Reklama

Reklama

Będę przedszkolakiem, będę pierwszakiem

Przed twoim dzieckiem nowa rola. Już teraz rozpocznij przygotowania do niej, a debiut będzie udany!

Rady dla mamy kilkulatka

Dla wielu maluszków to czas, gdy po raz pierwszy na dłużej wyfruną spod opiekuńczych skrzydeł mamy. Warto sprawić, by czuły się bezpiecznie i ochoczo poznawały świat.

Oswajanie z grupą Staraj się, by pociecha miała jak najwięcej okazji do wspólnej zabawy z rówieśnikami. Mały krasnal swobodnie poczuje się w grupie, nauczy się też nawiązywać znajomości, organizować zajęcia, rozwiązywać drobne konflikty - i to bez pomocy mamy!

Reklama

  • Przygotowanie do rozłąki Jeśli tylko masz taką możliwość, pozostaw malucha na kilka chwil pod opieką babci, zaprzyjaźnionej koleżanki. Przy rozstaniu, widząc smutną minkę maleństwa, zapewnij, że wrócisz. Najlepiej określ kiedy, np.: "Przyjdę po bajeczce", "Odbiorę cię, gdy wrócisz ze spaceru". Bądź punktualna!
Trening samodzielności Dopilnuj, by dziecko radziło sobie z podstawowymi czynnościami, tzn: potrafiło skorzystać z toalety, samodzielnie zjeść posiłek, ubrać się, umyć buzię i rączki.

Wskazówki dla rodziców ucznia


Nie tylko nowa grupa i miejsce, ale przede wszystkim obowiązki oraz intelektualne wyzwania - z tym już za kilkanaście dni będzie musiała zmierzyć się twoja latorośl.

  • Czas na systematyczność i wytrwałość Przyzwyczajaj dziecko do nowego rytmu. Wakacyjną pobłażliwość stopniowo zastąp wymaganiami. Dopilnuj, by przyszły uczeń skoncentrował się na swoich zadaniach i wykonał je od początku do końca. Bez względu na to, czy będzie to sprzątanie pokoju, mecz z kolegą czy kolorowanie obrazka.
  • Rozgrzewka dla umysłu Jeśli twoje dziecko zna kilka liter, cyfr, przypomnijcie je sobie. Możecie nawet pobawić się w szkołę. Poproś też, by opowiadało ci np. co robiło danego dnia, albo opisywało obrazki w książeczce. To dobry trening przed szkolnymi zadaniami.
  • Wyprawka i kącik ucznia Zacznijcie urządzać miejsce, gdzie dziecko będzie odrabiało lekcje, przechowywało podręczniki. Nie musi to być generalny remont! Wystarczy wydzielić specjalną półeczkę na zeszyty, zawiesić plan lekcji nad biurkiem.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: dziecko | przedszkole | wychowanie | szkoła

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje