Reklama

Reklama

Bezpieczne wakacje dla całej rodziny, czyli 5 rzeczy, o których musisz pamiętać przed wyjazdem

Odpoczynek nad wodą, kilka tygodni na campingu w leśnej głuszy, a może rodzinny urlop pod palmami? Bez względu na cel wakacyjnych wojaży, warto zastanowić się nad kwestiami bezpieczeństwa. Podpowiadamy o czym pamiętać, aby wakacje spędzone w gronie najbliższych przebiegały spokojnie.

Bezpieczne wakacje: wykup ubezpieczenie

Zagubione bagaże, uraz wymagający kontroli lekarza czy konieczność skrócenia wyjazdu. Nikt z nas nie zakłada, że podczas wakacji zdarzą się wspomniane wypadki. Mimo sporej dozy optymizmu warto jednak zadbać o komfort i bezpieczeństwo najbliższych wykupując ubezpieczenie turystyczne. W czym może pomóc?

Polisa przyda się w przypadku, gdy wycieczka zostanie odwołana lub zrezygnujesz z niej z powodu okoliczności życiowych. Jeżeli wybieracie się za granicę, wtedy do najważniejszych punktów ubezpieczenia należy także pokrycie kosztów leczenia. Opieka zdrowotna w innych krajach działa na różnych zasadach i może okazać się bardzo kosztowna. Zadbaj o zabezpieczenie możliwości powrotu w przypadku kontuzji oraz o transport medyczny (który jest bardzo drogi).

Reklama

Rodzinne wczasy: przydatne aplikacje

Tłum na plaży, nieznana okolica, nowi znajomi. Na rodzinnych wczasach często wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić z oczu dziecko lub towarzyszących seniorów. O bezpieczeństwo podczas wakacji pomogą zadbać nowe technologie. Aby odpowiednio zadbać o bliskich warto rozważyć instalację usługi, która w razie potrzeby pozwoli zlokalizować zagubionego członka rodziny. Takie rozwiązanie oferuje Play w usłudze Bezpieczna Rodzina. Dzięki niemu z łatwością można znaleźć dziecko lub seniora, bowiem lokalizacja przedstawiana jest na mapie z bardzo dużą dokładnością. W razie niedostępności sygnału GPS, oznaczenie położenia następuje dzięki zasięgowi sieci. Aby móc pilnować rodziny na lokalizowanym telefonie nie jest wymagana dedykowana aplikacja, najnowszy model telefonu czy konkretna sieć. Usługa namierzy telefon każdego typu co sprawia, że usługa jest wyjątkowo przyjazna dla osób opiekujących się seniorami.

W telefonie warto zainstalować także oficjalne rządowe aplikacje, które gromadzą dokumenty (m.in. dowód osobisty, prawo jazdy). Nie zastąpią one analogowych wersji, mogą się jednak okazać przydatne, gdy zapomnimy z hotelu portfela czy dokumentów.

Przed wyjazdem: zrób przegląd

Wybierasz się na wczasy samochodem? Przed wyruszeniem w trasę koniecznie oddaj auto do przeglądu. Od sprawnego pojazdu zależy bezpieczeństwo całej rodziny, nie wahaj się więc ani chwili. To od właściwie działających hamulców może zależeć dojechanie do celu. Mechanik powinien sprawdzić także układ kierowniczy, stan silnika i poziomy płynów eksploatacyjnych. Pamiętaj o oddaniu auta wcześniej niż dzień przed wyjazdem. W przypadku konieczności usunięcia usterek może się bowiem okazać, że trzeba zostawić auto w warsztacie na kilka dni.

Jednak przegląd dotyczy nie tylko samochodu. Jeżeli zabierasz ze sobą sprzęt np. rowery, rolki, łódź motorową zadbaj o ich serwis przed wyjazdem. Wyregulowanie hamulców, nasmarowanie kół czy sprawdzenie silnika z pewnością przysłuży się bezpieczeństwu i pozwoli ograniczyć ryzyko urazów czy nieszczęśliwych wydarzeń.

Komfortowy urlop: spakuj potrzebne rzeczy

Aby zwiększyć bezpieczeństwo warto zastanowić się nad tym co pakujesz do walizki. Krem z wysokim filtrem UV oraz balsam łagodzący poparzenia, kaski ochronne na rower lub rolki, kamizelka do pływania (jeżeli planujesz pływać z psem pamiętaj o zabraniu kapoka dla swojego czworonoga), kapelusz i okulary przeciwsłoneczne oraz kurtka przeciwdeszczowa to nie jedyne elementy wyposażenia, o których warto pamiętać.

Na wczasy zabierz także dobrze wyposażoną apteczkę. Co powinno się w niej znaleźć? Nie tylko leki zażywane na stałe, ale także elektrolity, leki na biegunkę czy zakażenie dróg moczowych. Pamiętaj o plastrach (weź także te wodoodporne), bandażach i jałowych opatrunkach. Warto także zaopatrzyć się w leki przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe, jednak zanim je kupisz skonsultuj się z lekarzem rodzinnym. Jeżeli jadą z wami czworonogi pamiętaj o zabraniu apteczki również dla nich. W tym wypadku przydatne będą nie tylko środki dezynfekujące i opatrunki, ale także aparat do usuwania kleszczy.

Przed wyjazdem sprawdź stan zdrowia

Przed udaniem się na wakacje koniecznie zadbaj o zdrowie całej rodziny. Osoby przewlekle chore powinny mieć ze sobą zapas leków lub wypisaną przez lekarza receptę. Jeżeli planujecie długie wycieczki warto upewnić się u specjalisty, że najmłodsi i najstarsi członkowie rodziny dobrze zniosą takie wojaże. Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa warto także upewnić się jaki jest poziom opieki zdrowotnej w kraju, do którego się wybieracie oraz ustalić lokalizację najbliższego ośrodka zdrowia.

Jadąc w niektóre miejsca może okazać się konieczne szczepienie przeciwko panującym tam chorobom. Pamiętaj, że aby szczepionka była skuteczna, do lekarza należy udać się nawet kilka tygodni przed wyjazdem. Szczepionki okazują się przydatne także wtedy, gdy decydujecie się spędzić urlop w kraju. Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba, która grozi każdemu, kto został ukłuty przez tego drobnego pajęczaka. O profilaktyce (zwłaszcza dzieci) pomyśl już na wiosnę!

Artykuł z ekspozycją partnera

materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje