Reklama

Reklama

Antykoncepcja po porodzie

Odzyskałaś już ochotę na seks? Wybierz najlepszy dla siebie sposób, by zapobiec nieplanowanej ciąży i móc odczuwać pełną satysfakcję seksualną.

Zanim zostałaś mamą mogłaś wybierać spośród wszystkich dostępnych środków antykoncepcyjnych, biorąc pod uwagę wyłącznie swój stan zdrowia i wygodę. Teraz sytuacja się zmieniła. Jeśli karmisz dziecko piersią, nie każda metoda będzie dla ciebie odpowiednia. Podobnie jak w przypadku, gdy szybko planujesz kolejne dziecko. Jeśli masz wątpliwości, jaki środek antykoncepcyjny powinnaś wybrać, na pewno przyda ci się nasza ściągawka.

Tabletki hormonalne jednoskładnikowe

Zdecyduj się na nie, jeśli: karmisz piersią i uważasz się za osobę systematyczną.

- Tak zwane minipigułki zawierają jeden hormon - gestagen. Nie wpływają na ilość i jakość pokarmu - mówi dr Leszek Lewandowski, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka. Aby ponownie starać się o dziecko (po zakończeniu laktacji), wystarczy odstawić preparat.

Reklama

Zalety: Wysoka skuteczność. Tabletkę jednoskładnikową mogą zażywać kobiety karmiące i te, które nie karmią, ale mają przeciwwskazania do stosowania innych środków hormonalnych.

Wady: Metoda wymaga systematyczności. U niektórych pań mogą pojawić się niewielkie krwawienia lub plamienia w trakcie cyklu.

Koszt: ok. 40 zł/opakowanie.

Jak stosować?

Można je zacząć przyjmować 4 tygodnie po porodzie. Trzeba to robić codziennie o tej samej porze.

Tabletki hormonalne dwuskładnikowe

Zdecyduj się na nie, jeśli: w ogóle nie karmisz piersią.

- Pigułki dwuskładnikowe, zawierające estrogen i gestagen, nie nadają się dla mam karmiących, ponieważ ich składniki przedostają się do mleka - przypomina ginekolog. Nie powinny ich zażywać także kobiety z wysokim ciśnieniem lub problemami żylnymi z powodu ryzyka choroby zakrzepowo-zatorowej. Jeśli ciebie to nie dotyczy, możesz zacząć przyjmować pigułki od pierwszego dnia miesiączki (gdy się pojawi).

Zalety: Mają wysoką skuteczność. Regulują cykl miesiączkowy. Sprawiają, że krwawienia stają się mniej obfite. Zmniejszają ryzyko raka trzonu macicy i jajnika.

Wady: Niektóre kobiety stosujące tabletki skarżą się na huśtawki nastrojów lub obniżenie libido.

Koszt: ok. 30-60 zł/opakowanie.

Jak stosować?

Pigułki przyjmuje się co dzień, najlepiej o tej samej porze, przez trzy tygodnie. Podczas tygodniowej przerwy pojawia się miesiączka. Potem rozpoczynamy nowe opakowanie.

Plastry antykoncepcyjne

Zdecyduj się na nie, jeśli: nie karmisz piersią i znów masz miesiączki.

- Plastry, podobnie jak dwuskładnikowe pigułki hormonalne, zawierają estrogen i gestagen. Tyle, że w znacznie większej dawce niż pigułki, bo przenikanie hormonów przez skórę jest trudniejsze, niż gdy przyjmuje się je doustnie. Hormony mogą przenikać do mleka - mówi ginekolog. Jeśli zaczniesz myśleć o kolejnej ciąży, wystarczy odstawić plastry.

Zalety: O plastrze wystarczy pamiętać raz w tygodniu.

Wady: Przeciwwskazania podobne jak w przypadku dwuskładnikowej tabletki hormonalnej. Nie wszystkie kobiety dobrze tolerują zawartą w nich dużą dawkę hormonów. Niektóre skarżą się na bóle brzucha czy mdłości.

Koszt: ok. 60 zł/3 szt.

Jak stosować?

Plaster przykleja się na skórę (za pierwszym razem w 1. dniu miesiączki) i zmienia raz w tygodniu. Po 3 tygodniach należy zrobić tygodniową przerwę, podczas której pojawia się miesiączka. Po 7 dniach trzeba zacząć nowe opakowanie.

Zastrzyki hormonalne

Zdecyduj się na nie, jeśli: w najbliższym czasie nie planujesz kolejnej ciąży.

- Zastrzyk podaje się raz na trzy miesiące. Oddziałuje on na organizm kobiety przez cały ten okres. Niestety, miewa działania niepożądane. Często powoduje krwawienia w trakcie cyklu. Bywa, że utrzymują się one nawet przez rok i wtedy, dopiero po takim czasie, można zacząć myśleć o kolejnej ciąży - wyjaśnia dr Leszek Lewandowski.

Zalety: Metoda tania i skuteczna, a przy tym bardzo wygodna. Zastrzyk trwa chwilę, a potem przez trzy miesiące możesz nie myśleć o antykoncepcji.

Wady: Wiele kobiet źle znosi jednorazową dużą dawkę hormonów i skarży się na suchość pochwy, bóle głowy, problemy z cerą i włosami, zmęczenie, obniżenie nastroju czy mdłości. U wielu kobiet pojawiają się nieregularne krwawienia.

Koszt: ok. 15-50 zł/dawka.

Jak stosować?

W ciągu pierwszych pięciu dni cyklu zgłaszasz się na zastrzyk, potem co trzy miesiące - na kolejne dawki.

Wkładka wewnątrzmaciczna

Zdecyduj się na nią jeśli: nie planujesz kolejnej ciąży.

- Choć ta forma antykoncepcji nie powoduje trwałej bezpłodności, czasem bywa przyczyną stanów zapalnych, które w rzadkich przypadkach mogą uniemożliwić zajście w ciążę - tłumaczy dr Leszek Lewandowski. Wkładki wewnątrzmaciczne dzielimy na te o działaniu mechanicznym i hormonalnym, które dodatkowo uwalniają hormony gestageny.

Zalety: Skuteczność. Pozwala zapomnieć o antykoncepcji na 3-5 lat. Wkładkę - także tę o działaniu hormonalnym - mogą stosować kobiety karmiące, po 6 tygodniach od porodu.

Wady: Wkładka wewnątrzmaciczna u wielu kobiet wydłuża czas trwania miesiączki. Sprzyja powstawaniu stanów zapalnych.

Koszt: ok. 80-600 zł plus założenie - do 400 zł.

Jak stosować?

Ginekolog zwykle zakłada wkładkę podczas menstruacji, ale może też zrobić to, zanim pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie. Po 2-3 tygodniach konieczna jest kontrola.

Pierścień dopochwowy

Zdecyduj się na niego, jeśli: w ogóle nie karmisz piersią. Elastyczny pierścień umieszczony w pochwie stopniowo uwalnia dwa rodzaje hormonów: estrogen i gestagen. Ze względu na obecność estrogenu, który przenika do pokarmu, ta metoda antykoncepcji jest niewskazana dla mam karmiących, a także tych z wysokim ciśnieniem i problemami żylnymi (ze względu na ryzyko zakrzepicy). Aby starać się o kolejne dziecko, wystarczy zrezygnować ze stosowania pierścienia.

Zalety: Wygoda. Pierścień zakłada się raz i zabezpiecza cię przez miesiąc.

Wady: Uwalnia duże dawki hormonów, więc nie wszystkie kobiety dobrze znoszą tę metodę. Niektóre panie skarżą się na złe samopoczucie, m.in. bóle brzucha.

Koszt: ok. 50 zł/szt.

Jak stosować? W pierwszym dniu cyklu samodzielnie wsuwasz do pochwy elastyczny pierścień. Po trzech tygodniach wyjmujesz go. Wówczas pojawia się miesiączka. Po 7 dniach przerwy zakładasz kolejny pierścień.

Prezerwatywa

Zdecyduj się na nią, jeśli: karmisz piersią, nie chcesz lub z jakichś powodów nie możesz przyjmować hormonów, wolisz zabezpieczać się doraźnie, niż stosować długotrwałą antykoncepcję, z różnych powodów sporadycznie uprawiasz seks.

- Wbrew obiegowej opinii prezerwatywy są bardzo skuteczną metodą antykoncepcji. Oczywiście, jeśli stosujemy je zgodnie z instrukcją - przypomina dr Leszek Lewandowski.

Zalety: To metoda dostępna bez recepty, prosta, tania i bardzo higieniczna. Zabezpiecza przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Zmniejsza ryzyko intymnych infekcji.

Wady: Trzeba pamiętać o jej założeniu we właściwym momencie.

Koszt: ok. 3-10 zł/3 szt.

Jak stosować? Prezerwatywę zakłada się na członek w stanie erekcji. Palcami jednej ręki trzeba ścisnąć jej górną końcówkę, aby usunąć powietrze, a drugą dłonią zsunąć zrolowany kondom w kierunku podstawy penisa.

Konsultacja: dr Leszek Lewandowski, ginekolog z IMID. Tekst: Magdalena Sych

Sprawdź ich skuteczność

Jej miarą jest tak zwany wskaźnik Pearla. Jeśli wynosi on 1 to znaczy, że w ciążę zachodzi 1 na 100 kobiet, które stosują tę metodę antykoncepcji przez rok. Oto wyniki.

● tabletka hormonalna jednoskładnikowa - 0,5
● tabletka hormonalna dwuskładnikowa - 0,1-0,2 (ta różnica zależy od dokładności  stosowania)
● plaster hormonalny - 0,2-1
● pierścień dopochwowy - 0,25-1,75
● zastrzyki hormonalne - 0,3
● wkładka wewnątrzmaciczna - 0,6
● prezerwatywa - 3

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy