczasie". Nasze dzieci nie zyskują na tym. Pozwalamy im na oglądanie bajek, granie na komputerze bez limitu, aby tylko zyskać parę chwil. To niesie swoje konsekwencje w przyszłości - zarówno w relacjach społecznych dzieci, jak i w postaci różnego rodzaju uzależnień.

Oglądanie telewizji czy granie na komputerze powinno w każdym domu mieć ściśle określone ramy, których trzymają się zarówno rodzice, jak i dzieci. Czas zyskajmy wciągając dzieci w aktywności domowe. Pomaganie przy gotowaniu obiadu czy sprzątaniu może być dla dzieci źródłem dużo większych doświadczeń niż oglądanie telewizji czy granie na komputerze.


Centrum Zdrowego Rozwoju "Czyżyk"
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy