Reklama

Reklama

Ciąża i higiena po porodzie

Ciąża i macierzyństwo to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Mimo tego, że w trakcie trwania ciąży w głowie kotłują się niepokojące myśli, wszystkie szczęśliwe matki zgodnie potwierdzają, że nie ma piękniejszej rzeczy na świecie od narodzin dziecka.

Aby okres ciąży i połogu przebiegał spokojnie i komfortowo, warto zadbać zawczasu o kilka istotnych czynników.  Jednym z najważniejszych jest zachowanie odpowiedniej pielęgnacji i higieny.

Reklama

Ważne zasady w higienie na czas ciąży i połogu

Podczas ciąży i połogu kobiety są znacznie bardziej narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne, które w zestawieniu z delikatną, często jeszcze nie zagojoną po porodzie skórą zwiększają ryzyko pojawienia się infekcji i zakażeń. Aby temu zapobiec, należy już od pierwszych dni ciąży zadbać o odpowiednie warunki do zachowania czystości.

Przede wszystkim, jeśli to tylko możliwe, należy zrezygnować z częstego korzystania z publicznych toalet. Warto pamiętać, że niepozorna infekcja może zamienić się w groźną chorobę, zagrażającą życiu matki i dziecka.

Najlepszym rozwiązaniem dla ciężarnej kobiety są zwykłe, szybkie prysznice zamiast długich minut spędzonych w wannie - gorąca woda i przemieszczające się w niej bakterie stanowią doskonałe środowisko dla rozwoju wszelakiej maści grzybów i bakterii.

W okresie ciąży koniecznie zrezygnujmy z intymnych dezodorantów czy agresywnych kremów do depilacji. Dobór odpowiedniego środka do higieny intymnej najlepiej skonsultować z lekarzem ginekologiem - pomoże nam wybrać optymalny, najczęściej medyczny preparat, dzięki któremu znacznie zminimalizujemy przykre dolegliwości związane ze zmianami w naszym ciele.

Podczas ciąży i w okresie połogu niezwykle ważne jest jak najczęstsze podmywanie się. Może się okazać, że szybkie opłukanie się dwa razy dziennie to zdecydowanie za mało. Lekarze zalecają mycie intymnych okolic po każdym skorzystaniu z toalety. Jeśli jednak nie jest to w danej sytuacji możliwe, warto mieć zawsze pod ręką zapas miękkiego, nawilżanego papieru toaletowego, który umożliwi nam dyskretną pielęgnację i zachowanie czystości nawet w najbardziej podbramkowych sytuacjach. Jego niewielkie opakowanie zmieści się z pewnością w kobiecej torebce i pozwoli mieć pewność zachowania pełnej higieny przez cały dzień. Warto zwrócić uwagę na skład takiego produktu i wybierać taki, który ma pH odpowiednie dla okolic intymnych, jest hypoalergiczny i przebadany dermatologicznie.

Dbałość o codzienne nawyki

Aby zapobiegać infekcjom intymnym, a po porodzie pozwolić skórze prawidłowo się zagoić, należy wyposażyć swoją szafę w zestaw ubrań z przyjaznych, naturalnych materiałów. Noś zatem wyłącznie bawełnianą bieliznę, która umożliwi przepuszczanie powietrza do intymnych stref, na noc zakładaj koszulę nocną, a nie dwuczęściową piżamę. Na czas ciąży i połogu zrezygnuj z gąbek i myjek do podmywania się, dbaj o czystość tylko i wyłącznie swoją własną dłonią.

Upławy i podejrzane plamienia mogą trwać nawet kilkanaście tygodni po porodzie, dlatego rozsądnym rozwiązaniem będzie stosowanie wkładek higienicznych, ale uwaga - stosuj tylko nieperfumowane produkty z naturalną wyściółką. Absolutnym obowiązkiem jest ich regularna wymiana, najlepiej, jeśli przy każdorazowej wizycie w tym celu w toalecie będziemy mogli również skorzystać z prysznica lub bidetu. Zmieniające się środowisko pH pochwy z kwaśnego na zasadowe sprawia, że intymne strefy kobiety są bardzo narażone na mniej lub bardziej poważne dolegliwości. Dlatego jeśli zmagamy się od dłuższego czasu z infekcją lub nie jesteśmy pewni, co tak naprawdę nam dolega, warto wtedy zasięgnąć porady specjalisty, który zareaguje na każdy sygnał i uspokoi przyszłą mamę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje