Reklama

Reklama

10 powodów do płaczu. Poznaj je, by pomóc dziecku!

Niepokoisz się za każdym razem, gdy usłyszysz łkanie maleństwa? Nie martw się! W ten sposób niemowlę informuje cię po prostu o... swoich potrzebach.

Maleńkie dziecko nie zna jeszcze słów. Płacz jest dla niego jedynym sposobem, żeby cię przywołać i dać ci do zrozumienia, że jest mu źle. Niemowlę instynktownie szuka twojej bliskości. Tylko wtedy czuje się bezpiecznie. Kiedy lepiej wsłuchasz się w ton jego głosu i przyjrzysz zachowaniu, dostrzeżesz, że w pewnych sytuacjach maleństwo zachowuje się podobnie. Oto, co chce ci wówczas powiedzieć.

Jestem głodny

Reklama

Rodzaj płaczu: Najpierw niemowlę marudzi, pojękuje. Po chwili zaczyna płakać z krótkimi przerwami, a następnie rytmicznie łkać.

Dodatkowe sygnały: Maluch wierci się, wyciąga szyję i otwiera usta. Wkłada piąstkę do buzi i porusza ustami, jakby ssał. Może delikatnie oblizywać wargi, "szukać" nimi rogu kołderki lub ssać rękaw kaftanika.

Co robić: Nakarm maluszka, nawet jeśli od ostatniego posiłku minęło niewiele czasu. Niemowlę miewa różny apetyt. W okresach intensywnego wzrostu, średnio co 6. tygodni, przez kilka kolejnych dni może częściej niż zwykle domagać się piersi lub butelki.

Boli mnie brzuszek...

Rodzaj płaczu: Gwałtowny, przypominający pisk. Nie poprzedza go marudzenie. Maleństwo zaczyna głośno krzyczeć. Potem następuje krótki bezdech i znów kilka głośnych krzyków. Płacz nie ustaje nawet, gdy chcesz przystawić dziecko do piersi.

Dodatkowe sygnały: Maleństwo zaciska oczy i piąstki. W chwili skurczu unosi nóżki w stronę brzucha. Za chwilę pręży się, macha rękami i kopie. Nie chce jeść.

Co robić: Przytul maleństwo do siebie. Ciepło twojego ciała powinno nieco ogrzać napięty brzuszek. Kiedy niemowlę trochę się uspokoi, spróbuj pomasować napięte mięśnie. Połóż maluszka na łóżku lub przewijaku. Nie rozbieraj go. Otwartą dłonią, przez 1,5 minuty kreśl na jego brzuszku koła w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara. Ulgę może też dziecku przynieść wieczorna kąpiel.

Chce mi się spać

Rodzaj płaczu: Kapryśne, nieregularne marudzenie, przechodzące w dłuższy i głośniejszy szloch, który przypomina zawodzenie.

Dodatkowe sygnały: Malec pręży się i przekręca z boku na bok. Powoli zamyka i szybko otwiera oczy. Jeśli trzymasz go na rękach,powodów próbuje się od ciebie odsunąć, wygina ciało, odchyla główkę.

Co robić: Jak najszybciej połóż dziecko do łóżeczka. Usiądź przy nim, pogłaszcz je albo delikatnie ukołysz, by wyciszyło się i zasnęło.

Mam za dużo wrażeń!

Rodzaj płaczu: Długi, zawodzący i intensywny. Podobny do tego, gdy dziecko jest zmęczone.

Dodatkowe sygnały: Niemowlę może mlaskać (ssać język), dlatego rodzice często mylnie sądzą, że jest głodne.

Co robić: Idź z dzieckiem w spokojne miejsce. Wyłącz telewizor, ścisz muzykę. Połóż je do łóżeczka, by trochę odpoczęło. Maluszkowi czasami trudno jest "ogarnąć" większą dawkę wrażeń (hałas, rozmowy, błyski świateł, itp.), bo jego w pełni dojrzały. Szkrab może więc być płaczliwy po dłuższej podróży, rodzinnej imprezie lub wizycie w supermarkecie. 

Dowiedz się więcej na temat: płacz | dziecko | sen | jedzenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje