Reklama
24 sposoby na łzy malucha

Co zrobić, żeby niemowlę przestało płakac?

Nie ma gotowej recepty na uspokojenie płaczącego niemowlęcia. Dlatego warto przetestować różne metody i wybrać tę najskuteczniejszą.

Wszystkie świeżo upieczone mamy szybko odkrywają, że ich maleństwa nie tylko jedzą i śpią, ale też... głośno płaczą. Najczęstszą przyczyną niemowlęcych łez jest głód. Poza tym maluchy łkają z powodu zmęczenia (czy też rozdrażnienia od nadmiaru bodźców), zimna, bólu oraz potrzeby bycia blisko mamy.

Co jednak zrobić, jeśli jesteś pewna, że twoje płaczące dziecko jest najedzone, ma suchą pieluszkę i jest mu ciepło, a na oko nic mu nie dolega? Wtedy zdaj się na nas i poszukaj wśród 24 propozycji kojenia płaczu tej, która będzie najlepsza i najskuteczniejsza dla twojego malca. Powodzenia!

Reklama

1. Przytul maleństwo w ramionach.

Kontakt z mamą to jest to, czego (oprócz jedzenia) maluszek potrzebuje najbardziej. Bliskość rodzica zapewnia dziecku bezpieczeństwo i jest wyrazem miłości. Dlatego nie obawiaj się, że nosząc malca na rękach, rozpieścisz go. Po kilku chwilach w twoich objęciach smyk powinien się uspokoić.

2. Noś maluszka tak jak lubi.

Weź malca na ręce i ułóż w jego ulubionej pozycji. Jeśli to nie poskutkuje, zmień chwyt. Wypróbuj nie tylko noszenie pionowe, tyłem do rodzica, a przodem do świata. Możesz też położyć sobie smyka na jednej ręce, brzuszkiem do dołu, główkąpoklepywać go delikatnie po pupie. Zdziwisz się, jaki to skuteczny sposób na małego płaczka!

3. Zrób dziecku "huśtawkę".

Ułóż malca na swoich ramionach, podeprzyj dobrze jego główkę jedną dłonią, a drugą podłóż pod jego pupę i na ugiętych nogach bujaj smyka przed sobą. Wiele brzdąców uwielbia taką "huśtawkę" - wypróbujcie ją więc i wy!

4. Pomasuj malca.

Dotyk to jedna z podstawowych potrzeb małego dziecka. Dlatego delikatne, koliste ruchy wykonywane ciepłą dłonią potrafią zdziałać cuda. Rozbierz marudzącego maluszka, rozetrzyj w dłoniach kilka kropel oliwki dla niemowląt i zacznij go delikatnie masować po brzuszku, potem po rączkach, nóżkach oraz pleckach. Jeśli przyczyną płaczu malca jest rozdrażnienie i zmęczenie bodźcami, taka terapia dotykiem powinna dość szybko i skutecznie pomóc.

5. Podaj brzdącowi smoczek.

 

Dzieci często płaczą z powodu niezaspokojonej potrzeby ssania. Dlatego gdy laktacja mamy ustabilizuje się (malec ma wtedy ok. miesiąca), warto spróbować podać smykowi do wypróbowania uspokajacz. Na żadne dolegliwości on nie pomoże, ale być może właśnie dzięki niemu malec będzie spokojniejszy.

6. Zacznij tańczyć ze smykiem.

Dzieci zazwyczaj uwielbiają taneczne, płynne ruchy w objęciach rodziców. Zatem bez gwałtownych obrotów, bez skomplikowanych figur - poruszaj się ze swoim maleństwem tanecznym krokiem po całym domu. Może w ten sposób zapomni o płaczu?

7. Zaśpiewaj piosenkę.

Cicho lub głośno, wysoko albo nisko, teatralnym szeptem, sopranem księżniczki czy też basem gajowego. Tak, jak się spodoba tobie i maluszkowi. Ale śpiewaj! Bo dla małego dziecka nie liczą się czystość głosu czy wierność oryginalnemu wykonaniu. Najważniejszy jest fakt, że słyszy ukochany głos mamy lub taty.

8. Pojedźcie autem na przejażdżkę.

Monotonny szum silnika oraz niewielkie wyboje - tego często potrzebują skołatane nerwy małego dziecka, by móc odpocząć od płaczu. Zatem gdy maluszek marudzi, a ty czujesz, że za chwilę eksplodujesz, ubierz go i wybierzcie się na przejażdżkę po osiedlu. Unikajcie tylko skrzyżowań z sygnalizacją świetlną - postoje na czerwonym mogą nasilić nerwowość maleństwa.

9. Włącz odkurzacz lub suszarkę.

Tak, tak! Jednostajne, niezbyt głośne odgłosy świetnie koją płacz maluchów i pomagają im zasnąć. Niektóre mamy nagrywają nawet kilkunastominutowe "sesje z suszarką" na płytę i puszczają je swoim maluszkom, gdy te mają gorszy dzień.

10. Odwróć uwagę niemowlęcia.

Nuda nie sprzyja dobremu nastrojowi, także u maluchów. Dlatego postaraj się nawet noworodkowi zapewniać ciekawe doznania. Przejdź się po domu, pokazując dziecku kolorowe obrazki czy działanie włącznika światła. Zabawa w jasno-ciemno zaciekawi maluszka i odwróci jego uwagę od przyczyny płaczu.

11. Opatul ciasno kocykiem.

Noworodki często dużo bezpieczniej czują się wtedy, gdy są mocno zawinięte w kocyk lub rożek. Takie ciasne otulenie sprawia, że malec czuje się tak bezpiecznie jak wtedy, gdy był w łonie mamy. Dlatego instynktownie się uspokaja. Zawijając maleństwo w kocyk, pamiętaj, by nie prostować mu nóżek, a zgięte rączki pozostawić na zewnątrz. To minimum swobody jest niezbędne, by maluszek czuł się komfortowo.

12. Daj ulubioną zabawkę.

W kryzysowym momencie ratunek może przynieść zwykły szmaciany miś lub kolorowa grzechotka. Być może widok ulubionej zabawki i możliwość pobawienia się nią osuszy chociaż na krótko łzy dziecka?

13. Przygotuj kąpiel.

To doskonały sposób na ukojenie łez tych maluszków, które cenią sobie harce w wodzie. Kąpiel może być też dla dziecka prawdziwą przygodą wtedy, gdy wejdziesz do dużej wanny razem z nim. Spokojne polegiwanie w ciepłej wodzie, polewanie przytulonego do ciebie maleństwa wodą oraz delikatny masaż pozwolą pokonać wiele smutków.

14. Zmień dziecku pozycję.

Niewygoda potrafi dać się we znaki każdemu, również niemowlęciu. Ponieważ maluch nie potrafi samodzielnie zmienić swojej pozycji w łóżeczku czy leżaczku, gdy jest mu niewygodnie, zaczyna marudzić. Spróbuj więc przełożyć brzdąca na drugi bok, połóż go na płaskiej powierzchni lub przekręć na brzuszek.

15. Zapewnij odpoczynek.

Czasami warto odpuścić sobie bezustanne zabawianie czy zgadywanie pragnień zapłakanego malucha i podarować mu trochę ciszy i spokoju. Być może właśnie z nadmiaru hałasu jest mu źle?! W takiej sytuacji włóż malca do łóżeczka i wyłącz górne światło lub zaciągnij zasłony. Usiądź obok smyka i po prostu czule pogłaszcz go po główce.

16. Rozbierz lub ubierz brzdąca.

Niemowlęta nie lubią, gdy jest im za zimno lub za gorąco. Jeśli więc dziecko płacze i wierci się, a jego główka i kark są spocone, zdejmij mu jedną warstwę ubranka. Gdy zaś karczek brzdąca jest chłodny - załóż dodatkowy sweterek lub okryj malca kocykiem.

17. Włącz łagodną muzykę.

Nie bez powodu mówi się, że muzyka łagodzi obyczaje. Spokojna, nastrojowa melodia może mieć zbawienny wpływ na histeryzującego malucha. Wypróbuj kojącą moc kołysanek lub puść brzdącowi płytę z muzyką przeznaczoną specjalnie dla niemowląt.

18. Pozwól poleżeć na golaska.

Zdarza się, że aby przerwać atak histerii u dziecka, wystarczy je... rozebrać. Niemowlęta zwykle bardzo lubią pofikać niczym nieskrępowanymi nóżkami. Może i twojemu maluchowi spodoba się taka zabawa?

19. Zaproponuj smykowi picie.

Maluszek płacze, choć niedawno jadł? Być może rzeczywiście nie jest głodny, ale kto powiedział, że po prostu nie chce mu się pić. Jeśli jeszcze karmisz piersią, na chwilę przystaw do niej maleństwo. Starszakowi podaj w kubeczku wodę lub herbatkę dla niemowląt.

20. Wyjdź z malcem na spacer.

Gdy dziecko łka już od dłuższego czasu i nic nie jest w stanie go uspokoić, spróbuj wyjść z nim z domu. Bujanie się wózka podczas jazdy jest w stanie wyciszyć niejednego płaczka.

Poza tym na dworze dzieje się tyle ciekawych rzeczy. Jest szansa, że przejeżdżające samochody czy migające neony na tyle przyciągną uwagę malca, że zapomni on o łzach.

21. Połóż dziecko na podłodze.

Z tej perspektywy świat wygląda zgoła inaczej. Być może maluch nabierze więc ochoty, by przyjrzeć mu się bliżej. Najlepiej ułóż smyka na macie edukacyjnej - grzechotki, maskotki i lusterka z pewnością zajmą jego uwagę przez dłuższą chwilę.

22. Pogłaszcz po buzi.

Połóż malca w łóżeczku lub posadź w leżaczku i delikatnie pogłaszcz po buzi, rozpoczynając od czoła, przez powieki, aż do policzków. To sprawi, że brzdąc odruchowo zacznie zamykać oczka. Jeśli będziesz wytrwała, są szanse, że zmęczony łkaniem smyk w końcu zaśnie.

23. Pokaż odbicie w lustrze.

Starszego brzdąca możesz próbować uspokoić, pokazując mu jego własne odbicie w lustrze. Być może smyk zaciekawiony niecodziennym widokiem zapomni, dlaczego się rozpłakał?

24. Zachowaj spokój.

Maluchy instynktownie wyczuwają niepokój rodziców. Gdy ty sama jesteś zdenerwowana, twój malec również jest niespokojny. Jeżeli więc rzeczywiście masz gorszy dzień, zanim zaczniesz uspokajać smyka, najpierw postaraj się okiełznać swoje emocje.

Płacz jest dla dziecka jedynym sposobem, żeby cię przywołać. Dlatego zawsze reaguj na łzy malca. Dzięki temu smyk będzie wiedział, że nie jest pozostawiony sam sobie i może na ciebie liczyć.

Czy nie za wiele tych łez?


  • Przyjmuje się, że każde niemowlę ma prawo przepłakać w sumie nawet 1,5 godziny na dobę.
  • Niektóre maluchy są z natury wrażliwsze na różne bodźce, dlatego bywają też bardziej płaczliwe.
  • Każdemu dziecku od czasu do czasu może się zdarzyć napad histerii (zwykle z bólu lub strachu).
  • Jeśli malec wpada w rozpacz przy niezbyt głośnych dźwiękach, np. rozsuwaniu zasłon, a potem nie może się uspokoić, idź z nim do pediatry. Lekarz pomoże wyjaśnić przyczyny nadmiernej wrażliwości dziecka.


Konsultacja: Barbara Jaworska, położna środowiskowa. Tekst: Anna Nowak

Mam dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy